4.2. Az Adizes-féle életciklus-modell kvalitatív és kvantitatív jelzései

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügy-gazdasági nehézségek, a problémák mértéke és ezek megoldásának (a „válaszoknak”) időben történő meghatározása a cégek gazdálkodásának számszerűsíthető és nem számszerűsíthető jellemzői, gyenge és erős jelzései által meghatározott működési szakasztól függ. Ha a lehető legkevesebb a cég gazdálkodására vonatkozó gyenge jelzés, az azt sugallja, hogy a cég távol van a kifejlett válság szakaszától. A látens válság szakaszában előforduló hibák vagy problémák felismerése és megfelelő kezelése már ekkor is elősegíti, hogy ne keletkezzenek újabb gyenge, de legfőképpen erős jelzések. Minél több a gyenge és az erős jelzés, annál nagyobb a kifejlett válság bekövetkezésének valószínűsége. Azt a vállalatot, amelynek működésében sok a gyenge és az erős jel, de ezek száma csökken, majd végül eltűnnek, felépülő, sikeres fordulatkezelésen átesett cégnek tekinthetjük. A jelzéstipológia tehát felismerhetővé és azonosíthatóvá teszi azt a turnaround helyzetet – ezáltal azt a válságszakaszt –, amelyben meg kell állítani a további vagy esetlegesen fellépő hanyatlást. A turnaround helyzet azonosításakor ki kell emelnünk két meghatározó jellemzőt. Nevezetesen a határidőt, amikor a vezetőnek fel kell dolgoznia bizonyos információkat a hanyatlónak vagy problémásnak tekintett működésre/folyamatokra vonatkozóan, és a tudást/ismeretet, hogy a vezető felhasználja, jól értelmezze és a negatív folyamatok megfordítása érdekében használja fel ezt az információt. A 4.1. táblázat mutatja be az Adizes-féle életszakaszok kvantitatív és kvalitatív tüneteit, jellemzőit.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

4.1. táblázat. Az Adizes-féle életciklus-modell kvantitatív és kvalitatív jelzései
Korszak
Kvantitatív jelzések
Kvalitatív jelzések
U
Nagy a bizonytalanság. Az ebből eredő (értékesítési, üzleti, finanszírozási, likviditási, csőd- és befektetési) cégkockázat magas, sőt nagymértékben ingadozhat, amit az árbevételek, a működési és finanszírozási költségek, a működési eredmény (EBIT), valamint a ROA és a ROE változékonysága igazol. A beruházásból eredő megtérülés hiánya ugyanakkor a vállalat halálát is jelentheti.
Igény mutatkozik a vállalkozói ötlet megvalósítására, amelynek fizetőképes keresletté kellene válnia. A vállalkozó elkötelezett az ötlet megvalósítása mellett, de jelentős kockázatvállalással. Kóros jelenség, hogy a vállalkozónak nincs semmiféle kételye, nem rendelkezik válaszokkal.
CS
A cég állandó tőkehiányban szenved, és nagyon sebezhető. Bizonyos időközönként megfelelő mennyiségű készpénzre van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy ne lépjen fel forgótőkehiány. Minél többet értékesítenek, annál nagyobb a veszteségük. A pénzforgalom egyenlege ekkor még rendszerint negatív.
A vállalkozásnak még alig vannak stratégiái, eljárásai vagy kidolgozott költségvetései. Az alkalmazási és teljesítményértékelési rendszer még nem épült ki. A szervezet akkor szerződtet munkaerőt, amikor szükség van rá.
GO
Az értékesítés egyre fokozódik. Törekszenek a piachoz való alkalmazkodásra. Kidolgozott költségvetéssel még nem rendelkeznek. A vevői és a szállítói kör stabilizálódásából eredően sikerül összehangolni a vevői követelések behajtási idejét és a szállítói tartozások rendezési idejét. A működési pénzáramlás egyenletes, ami a stabil fizetőképesség feltétele. A forgalmi adatok egyre kedvezőbbek, így az árbevétel növekedésnek indul. A cég növekedni kezd, sok a projekt, emelkedik az alkalmazotti létszám. A vállalkozás szinte minden kínálkozó lehetőséget fontosnak ítél. Az értékesítés egyre fokozódik, csakúgy, mint a szervezet mérete. Újabb és újabb irodahelyiségeket vásárolnak. A termék helyett egyre inkább a piac kerül a középpontba. Erős jelzés, ha a kiadások rendre meghaladják a bevételeket, és a cég fenntartása több energiát igényel, mint a fejlesztése.
Nincsenek indokolható prioritások, minden lehetőség fontosnak tűnik. Nem a minőség, hanem a mennyiség a fontos. Az ilyen szervezet nagyon erősen extrovertált, különösen ügyfélorientált. Az ügyvezető jártas minden területen, mindent ő csinál. Ez leterheléshez, majd kiégéshez vezethet. A kezdeti centralizált helyzet és a személyiség inkább fék, mintsem hajtóerő.
A szervezet azonosulni kezd a piac szükségleteivel, ezek kielégítésére tervezi meg a termékeit és szolgáltatásait. A képzés, a teljesítményértékelés és a bérpolitika még nagyon mérsékelt módon kidolgozott, illetve valósul meg.
S
Amikor összegzik a forgalomnöveléshez szükséges közvetlen és közvetett költségeket, gyakran kiderül, hogy a vállalat veszteségesen működik. Ennek hatására a vállalaton belül megtörhet a lelkesedés, és a kiemelkedő képességű alkalmazottak távozhatnak.
A vállalatvezetés megváltozhat egy hivatásos menedzser szerződtetésével. Az új menedzsernek valódi vezetőnek kell lennie, nem csupán az alapítói döntés végrehajtójának. Vezető tisztségviselőként az a feladata, hogy az alapító nevében intézze az ügyeket, dolgozzon ki bérezési, ösztönző- és teljesítményértékelési rendszereket, határozza meg újra a szerepeket és a hatásköröket, készítsen költségvetést, szervezzen képzéseket stb. A serdülőkorban átkerül a hangsúly ezekre a területekre, ezért kell szakképesítéssel rendelkező menedzsert szerződtetni. A serdülőkorban a célkitűzéseken is módosítani kell, a mennyiség helyett a minőségre kell koncentrálni: nem többet, hanem jobban kell dolgozni.
F
A cég kiválóan teljesít. Stabil és egészséges pénzügyi állapot jellemzi. A szervezet nemcsak azt tudja megmondani, hogyan jutott profithoz, hanem azt is, hogy hogyan fog. Kidolgozott költségvetése van. A vállalat már nem szenved készpénzhiánytól. Domináns a teljesítmény.
Az adminisztráció és a vállalkozói szerep szignifikáns, az integráció elfogadható. Az adminisztratív rendszerezés és a vezetés intézményesítése sikerrel járt. A szervezet tudja, hogy merre tart, és milyen módon érheti el céljait. Az irányíthatóság és a rugalmasság egyensúlyi helyzetbe kerül. Mind a külső, mind a belső folyamatok kontrolláltak, szervezettek. Annak ellenére, hogy az adminisztráció erős, a vállalat kreatív, sőt a kreativitás az egyik legerősebb alappillére, amelyet kiváló szakemberek biztosítanak. A korai férfikorban kevés a jól képzett ember, és némi belharc is jellemző még. A vállalat nagyon erős értékeken alapul, van konkrét jövőbeli célja, és azt is tudja, hogyan fogja ezeket a célokat elérni. Decentralizált vezetési stílus jellemzi.
M (E)
A növekedés vége, a hanyatlás kezdete. Változások történnek: a költségvetésben csökkentik a kutatásra (pl. piackutatásra) elkülönített pénzalapok nagyságát, hogy így fokozzák a jövedelmezőséget. Még tapasztalhatunk növekedést, de már csak lassuló ütemben. A jövőbeli lehetőségek helyett a múltbeli eredmények vannak a fókuszban. A vállalat már nem kíván újabb piacokat meghódítani és/vagy új technológiákat igénybe venni, nem lelkesedik a változásokért. Egyre inkább az önfenntartásra törekszik. Ha a kreativitás túl sokáig háttérbe szorul, annak káros hatása lesz, és a vállalat egyre kevésbé tudja kielégíteni a fogyasztók szükségleteit.
A vállalat még rendelkezik a férfikorra jellemző céltudatossággal, irányíthatósággal, adminisztratív szakértelemmel. A szervezeten belüli hatalmi viszonyokban változás következik be. A vállalat jól szervezett, kevesebb a konfliktus, mint a megelőző szakaszokban. „Befelé fordulást” figyelhetünk meg.
A
Az imidzsre költenek. Jóval több pénzt költenek szabályozási-ellenőrzési rendszerekre, mint korábban. A vállalat elegendő forrással rendelkezik, sőt sok a likvid tőkéje. Likviditási rátái magasak, kedvezőek. A felvásárlások ellenére a szervezetnek azonban egyre inkább csökken az a képessége, hogy eredményeket, sikereket érjen el. Ugyan még vannak eredményei, de egyre inkább csak a biztos sikerrel kecsegtető, rövid távú célkitűzéseket váltja valóra. Nagyon bíznak abban, hogy a piaci környezet számukra kedvezően alakul. Gyakran előfordul, hogy a csökkenő piaci részesedés miatt a vállalat vezetői az eladások növelése helyett az árak emelésével próbálják növelni profitjukat. Ezzel azonban „olajat öntenek a tűzre”. Bár az árak növelésével a bevétel rövid távon emelkedik, hosszú távon a kereslet, így az eladott mennyiség is csökken. Egy idő után a vállalat már nem képes további áremelésekre. Beáll a negatív pénzáram-egyenleg (a kiadások meghaladják a bevételeket). A vállalat már nem tud könnyen újabb vállalatokat felvásárolni. A megfelelő munkaerő egyre gyorsabb ütemben cserélődik.
A vállalat a múltba réved, tagadja a jelen valóságot, ezáltal versenyképessége egyre csökken.
KB (SV)
A legnagyobb probléma, hogy a cég termékei/szolgáltatásai már nem elég attraktívak a vevők számára, az árbevétel csökken.
A dolgozók elhagyatottak, frusztráltak, nem érzik jól magukat, új munkalehetőség után néznek.
B
Már nem törekszenek az eredményekre, valamint a vásárlói igények magas szintű és minőségű kielégítésére, így az árbevétel és a működési nyereség csökken. Ebből következően nem képződik elegendő nagyságú belső finanszírozási forrás.
Az adminisztratív szerep a meghatározó, a korai bürokrácia folyamatai továbbgyűrűznek. A megmaradt dolgozók féltik a munkájukat, ezért próbálják le- és megvédeni magukat. Eluralkodik a káosz, a befelé figyelés válik jellemzővé. A szervezet már nem nyitott kifelé, hanem inkább zárkózott, introvertált.
Forrás: saját szerkesztés Katits et al., 2022 és Katits et al., 2018 alapján, bővítve
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave