6. Empirikusan tesztelt, kvantitatív magyar fordulatkezelési modell

 
„A vállalati fordulat az, amikor a döntéshozó vezető kezeli vállalkozása hanyatlásának problémáit,
és olyan stratégiát hajt végre, amely megfordítja a túlélésen túlmutató irányt.”
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szakirodalmi kutatásokból, a magyar adatbázisokból és a tanácsadói világból vett esetelemzések alapján készült az a vállalati fordulatkezelési modell, amellyel egy iparág, nemzetgazdasági ág, régió, de akár a nemzetgazdaság egészére vonatkozó fordulatkezelési módszerek portfólióját is össze lehet állítani. Az e-beszámoló.hu és a céginfo.hu oldalairól letöltött kimutatásokkal, továbbá a cégek honlapján olvasható, illetve tanácsadás keretében szerzett információkkal is dolgoztunk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A bemutatott modellben kilencven problémás helyzetben lévő magyar vállalkozást tartalmazó mintán vizsgáltuk a gyenge és erős jelzéseket, valamint az okokat 2007 és 2022 között. A feltárt okokra adott válaszokat mint fordulatkezelési stratégiákat négy – pénzügyi, döntéshozói, operatív és portfólió- – szerkezetátalakító programként azonosítottuk, és így közöljük őket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált sokaság ötven Győr-Moson-Sopron (GYMS) vármegyei, mikro- és közepes, hazai tulajdonban lévő és negyven budapesti székhelyen bejegyzett vállalkozás. Vizsgálatunk tehát nem reprezentatív, de utat mutathat a fordulatkezelési életszakaszokban akár a régióra, akár a nemzetgazdaság egészére vonatkozóan, különös tekintettel az elmúlt időszak tapasztalataira, a tapasztalatok gazdagítása érdekében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált sokaság két eltérő ismérvvel rendelkezik. Az egyik ismérv a kontrolling – akár operatív, akár stratégiai – eszközeinek alkalmazása, vagyis a mikrovállalkozások alkalmazzák az alapvető operatív kontrollingeszközöket, míg a közepes vállalkozások az operatív kontrolling mellett a stratégiai kontrolling eszközeit is alkalmazzák. A másik ismérv az ügyvezetők hozzáállása, az adott szituáció kezelése (turnaround helyzet). Itt jegyezzük meg, hogy a vizsgált időszakban a vizsgált mintában szereplő vállalkozási formák nem változtak. A vállalkozások tevékenység, méret1 és vállalkozási forma szerinti összetételét a 6.1. táblázat tartalmazza.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A saját fejlesztésű és tesztelt vállalati fordulatkezelési modell (6.2. táblázat) a vállalati változási keretrendszernek a szervezeti fordulatkezelési kutatásba való integrálásán alapul. Figyelembe veszi azoknak a tevékenységeknek a különböző aspektusait, amelyeket a cég megtapasztal, amikor megpróbálja elkerülni a válságot. Következésképpen ez a keret jelentősen meghaladja az „operatív” és „stratégiai” dimenziókat, amelyeket általában a fordulatkezelési akciók csoportosítására használunk (lásd 2.4. fejezet). Szem előtt tartottuk, hogy figyelembe kell venni a kiváltó okokat a hanyatlás reakciójának meghatározásakor (Castrogiovanni & Bruton, 2000; Hofer, 1980; Schendel et al., 1976; Katits, 2010; 2019). Mindazonáltal foglalkozunk mind a visszaesés kezdeti okával, amint azt Hofer állítja (Hofer, 1980), mind a belső szervezeti és külső környezeti tényezőkkel, például a cég életciklusának szakaszával, a versenyhelyzettel és az ágazat típusával. Ezt a vállalati fordulatkezelési modellt a 6.2. táblázat mutatja be: egy olyan kvantitatív fordulatkezelési, a magyar gazdaságban tesztelt vállalati modellről van szó (Katits, 2021), amelynek készítését a saját fejlesztésű FINel pénzügyi szakértői rendszer TC-módszertana segítette (Katits, 2019).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

6.1. táblázat. A vizsgált vállalkozások száma tevékenység, méret és vállalkozási forma szerint 2007 és 2022 között
Ágazatok
GYMS megye
Összesen
Mikrovállalkozás (bt.)
Közepes vállalkozás (kft.)
Mezőgazdaság
(erdőgazdálkodás, halászat, növénytermesztés)
5
5
10
Feldolgozóipar
(gépgyártás, gépjárműgyártás-beszállító, fémfeldolgozás)
5
5
10
Építőipar
(tervezés és kivitelezés)
5
5
10
Kereskedelem
(nagy- és kiskereskedelem)
5
5
10
Szolgáltatások
(műszaki és üzletviteli tanácsadás, ingatlanügyletek)
5
5
10
GYMS megye összesen
25
25
50
Budapesti székhelyű cég
Feldolgozóipar (élelmiszer)
3
7
10
Építőipar
(tervezés és kivitelezés)
3
7
10
Kereskedelem (gépjármű)
10
10
Szolgáltatások
(energia, egészségügy, vendéglátás, IT, reklám, szépségápolás)
3
7
10
Budapesti székhelyű cég összesen
9
31
40
Mindösszesen
34
56
90
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

6.2. táblázat. A magyar vállalati mintán azonosított fordulatkezelés szakaszai és sikere: az oki terápia
Folyamat (Hogyan?)
1. Turnaround helyzet
2. Megszorítás–túlélés
3. Helyreállítás–
stabilizálás
4. Növekedési pályára állítás
JELZÉS-kutatás
Általános vállalati terület; Beszerzési, értékesítési terület; Termelés/
kereskedelem/szolgáltatás terület; Fizetési terület;
Pénzügy és könyvelés
(5.4. fejezet)
OK-kutatás
Fizetőképességből eredő; Hiányos vezetési eszközök (5.5. fejezet)
Árbevétel csökkenéséből eredő (5.5. fejezet)
Költség-emelkedésből eredő (5.5. fejezet)
TARTALOM
(mi? mit?)
Pénzügyi (adósság-prolongáció, szubsztitúció, transzformáció, likviditás javítása, racionalizálás); Döntéshozói (cégvezető-váltás; taggyűlés bővülése)
Működési (szervezeti folyamatok, értékesítés és termék/szolgáltatás, HR, CAPEX, forgótőke)
Portfólió (kivonás, megszüntetés és bővítés)
Kontextus (Miért?)
Zavarok, nehézségek, kimerülés
Mikroökonómiai
Makroszabályok
endogén tünet; exogén okok
méret; tulajdonlás; profil és egyéb
jogszabályok; ágazati jellemzők;
regionális és kulturális hatás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 6.2. táblázat szerint javasolt keret a szervezeti változáskutatásból ismert TARTALOM-, FOLYAMAT- és KONTEXTUS-kutatásra osztható. Ez egy holisztikus keretet eredményez: TARTALOM alatt összefoglalva a változás tárgyát tartalmazza (mit?), KONTEXTUS alatt a definiált változás okát (miért?), szervezeti változási FOLYAMAT alatt pedig a kezelést (hogyan?). A keretrendszer a különböző kutatási területeken alkalmazott, eredménydimenzióval rendelkező sikermértékeket tükrözi, ami alapot nyújt az empirikus eredmények megértéséhez és feldolgozásához.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A problémákkal való szembenézés során a fordulatkezelésnek mint FOLYAMAT-nak legalább négy döntési pontja azonosítható (Katits, 2021, kiegészítve); ezeket a 6.1.–6.4. fejezetekben részletezzük.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Turnaround helyzet (a változás/hanyatlás erős és gyenge jeleivel – kiemelten a fejlődő és látens válság szakaszának azonosításával, valamint okaival, de legfőképpen a végső, a „gyökér”-ok azonosításával).
  2. Megszorítás–túlélés (szigorú pénzügyi kontroll kialakítása/bevezetése a pénzeszközök elapadásának azonnali megállítása érdekében, amelyhez a megfelelő pénzügyi vezető kiválasztása, érdekeltségének megteremtése, felelősségtudatának kialakítása szükséges).
  3. Helyreállítás–stabilizálás (a legfontosabb veszteségforrások felszámolása után az új stratégia alapjainak megteremtését szolgáló átstrukturálás a reorganizációs projekt kiválasztásával és realizálásával).
  4. Turnaround siker (a vállalati aktivitás folyamatos növelése, az új sikerpotenciálok kiépítése, ami már az átrendeződés és a növekedési pályára állítás szakaszát jelenti).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 6.2. táblázat TARTALOM taxonómiája – a 2.4. fejezetben említett vállalati operatív és stratégiai szerkezetátalakítást tovább részletezve – figyelembe veszi az intézkedések eltérő természetét. A vizsgált mintában a szerkezetátalakítási osztályozásokat megkülönböztetjük „működés”, „vezető/menedzser/döntéshozó”, „portfólió” és „pénzügy” szerint. Azonosítottunk olyan szerkezetátalakítási technikákat, amelyek megoldották az adott szakasz problémáit az adott tevékenységi körben: ezek a pénzügyi, döntéshozói, operatív és portfólió-struktúraátalakítások. Vizsgálatunkban a fizetőképességből és a hiányos vezetői eszközökből eredő okokat a pénzügyi és döntéshozói szerkezetátalakításokkal sikerült megoldani a túlélés–megszorítás szakaszában. Az árbevétel csökkenéséből eredő okokat sikeres működési szerkezetátalakításokkal oldották meg a helyreállítás–stabilizálás szakaszában. A költségemelkedésből eredő okok kezelésére portfólió-struktúraváltással került sor a növekedési pályára állítás szakaszában, vagyis a sikeres fordulatkezelés igazolásaként (Katits, 2021; Katits & Palányi, 2023).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A KONTEXTUS fontos kontrollelem a TARTALOM-hoz és a FOLYAMAT-hoz kapcsolódó teljesítményváltozások magyarázatában. Itt a kontextust belső (mikroökönómiai) vagy külső (makroszabályok) természetűként definiáljuk, valamint a kimerülés tüneteit és okait új, harmadik dimenzióként adjuk meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Turnaround FOLYAMAT. A fordulat folyamatának vizsgálata elsősorban életciklus-megközelítéseket vesz igénybe a szervezeti változáselméletből. A fordulat sikerének hatása a szervezeti életcikluson belüli, megfelelő időzítéstől függött. Mindazonáltal a fordulat megvalósításának módja alapvetően meghatározta a túlélés valószínűségét. Így a fordulat tartalmát ennek megfelelően kell a bajba jutott cég szervezeti folyamatának szakaszához igazítani. A vizsgált mintában az Adizes-féle megközelítés szerint a mikrovállalkozások serdülőkorban, a közepes vállalkozások pedig férfikorban voltak, a vállalati méretnek megfelelő szervezeti és felépítési struktúrával, tíz-húsz éves működési múlttal.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A sikeres turnaround FOLYAMAT megvalósítási fázisait megszorítási–túlélési és későbbi helyreállítási szakaszokra bontottuk. Következésképpen a turnaround tevékenységeket „védekező” vagy „nadrágszíj-összehúzó” és „stratégiai” vagy „stabilizáló” tevékenységekre oszthatjuk. Ennek a fordulófolyamat-keretnek az alkalmazása lehetővé teszi a változási stratégiák hatékony rangsorolását.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált vállalkozásokat az alábbi két csoportba soroltuk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Hanyatlásból eredő megszorítási stratégiák, amelyek megfordítják a hanyatlás diszfunkcionális következményeit. A vizsgált mintában az összes cégnél azonosítottuk. Enélkül nem lett volna sikeres a fordulat.
  2. Helyreállítási stratégiák, amelyek javítják a cégek helyzetét annak érdekében, hogy visszanyerjék versenyképességüket, és növekedési pályára kerüljenek. A vizsgált mintában a huszonöt közepes vállalkozásnál tudtuk igazolni.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A hanyatlásból való kilábaláshoz elengedhetetlen és létfontosságú a két stratégiát támogató, hatékony vezetői intézkedések végrehajtása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A megszorítás–túlélés idején a cégek azokat a tevékenységeket választották és hajtották végre, amelyeknek a legnagyobb volt az árbevétel- és a cash flow-hatása. A megszorítás a sikeres gyógyulás szerves összetevője. A működési költségcsökkentés pozitívan kapcsolódott a vizsgált cégek teljesítményének javulásához. Ugyanakkor a mikrovállalkozások esetében elkerülhetetlennek tűnt a hanyatlás reakciójának megszorítási szakaszba lépése. A megszorítás és a helyreállítás közötti szinergia a közepes vállalkozások esetében meghaladta a mikrovállalkozások megszorítási lépéseinek hatékonyságát. Mindenképpen pozitív kapcsolat volt a megvalósított megszorítási stratégiák nagysága és a cégek túlélése között. A megszorítási szakasz időzítését illetően a rövid távú stabilizáció biztosítása érdekében a lehető leghamarabb meg kellett kezdeni a megszorítási intézkedéseket. A változás szükségessége uralta a változás képességének korlátait. Azonban megjegyezzük: a szigorítással járó lépések elemzésének elsődleges problémája az volt, hogy nehéz volt megkülönböztetni a tevékenységet mint pusztán egy válság következményét, vagy ha proaktív módon szándékosan turnaround stratégiának vetették alá.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A helyreállítás szakaszában a fenntartható növekedés felé történő későbbi elmozdulásra van szükség, miután a rövid távú stabilitást megszorítással biztosították. Mivel a helyreállítási tevékenységek befektetéseken, szervezeti átcsoportosításon és növekedésen alapulnak, szükséges bizonyos likviditás – ennélfogva a megszorítás kötelező előzménye lehet a hatékony helyreállítási szakasznak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A következő három turnaround stratégiát azonosítottuk a fellendülés fázisában: a termék/szolgáltatás vagy a piac újrafókuszálása és a piaci részesedés növekedése. A helyreállítást is megvalósító cégek növekedésorientált és piacorientált stratégiákat alkalmaztak, míg a helyreállítást nem folytató mikrovállalkozások a „tűzoltás”, a megszorítás szakaszából igyekeztek stabilizálni működésüket. Úgy vélték, így sikeresen megoldották a fordulatot. A helyreállítási szakaszban az ipari és építőipari cégeknél rendkívül hatékony volt az új technológiák alkalmazása, az új termékek és áruk kereskedése. Ezeknek a stratégiáknak a pénzügyi oldalát jelentős mértékben segítették az uniós és kormányzati források.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Eredményeink azt mutatják, hogy a fordulatkezelést sikeresen és sikertelenül megvalósító cégek nagyon hasonló stratégiákat alkalmaztak, de a sikertelen vállalkozások vezetői intenzívebb átszervezést hajtottak végre, mint a sikeresek. Ennek ellenére a sikertelen vállalkozások a stratégia végrehajtásában sokkal kevésbé tűntek hatékonynak, mint sikeres társaik. Amíg a sikeres cégek növekedésorientált és külső piacokra összpontosító stratégiákat alkalmaztak, addig a sikertelen vállalkozások tűzoltási, túlélési stratégiákat folytattak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A turnaround KONTEXTUS fontos kontrollelem a TARTALOM-hoz és a FOLYAMAT-hoz kapcsolódó teljesítményváltozások magyarázatában. Itt a kontextust belső vagy külső természetűként definiáljuk, a zavarok, nehézségek, kimerülés tüneteit és okait pedig új, harmadik dimenzióként adjuk meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A cégkimerüléshez vezető tüneteket kvantitatív módon, pénzáram-komponensekkel magyarázzuk, megkülönböztetve az olyan belső tüneteket, mint a magas tőkeáttétel vagy a gyenge működési teljesítmény, valamint az olyan külső okokat, mint az ágazat/üzletág gyengélkedése vagy a tevékenységi profilban történő újítás. Az említett cégspecifikus kimerülés tünetei a vezetői döntés alá tartoznak, ezért endogén tényezőknek tekintjük őket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A működési veszteséggel működő cégek mindegyike megszorítási stratégiákat és bevételnövelő intézkedéseket alkalmazott a fordulat elérése érdekében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az exogén kimerülés okai azok a tényezők, amelyeket a cég vezetése közvetlenül nem befolyásolt: a verseny változásai vagy a hirtelen bekövetkező, gyors technológiai változások a szolgáltatásban és a kereskedelemben, az ágazati feltételek változása a mezőgazdaságban, a jogszabályi változások az építőiparban. A fordulat bekövetkezési valószínűsége váratlan makrogazdasági, az egész iparágra kiterjedő tényezőktől függ.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A cégspecifikus jellemzőket leíró tényezőket mikroökonómiai kontextusban foglaljuk össze: az életkor, az eszközhatékonyság és a munkaerő intenzitása, a jövedelmezőség, a méret és a tulajdonosi struktúra a legbefolyásosabb moderátorok a turnaround akciók eredményességében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Közismert a cég mérete és a túlélési esélyek között fennálló pozitív korreláció. A közepes vállalkozások nem voltak képesek olyan gyorsan újraszerveződni, mint a szorongatott helyzetben lévő mikrovállalkozások, a megszorítás után viszont nagyobb teljesítményt mutattak fel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tulajdonjog, a tulajdonosi viszonyok fontos moderátorrá válnak a fordulat elmozdulásának hatékonysága tekintetében. A vizsgált mintában ez a taggyűlés változásából és az új cégvezető kinevezéséből eredő információs aszimmetriák, az érdekelt felek és a vezetés közötti szétszórt érdekek miatt történt, és nagymértékben befolyásolta a helyreállítási stratégia választását. Mivel a vizsgált cégek kizárólag hazai tulajdonban voltak, a bel-, illetve külföldi tulajdonlással kapcsolatos különbségeket nem tudtuk vizsgálni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az említett két elsődleges mikroökonómiai kontextusváltozó mellett további mögöttes tényezők befolyásolták a fordulat valószínűségét. A tevékenységi profil, az eszközösszetétel befolyásolták a pénzügyi nehézségek elkerülésének mértékét, egyúttal a fordulat kezelését. A szolgáltató cégeknél a relatíve alacsonyabb tárgyieszköz-állomány fokozza a pénzügyi lehetetlenülés kockázatát, szemben az ipari és mezőgazdasági vállalkozásokkal. A cégek életciklusa is befolyásolta a túlélési esélyeket, mivel a korai fázist már sikeresen megélték. A termékek életciklusa az ipari vállalkozásoknál került előtérbe, mivel nagyrészt gépjárműgyártók és beszállítók voltak, amelyek a 2008-as válság után éppen ki tudták használni a felívelő szakaszt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alkalmazott mikroökonómiai kontextusváltozók nagy változatossága megmagyarázhatja az ellentmondásos empirikus eredményeket, különös tekintettel a nehezen operálható jellemzőkre, például a cég kultúrájára.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A turnaround tevékenységeket erősen korlátozzák a szervezeten kívüli erők, vagyis a makrogazdasági összefüggések is befolyásolták a mintában szereplő cégeket. Több külső kontextusváltozót azonosítottunk a fordulatvizsgálat során: a jogszabályok, az ágazati, a regionális és a kulturális jellemzők hatásait.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jogszabályi/törvényi környezet közvetlenül befolyásolja a cég reakcióját a különböző jogi körülmények puszta eljárási eltéréseit tekintve. A vizsgálat időszakában hatással volt a cégekre a kötelező alaptőke-emelés, a cégalapítás és cégműködés Polgári Törvénykönyvbe emelése, a fizetési formákra és határidőkre vonatkozó előírások, az internetes értékesítés, az ÁFA-kulcsok és a kedvezmények változása az építkezéseknél, valamint a 2020. július 1-jétől bevezetett elektronikus számlázás. A hitelintézetek kiigazították hitelezési gyakorlatukat, és több előírást, fedezetet igényelve növelték a cégek pénzügyi lehetetlenülésének költségeit.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szisztematikus kockázatra mint makroökonómiai kontextusra támaszkodó ágazati hatások rendkívül jelentősek a vizsgált fordulatkezelésekben. Esetünkben a mezőgazdasági cégek mutatták a legtöbb gyenge jelet, míg a kereskedelmi vállalkozások a hektikus értékeket bizonyították. A fordulat előtt az ipari és mezőgazdasági cégek jövedelmezősége volt a leggyengébb, míg napjainkban hosszú távú finanszírozásuk a legkedvezőbb.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A regionális és kulturális jellemzők hatással voltak a mintában szereplő cégek turnaround stratégiájának választására. A vizsgált időszakban Magyarország legsikeresebb vidéke a nyugat-dunántúli régió volt, mi pedig éppen Győr-Moson-Sopron megyei cégeket vizsgáltunk. GYMS megye nem csupán a régió, de az ország gazdaságilag legfejlettebb megyéje. 2008 és 2015 között az Európai Unió összes régiója közül a nyugat-dunántúli produkálta a tizedik legnagyobb gazdasági fejlődést, és az EU-átlaghoz történő gyors felzárkózás – részben az uniós források miatt – 2030-ig is folytatódhat.2 A nyugat-dunántúli régió gazdasági teljesítőképességét és helyzetét elsősorban az ipar határozza meg. A termelés fő hajtóerejét a gépipari, ezen belül a járműipari export, valamint az ehhez kapcsolódó tevékenységek jelentik. A 2010. évi jelentős visszaesést követően az építőipari szervezetek teljesítménye minden esztendőben felülmúlta az egy évvel korábbit. Az építőipari szervezetek tevékenységét elsősorban az ipari és vasúti építmények kivitelezése befolyásolta kedvezően. Az Opten CFI (Cégfluktuációs Index)3 a vizsgált időszakban végig nagyon kedvező, sőt kiemelkedő volt. A minimális munkaerő-elbocsátás mellett jelentős volt az átszervezés, sőt a helyreállítás szakaszában már toborzás is történt a vizsgált mintában. Pozitív kulturális jellegzetesség a cégek tulajdonos-vezetőinek ereje és munkatársaikkal való kapcsolatuk, amely inkább korlátozta a munkaerő-csökkentés alkalmazását.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 2019 végén hirtelen kitört Covid-járvány súlyos visszaesést okozott a világgazdaságban, és mélyreható, hosszú távú következményekkel járhat. A gyors gazdasági visszaeséssel és a fogyasztás meredek visszaesésével, a munkanélküliség megugrásával ez világszerte óriási kihívások elé állította az üzletfejlesztésre törekvő vállalkozásokat. A kiszámíthatatlanság és a rendszerszintű kockázatok mellett különösen fontos megvizsgálni, hogy a hanyatló vállalkozások hogyan élhetik túl a válságot.
1 A magyar vállalati méretkategóriák 2023-ban érvényes kritériumait az alábbi táblázat szemlélteti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mikrovállalkozás
Kisvállalkozás
Közepes vállalkozás
Összes foglalkoztatott száma
10 fő
50 fő
250 fő
ÉS
Maximális éves nettó árbevétel
2 millió euró
10 millió euró
50 millió euró
VAGY
Maximális mérlegfőösszeg
2 millió euró
10 millió euró
43 millió euró
Függetlenség
A konszolidált éves beszámoló szerint is teljesíteni kell a kkv-kritériumokat. Nem lehet 25 százaléknál nagyobb részesedése a társaságban sem nagyvállalatnak, sem államnak, sem önkormányzatnak.
Forrás: https://ado.hu/ado/kkv-fogalom-meghatarozas-most-meg-barki-hozzaszolhat
3 Az adott időszakban törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működő cégek számához.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave