10.9. Egy szolgáltató vállalkozás fenntartható gazdálkodásának vizsgálata

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A magyar kormány célja az egészségügyi intézmények szabályszerű, fenntartható működésének megteremtése.1 Új működési és fenntartható gazdasági modell szükséges a magánegészségügyben is.2 Nemzetközi kitekintésben szintén emellett foglal állást Ertz & Patrick (2020), Osorio-González et al. (2020) és Sengupta (2013). Sengupta egy olyan értékalkotó üzleti modellt készített, amelynek kulcstényezői a megtérülés, a célszegmens, az irányítás (betegek és alkalmazottak), a befektetések és a képességek/adottságok. Leksono és szerzőtársai a fenntartható egészségügyi ellátási lánc teljesítményének méréséhez a Balanced Scorecard (BSC) modellt és a folyamatelemzést alkalmazták (Leksono et al., 2019). Annyi bizonyos, hogy az egészségügyi szektor számos kihívással néz szembe, különösen a fenntarthatósági mozgalomhoz történő lassú alkalmazkodással.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az esettanulmány tárgya egy egészségügyi szolgáltató magáncég, amelyet összehasonlítunk a versenytársakkal. Az esettanulmány megoldásmenetének fókuszában az alábbi kérdések állnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Vajon a vizsgált vállalkozás jövedelmező-e, perspektivikus-e a működése, miközben fizetőképes, nem eladósodott? Hatékony eszköz- és vagyongazdálkodást folytat-e? Ennek a kérdésnek a megválaszolásával szeretnénk igazolni, hogy érdemes és célszerű vizsgálni a fenntartható működést.
  2. Milyen pénzügyi kalkulációk léteznek, és ezeket hogyan lehet alkalmazni a pénzügyi fenntarthatóság érdekében? A kérdés megválaszolásához végzett kvantitatív vizsgálataink eredményei elvezetnek az úgynevezett dinamikus pénzügyi fenntarthatóság megvalósításához.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A téma keretét és logikáját az esettanulmány feldolgozásának négy lépcsője adja. Az 1. lépcső annak a közegnek a bemutatása, amelyben a választott cég működik. A 2. lépcső egy olyan pénzügyi módszertan alkalmazása a problémafeltárás keretében, amelynek végén pénzügyi diagnózist készítünk. A 3. lépcsőben a szóba jöhető lehetőségeket fogjuk megfogalmazni és értékelni. Végül a 4. lépcsőben kiválasztjuk a legalkalmasabb és leginkább megvalósítható változatot.
 
A környezet, amelyben az eset történik – A külső környezet
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magyarországon a magánegészségügyi szolgáltatások iránti igény növekszik és folyamatosan bővül (Gilyén, 2018). A Szinapszis Kft. 2014-ben budapestiek körében végzett felmérése szerint a megkérdezettek 49 százaléka már vett igénybe magánellátást, amely érték 2016-ban 60 százalékra nőtt. A magánegészségügyi szolgáltatókhoz forduló betegek 49 százalékban járóbeteg-szakellátást, 34 százalékban magándiagnosztikai ellátást és 9 százalékban sebészeti ellátást vették igénybe.3 Az elmúlt években ez a tendencia vidéken is folytatódott. Magyarországon az évtized végére a magánegészségügyi ellátás a hazai piac dinamikusan fejlődő szegmensévé vált.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hazánkban az egészségügy GDP-arányos részesedése 2017-ben 6,8 százalék, 2018-ban 6,6 százalék volt. A Primus Egyesület a lakosság által egészségügyi ellátásra fordított összeget 2020-ban ezermilliárd forintra becsülte.4 A Primus Egyesület felmérése szerint 2018-ban a magánegészségügyi szolgáltatások potenciális piaca Magyarországon 300 milliárd HUF volt; ebből 100 milliárd HUF a szürke zónában, hálapénz formájában mozgott.5 Ezt a „magánfinanszírozást” azonban nem sorolhatjuk a magánellátások közé, sőt az lenne a kívánatos, hogy a magánellátások fejlesztése segítse a hálapénz felszámolását. A magánszolgáltató vállalatok bevétele nem csak magánegészségügyi szolgáltatásokból származhat. Egy ilyen vállalat bevételi szerkezetét a foglalkozás-egészségügyi ellátásból, sportorvosi ellátásból, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott közintézményeknek végzett bérmunkából és néhány esetben közfinanszírozott ellátásból származó bevételekkel is kiegészítheti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A főtevékenység szerint egészségügyi és szociális szolgáltatást nyújtó vállalkozások száma Magyarországon 2019 decemberében 42 530 volt.6 Figyelemre méltó a fluktuáció ebben a szegmensben: 2019. január és július között 335 céget alapítottak, és 461 céget töröltek, a fluktuációs index 7,05 százalék volt.7 Főbb típusai a következők: egyszemélyes orvosi rendelő, csoportpraxis, specializált orvoscsoport magánszolgáltatása, privát rendelőintézet vagy kórház, magánellátó-hálózat ellátásszervezővel (Rékassy, 2019).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A magánegészségügyi cégek mind a vállalkozási forma, mind működésük, mind pénzügyi stabilitásuk szempontjából heterogének. Széles a spektrum a szolgáltatás minősége, átláthatósága és a számlaadási fegyelem, valamint a vállalatok pénzügyi folyamatainak szempontjából is. Első ránézésre ezért nem könnyű megítélni egy egészségügyi magánszolgáltató vállalat pénzügyi helyzetét akkor sem, ha látszólag jelentős betegforgalmat bonyolít. Az egészségügyi innováció igényes üzlet; a gyógyításhoz használt eszközök és módszerek fejlődése miatt a vállalatok infrastruktúrájának és eszközparkjának rendszeres megújítása szükséges. Ennek hiányában egy egészségügyi magánszolgáltató a szolgáltatás jellegétől függően már ötéves időintervallumban is komoly versenyhátrányba kerülhet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Emellett az egészségügyi szolgáltatás nyújtásának feltételeit a folyamatosan változó jogszabályok és szakmai előírások is szabályozzák, amelyek betartása költséges. Például az Elektronikus Szolgáltatási Térhez (ESZT) történő kötelező csatlakozás vagy a NAV-hoz (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) elektronikusan is elküldött számla kiállítási kötelezettségének bevezetése 2020-ban sok egyszemélyes magánrendelés működését nehezítette meg. A nagyobb, de költséges technikát alkalmazó (műtéti vagy képalkotó) szolgáltatásokat nyújtó vállalatok esetében viszont sokszor éppen a nagy értékű eszközök amortizációja miatt szükséges gyakori eszközcserék és eszközmegújítás terheli túl a vállalkozás költségvetését. Ez különösen akkor jelent problémát, ha a vállalat ezeket a beruházásokat rövid lejáratú kötelezettségek halmozott igénybevételével biztosítja, mivel az egészségügyi szolgáltatások nagy része csak közép- és hosszú távon térül meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A magánellátást nyújtó vállalatok valódi értékét, fenntartható gazdasági működését döntően a vállalkozás pénzügyi folyamatai, pénztermelő képessége határozza meg. Ugyanez a gazdasági alapja a közszolgáltatást ellátó szervezetek fennmaradásának. Ebben a fejezetben a magán- és vegyes finanszírozású egészségügyi vállalatok pénzügyi folyamatainak vizsgálatát tűztük ki célul.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egészségügyi közszolgáltatást jelenleg legnagyobb részben állami, önkormányzati és egyházi fenntartók nyújtanak, magánszolgáltatók csak elhanyagolható mértékben vesznek részt benne. Habár a közfinanszírozás egyik elve a szektorsemlegesség, a közfinanszírozott magáncégek a jelenlegi egészségpolitika „mostohagyermekei”. Bár ugyanazt a munkát végzik ugyanolyan szabályok és közfinanszírozás mellett, mint az állami vagy önkormányzati fenntartású intézmények, rendre kimaradnak számos olyan alapvető juttatás állami kompenzációjából, mint például az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók béremelése, amelyet az egészségpolitika az állami, önkormányzati és egyházi fenntartású intézményeknek vagy az alapellátás dolgozóinak biztosít. A béremeléssel járó plusz költségeket ezeknek a magánszolgáltatóknak kell kigazdálkodniuk. Ez is mutatja, hogy az ilyen vállalatok pénzügyi helyzetének, folyamatainak elemzése, a cégvezetők ellátása naprakész információkkal a működőképességet napi szinten érintő, húsba vágó kérdések.
 
A belső környezet
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elemzés egy vegyes bevételi szerkezetű vállalat, az S Kft. pénzügyi vizsgálatának egy lehetséges módját mutatja be a FINel pénzügyi szakértői rendszer felhasználásával a 2017 és 2019 közötti időszakban.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mivel a magánegészségügyi ellátást nyújtó vállalatok nagyobbrészt a kkv-szektorba tartoznak, elemzésünkhöz az S Kft.-t és az összehasonlításban szereplő vállalatokat ebből a szektorból, a lakosság bevételi viszonyait inkább reprezentáló észak-alföldi régióból – és nem a fővárosból – választottunk. A vizsgálatba bevont öt cég a kkv-szektorban magán- és közfinanszírozott ellátást is végez, ez utóbbi esetben elsősorban gyógyfürdői és járóbeteg-szakellátást. Az elemzett kkv-k többségében magántulajdonban vannak, de olyan vállalatot is bevontunk az összehasonlításba, amelynek többségi tulajdonosa a települési önkormányzat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált S Kft. bevételi szerkezete az alábbi elemekből áll.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magánegészségügyi ellátás. Áfa-mentes tevékenység, amelyet a beteg finanszíroz. Időben és térben el kell különíteni a közfinanszírozott ellátásoktól. Mivel a kereslet határozza meg az árbevételt, van lehetőség marketingstratégia alkalmazására.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Foglalkozás-egészségügyi ellátás. Áfa-mentes tevékenység, amelyet egy alkalmazottakat foglalkoztató vállalat vagy intézmény vesz igénybe. A szolgáltatás ára a foglalkoztatottak munkakörétől függően különböző, rendeletben meghatározott. Az igénybe vevők számának növelésével érhető el árbevétel-növekedés. A marketing és az árverseny nem megengedett.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Járóbeteg-közfinanszírozás. Áfa-mentes tevékenység. Finanszírozója a NEAK, amely direkt kapacitásszabályozással a befogadott rendelési óraszámok megszabásával, valamint ex ante (OEP-kasszák, teljesítményvolumen-korlát) és ex post (lebegő teljesítmény/HUF) kiadási plafonnal szabályozza a közszolgáltatások finanszírozását. Az elszámolás alapja a német pontrendszer. Az S Kft. a járóbeteg-szakellátás keretében a betegek számára nyújtott szolgáltatásokért német pontot kap (például egy betegvizsgálat 750 pont). A NEAK ezeket a pontokat havonta meghatározott számmal történő szorzással forintértékké alakítja (például 750 pont × NEAK szorzó = forintérték). A NEAK két hónapra visszamenőleg számol el. A hónap végén a szolgáltató jelenti az ellátott betegek számát, a beavatkozásokat és a beavatkozásokért járó összes német pontot. Ezt a NEAK az alábbi szabályok figyelembevételével dolgozza fel.8

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Egy órára csak tizenkét beteg számolható el (ötperces szabály). Az óraátlag feletti betegszámot törli, ezért nem fizet.
  • Egy beteg számára egyetlen megjelenés esetében csak három beavatkozást fizet ki. Ha ezen felül történik beavatkozás, akkor azokat törli.
  • Az így megmaradt német pontot veszik alapul az elszámolásnál. Ezek közül a NEAK azonban csak annyit számol el a havi szorzó teljes értékén, amennyi teljesítményt a finanszírozási szerződésben befogadott a szolgáltatótól. Ez a teljesítményvolumen-korlát (TVK). A befogadott pontok mennyiségét évente, havi kiosztásban minden szolgáltatóval közli a biztosító. A NEAK csökkentett szorzóval számolja el a TVK feletti pontokat. Minél nagyobb a TVK-átlépés, annál kisebb a szorzó, és ennek megfelelően a TVK feletti teljesítményre fizetett forintérték. Ez a degresszió.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Gyógyfürdő-finanszírozás. Áfa-mentes tevékenység, kivéve a gyógyfürdőjegyet, amelynek árusításával a vizsgált S Kft. nem foglalkozik. A NEAK részben fizeti a gyógyfürdő, a gyógymasszázs, a víz alatti gyógytorna, a gyógyiszap, a víz alatti sugármasszázs balneoterápiás beavatkozásokat. A gyógyfürdői szolgáltatásért kapott árbevétel tényezői az elszámolt finanszírozás és a beteg által fizetett önrész (co-payment). A támogatás mértéke rendeletben rögzített, így a betegforgalom növekedése a fürdőlétesítmények ÁNTSZ (Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat) által meghatározott terhelhetőségéig lehetőséget teremt az árbevétel növelésére.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ebben a közegben vizsgáljuk az S Kft. esetét. Mivel a kft. árbevételének nagyobb része a járóbeteg-szakellátásból származik, és ezt csak két hónappal később tudja elszámolni, az éves beszámoló mérlegében magas arányban vannak jelen az elhatárolások. Mivel a magánrendelést igénybe vevők készpénzben fizetnek, relatíve alacsony a vevői követelések nagysága a mérlegben. Az S Kft. 25 fő alkalmazottat foglalkoztat teljes munkaidőben. Az említett finanszírozási korlátozások miatt, valamint amiatt, hogy a közfinanszírozásba az értékcsökkenési leírás és a béremelés nem értéken épül be, az S Kft. pénzügyi egyensúlyának fenntartása érdekében növelni szeretné nem korlátos (magán)bevételeit a pénzügyi kockázat csökkentése céljából, ezért fejlesztéseket terveznek. A tervezett fejlesztésre való készülés és a korszerű eszközök folyamatos beszerzési igénye, valamint a közfinanszírozás felhasználásának szabályai miatt az S Kft. tagjai évek óta nem vettek fel osztalékot. Mivel az ágazat eszközigényes, az S Kft. mérlegében jelentős az eszközállomány értéke. Az S Kft. telephelye egy örökölt és a cég működése szempontjából fontos, régi ingatlan, amely rendszeres karbantartást, felújítást igényel, ezért a cég a teljes adózott nyereséget az ingatlan és a szolgáltatások fejlesztésére fordítja. Az S Kft. filozófiája: a termelt adózott nyereségből a helyben befejezett, definitív egészségügyi ellátást fejlesztik, illetve, ha ez már nem szükséges, akkor eredménytartalékot képeznek.
 
Pénzügyi diagnózis és problémafeltárás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alkalmazott pénzügyi módszertant befolyásolja, hogy a vizsgált kft. milyen életszakaszban van. Eltérő pénzügyi elemzési eszköztárat kell alkalmaznunk a vállalatok működésének kezdetén, a növekedés idején, a szinten tartó gazdálkodáshoz, a válság megelőzéséhez, a csőd kezeléséhez, valamint a turnaround-döntésekhez.9

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az S Kft. életszakaszának azonosítása Adizes vállalati életciklus-modellje szerint történik (Adizes, 1992), amelyhez felhasználtuk az Ambrus és Lengyel által kidolgozott, 89 kérdésből álló cheklistet (Ambrus & Lengyel, 2011). Megállapítottuk, hogy az Adizes által meghatározott életciklusok jellemző vonásai szerint a cég a felnőtt életszakaszban van, de még csecsemő (irányítási jelleg) és go-go vonásokkal is rendelkezik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Pénzügyi szempontból (nettó árbevétel, üzemi és adózott eredmény emelkedése) a cég első ránézésre a növekedés és a fejlesztés szakaszában van, de diverzifikáció még nem tapasztalható. Ezt természetesen csak az ágazati számok tükrében lehet konkrétan meghatározni, mert „egy üzleti vállalkozást csak akkor mondhatunk növekedőnek, ha növekedése meghaladja az üzletági átlagot” (Katits, 2002, 183).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált cég, az S Kft. „durva elemzését” az ágazatban tevékenykedő másik négy versenytárs adatainak bemutatásával és az ágazati összesített átlagszámok alapján végeztük el. Húsz, az országon belüli régióban működő ágazati versenytársból választottuk ki azt a négyet, amelyek árbevétel és méret szerint hasonlítanak a vizsgált vállalathoz. Több ágazati vállalat árbevétele nagyon eltérő volt mind pozitív, mind negatív irányban, így ezeket nem találtuk összehasonlíthatónak ebben az elemzésben. Az e-beszamolo.hu oldalról letöltött kimutatásokból készítettünk két masters Excel táblát. Először az eredménykimutatás főbb sorait elemeztük, szem előtt tartva azt a kiemelt fontosságú célt, hogy a vállalkozás fő operatív célja a jövedelmező gazdálkodás – amit éppen ez a kimutatás bizonyít (10.5. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.5. ábra. Az S Kft. és versenytársai főbb eredménykimutatási tételei 2019-ben (ezer HUF)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az árbevétel valamennyi vállalatnál növekedett (4–16 százalékkal) az előző időszakhoz képest, de a növekedés a vizsgált cégnél, az S Kft. esetében a legkisebb. Mindegyik vállalatnak van egyéb bevétele is; ezek olyan támogatásokból származó bevételek, amelyeket több éven keresztül kell visszavezetni a „passzív időbeli elhatárolások” tételből az „egyéb bevételek” közé, az elszámolt „értékcsökkenési leírás” arányában.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A működési költségek összetételét tekintve a változó költségeket (anyagjellegű ráfordításokat) meghaladja a fix költségek (személyi jellegű ráfordítások, értékcsökkenési leírás és egyéb ráfordítások) nagysága – a MEDITRES vállalatot kivéve. Három vállalatban magas arányt képviselnek a személyi jellegű ráfordítások. Ez alól kivétel a MEDITRES és a PLASZTIKA, ahol az anyagjellegű ráfordítás aránya jelentősebb. A KUMÁLIA kivételével a többi vállalat működési eredménye, adózás előtti és utáni eredménye pozitív, vagyis jövedelmező gazdálkodást folytatnak. A pénzügyi műveletek veszteségesek, kivéve a vizsgált S Kft. és a KUMÁLIA esetében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezt követően a mérleg adatait elemeztük. A master-mérlegben (10.6. ábra) az alábbi változtatások mellett vizsgálódtunk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Korrigált forgóeszközök (KORR.FE). Az „aktív időbeli elhatárolások” összegét (vagyis minden olyan költséget, amelyet a cég korábban kifizet az adott időszakot terhelőknél, és minden olyan bevételt, amely a tárgyidőszak teljesítményét növeli, de később folyik be) a forgóeszközökhöz soroltuk.
  • Korrigált rövid lejáratú kötelezettségek (KORR.RLK). A „passzív időbeli elhatárolások” összegét (minden olyan költséget, ráfordítást, amelynek összege a tárgyévet terheli, de kifizetés csak a tárgyidőszak után történik, valamint minden olyan, a fordulónap előtt befolyt, elszámolt bevételt, amely a következő időszak árbevételét képezi) a rövid lejáratú kötelezettségekhez soroltuk.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.6. ábra. Az S Kft. és versenytársai főbb mérlegtételei 2019-ben (ezer HUF)
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés az e-beszámoló adatai alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A mérlegadatok elemzése során az alábbi megállapításokat tettük (10.6. ábra).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • A saját tőkén belül magas az eredménytartalék, ami arra utal, hogy a vállalatok nem vesznek fel osztalékot, hanem visszaforgatják az adózott eredményt.
  • A „befektetett eszközök” – azon belül a „tárgyi eszközök” – aránya igen magas, mivel az ágazatban komoly gépekkel dolgoznak, és az S Kft. ingatlanokat is vásárol, ahol tevékenységeit végzi.
  • A befektetett eszközök értéke magasabb a forgóeszközöknél.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Figyelembe vettük, hogy egy vállalkozás három alapvető eszközstratégia közül választhat a befektetett eszközök és a forgóeszközök aránya szerint.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Defenzív – kockázatkerülő: befektetett eszközök > forgóeszközök.
  • Offenzív – kockázatvállaló: befektetett eszközök ˂ forgóeszközök.
  • Taktikai: sürgős megrendelések teljesítéséhez taktikai finanszírozás.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mindegyik vállalat kockázatkerülő, azaz defenzív stratégiát folytat, mivel a befektetett eszközök (BE) aránya nagyobb, mint a forgóeszközöké. Mivel a befektetett (tartós) eszközök aránya magas, a vállalatok kényszerűen is, nem kizárólag saját döntés alapján kockázatkerülők. A saját tőke magasabb a kötelezettségeknél az S Kft., a MEDITRES és a RHEU-MED esetében. A KUMÁLIA és a PLASZTIKA forrásszerkezetében az összes kötelezettség 50–60 százalékkal meghaladja a saját tőke nagyságát.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A három alapvető forrásstratégiát a befektetett eszközök és a tartós források (saját tőke + hosszú lejáratú kötelezettségek) aránya szerint különböztetjük meg: szolid (100 százalék körüli); konzervatív (100 százalék alatt); agresszív (100 százalék felett).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Láthatjuk, hogy az S Kft. forrásstratégiája konzervatív, míg a versenytársak átlaga10 agresszív, de a versenytársak egyike sem folytat konzervatív forrásstratégiát (10.22. táblázat).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.22. táblázat. Az eszköz- és forrásstratégia benchmark 2019-ben
S Kft.
Verseny-társak
KUMÁLIA
MEDITRES
PLASZTIKA
RHEU-MED
Befektetett eszközök/KORR.FE
230%
437%
183%
437%
1 957%
185%
Eszközstratégia
defenzív
defenzív
defenzív
defenzív
defenzív
defenzív
93%
150%
189%
103%
258%
102%
Forrásstratégia
konzervatív
agresszív
agresszív
szolid
agresszív
szolid
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés az e-beszámoló adatai alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A forgóeszközök összetételét tekintve az S Kft. és a RHEU-MED értékpapírral, míg a PLASZTIKA készlettel rendelkezik, viszont mindegyik vállalkozás jelentős mértékű pénzeszközzel rendelkezik, míg a vevői követelések aránya magas a KUMÁLIA és a MEDITRES vállalatoknál. A hosszú lejáratú kötelezettségek értéke az összes kötelezettségen belül nem magas, négy esetben nem is szerepel. A RLK nagysága az összes forráson belül a PLASZTIKA vállalatnál relatíve a legnagyobb, de jelentős a KUMÁLIA esetében is. A szállítók állománya a KUMÁLIA kivételével nem magas. Amennyiben az RLK-hoz viszonyítjuk a FE-t, az S Kft. kivételével mindenhol kedvezőtlen arányt látunk, vagyis a kiemelt négy versenytárs FE-értékét meghaladja az RLK. Mindez a fizetőképesség elemzésénél lesz fontos.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalatok „durva elemzése” kijelöli a további pénzügyi vizsgálat menetét. A vizsgált vállalat és az elemzésbe bevont versenytársak adatai alapján két gyors helyzetfeltárást végeztünk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Az eredménykimutatás tételeit az ÉNÁ-hoz viszonyítottuk százalékos megoszlásban (10.23. táblázat).
  2. A 2018. és 2019. évi zárómérleg-tételek százalékos változását vizsgáltuk (10.24. táblázat).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.23. táblázat. Az eredménykimutatás tételei és ezek aránya az árbevételhez (ÉNÁ) 2019-ben
S Kft.
(ezer HUF)
S Kft.
(%)
Versenytársak
(ezer HUF)
Versenytársak
(%)
Értékesítés nettó árbevétele (ÉNÁ)
173 784
100%
298 834
100%
Saját termelésű készletek állományváltozása
0
0%
0
0%
Egyéb bevételek
2 183
1%
19 376
6%
Anyagjellegű ráfordítások
44 404
26%
134 411
45%
Személyi jellegű ráfordítások
92 213
53%
110 326
37%
Értékcsökkenési leírás
12 479
7%
29 116
10%
Egyéb ráfordítások
11 480
7%
11 891
4%
Üzemi (üzleti) tevékenység eredménye (ÜTE)
15 391
9%
32 467
11%
Pénzügyi műveletek bevételei
1 419
1%
50
≈0%
Pénzügyi műveletek ráfordításai
301
≈0%
1 786
1%
Pénzügyi műveletek eredménye
1 118
1%
–1 737
–1%
Adózás előtti eredmény
16 509
9%
30 730
10%
Adófizetési kötelezettség
2
0%
3 525
1%
Adózott eredmény (EAT)
16 507
9%
27 205
9%
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés az e-beszámoló adatai alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.23. táblázatban11 láthatjuk, hogy az ÉNÁ-hoz viszonyítva az S Kft. személyi jellegű ráfordításai több mint felét (53 százalék), az anyagjellegű ráfordítások bő negyedét (26 százalék) teszik ki. A versenytársak esetében viszont nincsen ekkora eltérés: az anyagjellegű ráfordítások a meghatározóbbak, de nem érik el az ÉNÁ felét sem. Habár a versenytársaknál az ÉNÁ átlagos nagysága közel 72 százalékkal magasabb az S Kft. árbevételénél, az EAT (Earnings after Taxes, adózott eredmény) aránya mindkét esetben azonos (9 százalék).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.24. táblázat szerint az S Kft. beruházásai, vagyis tárgyi eszközei növekedtek, szemben a versenytársak tendenciájával. Az S Kft. likvid forgóeszközei jelentős mértékben felülmúlják a versenytársi adatokat. Az S Kft. saját tőkeereje meghaladja a versenytársak értékét, mert a saját tőke a kötelezettségek többszöröse. Amíg az S Kft. csaknem megduplázta a fizetőképességét befolyásoló RLK nagyságát, addig a versenytársak esetében ez harmadával csökkent. Ellenben az adósságállomány mint HLK az S Kft. esetében közel harmadával csökkent, vagyis a kft. törlesztett, míg a versenytársak durván megduplázták.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.24. táblázat. A 2018. és 2019. évi záró mérleg tételei (ezer HUF) és százalékos változásai
S Kft.
Versenytársak
t–1
t0
Változás
t–1
t0
Változás
Befektetett eszközök
248 759
257 206
3%
345 494
343 453
1%
Immateriális javak
0
0
0%
874
730
–17%
Tárgyi eszközök
248 759
257 206
3%
344 588
342 691
–1%
Befektetett pénzügyi eszközök
0
0
0%
33
33
0%
Forgóeszközök
56 598
90 224
59%
81 129
72 194
–11%
Készletek
32
96
200%
4 005
2 603
–35%
Követelések
1 798
1 975
10%
9 671
15 895
64%
Értékpapírok
33 154
34 572
4%
30 000
30 000
0%
Pénzeszközök
21 614
53 581
148%
37 453
23 696
–37%
Aktív időbeli elhatárolások
21 001
21 409
2%
8 525
6 455
–24%
ÖSSZES ESZKÖZ
326 358
368 839
100%
435 149
422 102
–3%
KORR.FE
77 599
111 633
44%
89 654
78 649
–12%
Saját tőke
257 592
274 099
6%
180 623
196 471
9%
Jegyzett tőke
3 000
3 000
0%
25 650
25 900
1%
Tőketartalék
806
806
0%
6 443
16 455
155%
Eredménytartalék
210 813
253 786
20%
67 743
81 616
20%
Lekötött tartalék
13 225
0
–100%
16 047
14 797
–8%
Értékelési tartalék
0
0
0%
30 500
30 500
0%
Adózott eredmény
29 748
16 507
–45%
34 240
27 180
–21%
Céltartalékok
0
0
0%
0
0
0%
Kötelezettségek
37 467
63 873
70%
108 961
98 408
–10%
Hátrasorolt kötelezettségek
0
0
0%
0
0
0%
Hosszú lejáratú kötelezettségek (HLK)
4 877
3 465
–29%
17 704
32 591
84%
Rövid lejáratú kötelezettségek (RLK)
32 590
60 408
85%
91 257
65 818
–28%
Passzív időbeli elhatárolások
31 299
30 867
–1%
145 565
127 223
–13%
ÖSSZES FORRÁS
326 358
368 839
13%
435 149
422 102
–3%
KORR.RLK
63 889
91 275
43%
236 822
193 041
–18%
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés az e-beszámoló adatai alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.24. táblázat egyúttal a vizsgált S Kft. és az ágazat esetében végzett számítások output-táblája 2017 és 2019 között. A 10.25. táblázat első ránézésre nagyon kedvező képet fest. A tizenkét kiváló minősítés jelentős és változatlan száma miatt az S Kft. gazdálkodásában és működésében több az erős, mint a gyenge pont. Ezzel kapcsolatban két fontos megjegyzést teszünk. 1. Az adott évben az előző évi irányok megváltozásának száma (növekedésből csökkenés vagy éppen fordítva) egyértelműen utal az irányváltás előtti és utáni időszak piros színű negatív és zöld színű pozitív változásaira. 2. Az irányváltás sikerét jelzi a zöld alapon szimbólum, ami pozitív irányú változást jelent. Az irányváltás kudarcát jelenti a piros alapon „!”, ami negatív irányú változást jelez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kapott eredmények szerint az S Kft. és a versenytársak esetében 2018-ban nem történt irányváltás a 2017. évi eredményekhez képest. 2019-ben az S Kft. esetében viszont két irányváltás is történt, negatív változással (a forgóeszközarány növekedése és a szállítói tartozások fizetési idejének növekedése). Ráadásul hétről kilencre nőtt a negatív változások száma, miközben a változatlan tendenciára utaló értékek csökkentek, és a kedvezőtlen minősítések száma sem változott. A versenytársaknál négy irányváltást látunk, amelyek közül három pozitív (a forgótőke növekszik, a likviditás III. javul, a szállítói tartozások fizetési ideje csökken), egy pedig negatív változás (a HLK növekszik a saját tőkéhez képest). Ez azt jelzi, hogy 2019-ben jelentős változások történtek, de pozitív változásból (zöld ) eggyel több volt, mint negatív változásból (piros színű „!”). Az S Kft. kiváló minősítéseinek száma csaknem kétszerese a versenytársakénak. Ez egyrészt a gazdálkodás biztonságosságát igazolja, másrészt – a többi minősítéssel összefüggésben – még idejében felhívja a figyelmet a gyenge pontokra a látens válság elkerülése/felmerülése érdekében.
 
Mennyire jövedelmező az S Kft.? – Jövedelemtermelő képesség modul
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.25. táblázat azt mutatja, hogy az S Kft. jövedelemtermelő képessége a vizsgált időszakban csökkent. Az általa befolyásolt ROA, ROE és ROI értékei is gyengültek – még az ágazathoz képest is –, amit majd a DuPont-modell keretében vizsgálunk tovább. Mivel a vállalkozás működési profithányada csökkent, de még az elfogadható minősítés sávjában maradt, a nyereségarányos összes működési költség aránya emelkedett, amit a magas működési költség – különösen a fix költség – okozott. Mindezek következtében az S Kft. elsődleges pénzügyi feladatává vált a jövedelemtermelő képesség javítása az árbevétel további visszaesése nélkül, törekedve a nem korlátos (magán)bevételek növelésére, a működési ráfordítások szigorú ellenőrzése mellett.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kedvező minősítést tapasztalunk a fedezeti árbevétel alakulásában, mert csökkent annak az árbevételnek a nagysága, amely egyrészt a működési veszteség (profitalapon), másrészt a fizetésképtelenség (cash-alapon) elkerüléséhez szükséges. Az ágazatban csak az árbevételre és a működési nyereségre (ÜTE) vetített összes működési költség aránya lett kedvezőtlen.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.25. táblázat. A FINel pénzügyi kontrolling eredménytáblája

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Forrás: saját szerkesztés Katits, 2019 alapján, módosítva
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.7. ábrán láthatjuk, hogy 2019-ben az S Kft. fedezet- és ÉNÁ-aránya jóval magasabb, mint a versenytársak esetében, amiből első pillanatban arra következtethetünk, hogy az S Kft. fedezeti ponthoz tartozó szolgáltatásainak száma és árbevétele kisebb az ágazati átlagnál. Ez azonban nem igaz, mert közel azonos fix költség mellett az ágazat bő 100 millió forinttal nagyobb ÉNÁ-t ért el, így a kisebb fedezeti árbevétel biztonságosabb működést tesz lehetővé mind a működési veszteség, mind a fizetésképtelenség felmerülésével szemben.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.7. ábra. A fedezetipont-elemzés tartalma 2019-ben (ezer HUF)
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés az e-beszámoló adatai alapján
 
Mennyire fizetőképes az S Kft.? – Likviditási modul
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amennyiben az S Kft. a személyi jellegű ráfordításokat, a nyílt szállítói számlákat, a kamat- és tőketörlesztéseket, valamint az egyéb rövid lejáratú tartozásokat lejáratkor nem teljesíti, úgy a társaság egzisztenciája veszélyben forog.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bár a forgótőke (FE – RLK) nem relatív arány, mégis a fizetőképességre utaló mérték. Az S Kft. birtokában lévő forgóeszközök meghaladják rövid lejáratú tartozásait, így a forgótőke pozitív, ami a fennálló tartozások – forgóeszközökből történő – teljesítésének képességét jelenti. A vállalat ezzel a forgótőkével képes finanszírozni a működését. A vállalat forgótőke-állományát stabilnak véljük. A 2018. évi záró érték és a 2019. évi záró érték közötti különbség 5 808 ezer HUF, ami forgótőke-növekményt jelent. A növekmény az értékpapírok (33 154 → 34 572 ezer HUF) és a pénzeszközök (21 614 → 53 581 ezer HUF) mint likvid forgóeszközök növekedéséből származott, vagyis az S Kft. likvid forgótőkével rendelkezik. Az S Kft. egészségügyi szolgáltatásokat kínál, így nagy készleteket nem tart, viszont a fejlesztésigényes gépparkot folyamatosan modernizálnia kell, emiatt is kívánatos a stabil és likvid forgótőke-nagyság. A kft. a következő években növekedést, illetve beruházásokat tervez, amihez szükséges a forgótőke növekedése; ezt az elemzés is alátámasztja. Úgy véljük, hogy – a növekedési terveket szem előtt tartva – a vállalat forgótőkéjének növekedése megfelelő. A versenytársakat ugyan nem nagy arányú, de likvid forgótőke jellemzi. Ez nem jelenti azt, hogy a versenytársakat csődveszély fenyegetné, de a hatékonyságvizsgálat keretében feltárt hosszú készlet- és pénzlekötési idő tekintetében kevésbé kedvező. Ezzel összehasonlítva a vizsgált S Kft. pozitív és likvid forgótőkéjét kifejezetten kedvezőnek tekinthetjük.
 
Mennyire stabilan finanszírozott az S Kft.? – Eladósodási modul
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.25. táblázat alapján az S Kft. helyzete rendkívül kedvező, mert egyrészt az összes forrás háromnegyed részét a tulajdonosok tőkéje teszi ki (saját tőke/összes forrás), vagyis a tulajdonosok jelentős részt vállalnak a vállalkozás üzleti kockázatából. Másrészt az eladósodási arány értéke azt mutatja, hogy egységnyi idegen tőkére több tízszeres saját tőke jut. Ez az adósságráta azért is fontos információ az S Kft. vezetői számára, mivel érdekük fűződik finanszírozói függetlenségük megtartásához. Harmadrészt a hitelarány szerint az összes eszköznek még ötödrészét sem finanszírozzák a hitelek és a kölcsönök. Így a kft. még bőven képes igénybe venni olyan hitelt, amelynek eszköz a fedezetbiztosítéka. Negyedrészt az S Kft. tárgyi eszközeinek nettó értéke több tízszeres fedezetet nyújt azokra a hiteltartozásokra, amelyre azokat jelzálogként lekötötték. Tehát az S Kft. stabilan magas tulajdonosi arányának, valamint alacsony eladósodási és hitelarányának (minimálisan tartott hosszú lejáratú kötelezettségeinek, stabilan finanszírozható rövid lejáratú kötelezettségeinek) köszönhetően elkerüli az eladósodást a vizsgált időszakban. A versenytársak esetében a tulajdonosi arány a még elfogadható 50 százalék körül van, de a hosszú lejáratú kötelezettség emelkedett a vizsgálat utolsó évében.
 
Léteznek-e rejtett problémák? – Hatékonysági modul
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.25. táblázat minősítése szerint, valamint az egészségügyi szolgáltató vállalkozás és az ágazat jellegzetességei miatt a nagyon alacsony, vagyis kedvező készletlekötési idő12 és követelések behajtási ideje mellett még a szállítói tartozásokat is rövid idő alatt teljesítik, ami a biztonságos forgótőke-menedzselésre utal. Ügyelni kell arra, hogy a szállítói tartozások rendezésének ideje ne növekedjen tovább, mert kedvezőtlenné válhat a cégminősítés. Kedvező információ, hogy „a vevő finanszírozza a szállítót”, mivel a követelések kiegyenlítése hamarabb történik, mint a szállítói tartozások rendezése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Arra is ügyelni kell, hogy az „időtartam-mutató” ne csökkenjen tovább. Ez a mutató mint a működési kockázat mércéje azt jelenti, hogy árbevétel realizálása nélkül, kizárólag a likvid eszközökkel (pénzeszközökkel, likvid értékpapírokkal és a követelések teljesítésével) a működési kiadásokat mennyi ideig lehet finanszírozni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.26. táblázat azt mutatja, hogy az összes eszköz mérleg szerinti átlagos értékének 5 százaléka térül meg az adózott profitból (ROA). A tárgyévben a kft. saját tőkéjének 6 százaléka, míg az ágazat esetében ennek több mint kétszerese, 14 százaléka térült meg az adózott profitból (ROE). Az adózott eredmény fedezi a lekötött tőke 7 százalékát az S Kft., 8 százalékát az ágazat esetében, amit szintén alacsony mértékűnek tartunk.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.26. táblázat. A két-, három- és ötlépéses DuPont-modell alkalmazása benchmark vizsgálatban a 2019. évben
S Kft.
Versenytársak
Eszközhatékonyság (ÉNÁ/összes eszköz)
0,50
0,70
Nettó jövedelmezőség (adózott eredmény/ÉNÁ) (%)
9,00
9,00
ROA (Return on Assets)
≈5,00%
≈6,00%
Eszközhatékonyság
0,50
0,70
Nettó jövedelmezőség (%)
9,00
9,00
Finanszírozási áttétel (összes eszköz/saját tőke)
1,35
2,15
ROE (Return on Equity)
≈6,00%
≈14,00%
Adóteher-ráta (adózott eredmény/adózás előtti eredmény)
1,00
0,90
Kamatteher-ráta (adózás előtti eredmény/adó- és kamatfizetés előtti eredmény)
0,98
0,94
Működési jövedelmezőség (adó- és kamatfizetés előtti eredmény/ÉNÁ) (%)
9,7
10,90
Eszközhatékonyság
0,50
0,70
Finanszírozási áttétel
1,35
2,15
ROE
≈6,00%
≈14,00%
Lekötött tőke hatékonysága (ÉNÁ/befektetett eszköz)
0,7
0,9
Nettó jövedelmezőség (%)
9
9
ROI (Return on Investnent)
≈7,00%
≈8,00%
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés az e-beszámoló adatai alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A ROA tényezőkre bontása alapján könnyen felismerhetjük, hogy a probléma az eszközhatékonysággal vagy pedig a nettó jövedelmezőséggel kapcsolatos. Az eszközhatékonyság az S Kft. esetében alacsony, de a versenytársak eszközeinek is csak 70 százaléka generál árbevételt. A nettó jövedelmezőség a cég szolgáltató tevékenységének egészét figyelembe véve a forgalomarányos nettó hasznot mutatja. A vizsgált versenytársak és a kft. nettó jövedelmezősége azonos (9 százalék), ezért itt az összehasonlító értékelést nem tudjuk elvégezni, de ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy a versenytársak a magasabb árbevétel ellenére érték el ugyanazt a 9 százalékos arányt, mint az S Kft.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

„A ROE értékét szétbonthatjuk a ROA és a finanszírozási szerkezet nagyságára. Itt a finanszírozási szerkezetet úgy értelmezzük, hogy az összes eszközt (a mérlegegyezőség miatt az összes forrást) elosztjuk a saját tőke nagyságával. Ha ez az érték 1-nél nagyobb, akkor a vizsgált cég/versenytársak a saját tőke mellé egyre több idegen forrást is bevonnak.” (Katits & Szalka, 2014) Ez utóbbit tapasztaljuk a versenytársak esetében, vagyis az eszközök finanszírozása nem kizárólag saját tőkével, hanem azt meghaladó mértékű, több mint kétszer annyi idegen forrással történt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A ROE-rátát öt egyéb tényező is befolyásolja (Fabozzi & Markowitz, 2011). Ha a működési jövedelmezőség és az eszközhatékonyság, valamint az adóteher- és a kamatteher-ráta értéke közelít az 1-es értékhez, akkor csökken a társasági adófizetési kötelezettség, valamint a fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordítások nagysága. Az S Kft. adóteher-rátája elenyésző az ágazathoz képest, de kamatterhe is kisebb. Hasonlóképpen kedvezőbb helyzetben van az S Kft. az ágazathoz képest, mert jóval alacsonyabb a saját tőkéjére jutó idegen forrás, míg az ágazat saját tőkéjére kétszer annyi idegen forrás jut. Az S Kft. működési jövedelmezősége alacsonyabb, de az ágazat működési jövedelmezőségéhez nagyon közel van. Hasonló a helyzet az eszközhatékonyság esetében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az élőmunka meghatározó szerepet játszik az egészségügyi szolgáltatást nyújtó cégek vagy ágazat hatékonyságának alakulásában. Míg az S Kft-nél a „személyi jellegű ráfordítások” közel 60 százalékot tesznek ki az összes működési költségen belül, addig ez a versenytársak átlagában nagyjából 20 százalékkal kisebb (10.24. táblázat).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.27. táblázat. Az élőmunka hatékonysága 2019-ben (ezer HUF)
S Kft.
Versenytársak
Létszám
29 fő
30 fő
Egy főre jutó fedezeti összeg
4 461
9 961
Egy főre jutó adózás előtti eredmény
569
1 024
Személyi jellegű ráfordítások aránya az összes működési költségen belül
57,5%
38,6%
Élőmunka-ráfordítás arányos működési jövedelmezőség
(ÜTE/személyi jellegű ráfordítások)
16,7%
29,4%
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés az e-beszámoló adatai alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.27. táblázat azt mutatja, hogy az egy főre jutó fedezeti összeg, vagyis az ÉNÁ változó költségekkel csökkentett része kedvezőtlenebb a vizsgált vállalatnál, mint a versenytársak átlagos értéke. Ellenben, ha a fedezeti hányadot (fedezet/ÉNÁ) nézzük, akkor az S Kft. esetében kedvezőbb, mint az ágazat egészében (10.7. ábra). Egyébként mindegyik élőmunka-hatékonysági ráta kedvezőtlenebb az ágazati értékhez viszonyítva, miközben csaknem ugyanakkora létszámmal érték el. Tehát megállapíthatjuk, hogy az S Kft. élőmunka-hatékonyságán javítani kell.
 
Milyen az S Kft. vagyonának összetétele? – Vagyonszerkezeti modul
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.25. táblázat szerint az S Kft. vagyonszerkezetének alakulása kiváló, de a forgóeszközök arányának nagyobb mértékű növekedése kerülendő. A forgóeszközök relatíve kis része a raktáron lévő készleteknek köszönhető (ezt mutatja a 10.24. táblázat is), de a készletek növekedését csak kismértékben kíséri a követelések emelkedése, vagyis a társaság vevőköre nem változott és nem bővült, míg a pénzeszközök csaknem másfélszeresére növekedtek. Az úgynevezett finanszírozási aranyszabály szerint az S Kft. tulajdonosai nem vettek fel több idegen tőkét, mint amennyi a saját tőkéjük (de a rövid lejáratú kötelezettségek értéke jelentős). Az ágazat finanszírozási szerkezete (összes kötelezettség/saját tőke) javult a csökkenő hosszú lejáratú kötelezettségek miatt, de a befektetett eszközöket nem kizárólag a saját tőke és a HLK finanszírozza, mert a banki aranyszabályt képviselő arány 100 százalék alatti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Összegezve: a vizsgált időszakban az S Kft. működése jövedelmező, de növelni kellene, miközben fizetőképessége kiváló, nem eladósodott, biztonságos a működése, de az élőmunka és az eszközgazdálkodás hatékonyságában találtunk gyenge pontokat (szürke háttérrel jelöltük a korábban közölt 10.23., 10.24., 10.26. és 10.27. táblázatokban).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mivel az S Kft. növekedése összességében nem haladja meg az üzletági átlagot, a vállalat életszakaszát a növekedési életszakasz helyett átsoroltuk a felfutásba. A minősítésben a PLASZTIKA a legkritikusabb cég, amely ugyan növelte az eredményeit, de likviditási válságban van, és nagyon eladósodott – turnaround menedzseléssel viszont még megmenthető lenne.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ilyen pénzügyileg stabil gazdálkodási helyzetben és körülmények között van értelme vizsgálni a pénzügyileg fenntartható működés lehetőségeit.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kulcsfontosságú tényező a gazdasági fenntarthatóság, amely a minőségi egészségügyi szolgáltatások racionális költségvetésének kialakításához vezet. Az alábbiakban részletesen vizsgáljuk a pénzügyi szempontból biztonságos és fenntartható működés elemzését és tervezését, így kontrollját is. A fenntartható pénzügyi működés elégséges feltételei évről évre az árbevételből származó jövedelemtermelés, a likviditás biztosítása időpontra és időtartamra vonatkozóan, a tulajdonosi megtérülést optimalizáló és mértékletes adósságvállalás, valamint az átfogó, hatékony eszköz- és vagyongazdálkodás. Mindezek még csak elégséges feltételek, mert a fenntartható éves pénzügyi működés szükséges feltétele a növekedésre, a jövedelmezőségre és a finanszírozásra vonatkozó elvárások közötti összhang megteremtése. Ezt fogjuk részletesen vizsgálni a következőkben.
 
Megoldási lehetőségek
 
Először feltárjuk a növekedési lehetőségeket finanszírozhatóságuk szempontjából, azután felállítunk eredményterveket, majd az operatív gazdálkodás szintjén olyan pénzügyi módszerekkel mutatjuk be a likviditástervezés és a forgótőkeigény-kalkuláció egymásra épülő és kontrolláló rendszerét, amelyek biztosítják a fenntartható gazdálkodás pénzáramlását és pénzforgalmát. Az előfeltétel természetesen a piaci igény az S Kft. szolgáltatásainak igénybevételére. Mindez kijelöli azokat a növekedési utakat, amelyeket a tanulmány végén értékelünk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalkozás életképességének és eredményességének legfőbb forrása tevékenységének árbevételt generáló képessége. Több információt kaphatunk ezzel kapcsolatban, ha értelmezzük a következő négy növekedési rátát.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A belső növekedési ráta (Internal Growth Rate, IGR) azt az árbevétel-növekedést jelenti, amelyet a vállalat teljes mértékben külső források igénybevétele nélkül, önfinanszírozó módon képes elérni, vagyis a finanszírozási források kizárólag a profitvisszatartásból származnak (Chandra, 2011; Parrino et al., 2011).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

NP = adózott eredmény; A = összes eszköz vagy mérleg-főösszeg; RP = visszatartott profit, amely az adózott eredményből az osztalékfizetés után megmarad; RPR = profitvisszatartási ráta; ROA = eszközarányos megtérülési ráta.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az S Kft. 5,3 százalékos értékesítési árbevétel-növekedést ért volna el, ha ehhez csak és kizárólag a visszatartott eredményt (RP) használta volna fel. Tehát, ha az S Kft. 5,3 százalékot meghaladó értékesítési árbevételt produkált, külső forrást használt fel, miközben 100 százalékban visszatartotta az adózott eredményt (RPR). Ha a vállalat nem szeretne vagy nem képes külső forrást bevonni, akkor növelnie kell az eszközhatékonyságát vagy az árbevétel működési és nettó nyereséghányadát. Ha nem teszi, akkor hanyatlik, és válsághelyzetbe kerülhet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fenntartható növekedés (Sustainable Growth Rate, SGR) esetén a vizsgált cég tőkeszerkezete, vagyis a hosszú lejáratú kötelezettségek és a saját tőke aránya úgy marad változatlan, hogy nem történik új tulajdonosi tőkebevonás (Van Horne & Waczhowicz, 2008; Chandra, 2020).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

NP = adózott eredmény; E = saját tőke; RP = visszatartott profit, amely az adózott eredményből az osztalékfizetés után megmarad; RPR = profitvisszatartási ráta; ROE = sajáttőke-arányos megtérülési ráta.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amennyiben a 6,4 százalékos SGR-érték meghaladja az eredménykimutatásból számított árbevétel növekedési rátáját, úgy az S Kft. nem tudja megtartani a 2019. évi mérlegben meglévő tőkeszerkezetét, még annak ellenére sem, hogy 100 százalékos a profitvisszatartási rátája (RPR). Ha marad az említett reláció szerinti nagyobb növekedés, akkor az S Kft. tevékenységének racionalizálásával növelheti eszközhatékonyságát, és ezáltal képes növelni az önfinanszírozásra szánt forrás nagyságát.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

„Az önfinanszírozható növekedési ráta (Self Financeable Growth Rate, SFG) olyan vállalatspecifikus növekedési ráta, amely az operatív módon kigazdálkodott forrásokkal – külső finanszírozás és tőkekivonás nélkül – elérhető. Nagyságát alapvetően három tényező befolyásolja.” (Katits et al., 2019, 81)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. A működési cash-ciklus (Operating Cash Cycles, OCC).
  2. A forráslekötés időtartama OCC-ként.
  3. A szabadon rendelkezésre álló forrás generálása OCC-ként. (Churchill & Mullins, 2001; Marks et al., 2009)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

„A működési cash-ciklus (OCC) az az időperiódus, amelyben a vállalkozás pénzügyi forrásai a (vásárolt és saját termelésű) raktárkészletben, továbbá a többi forgótőke-elemben vannak lekötve, mielőtt követné a pénzbeáramlás az értékesítés, illetve a nyújtott szolgáltatás következményeként. Az OCC idejét a készlettartás idejének (Days Inventory Held, DIH) és a vevői követelések behajtási idejének (Days Sales Outstanding, DSO) összege adja.” (Katits, 2017b, 66–67) Mindezek ismeretében könnyen számszerűsíthetjük az éves SFGR nagyságát a 10.8. ábra szerint.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.8. ábra. Az éves SFGR kalkulációs sémája
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált évben az S Kft. esetében a készlettartás és a vevői követelések behajtási idejének összege három nap. Ha változatlan marad az éves adózott eredmény (16 507 ezer HUF) és az amortizáció nagysága (12 479 ezer HUF), akkor rendkívül magas árbevétel-növekedési rátát kapunk (≈62,7 százalék), miközben nincsen sem külső tőkebevonás, sem tőkekivonás.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A finanszírozható növekedési ráta (Financeable Growth Rate, FGR) az árbevételnek az a növekedési rátája, amely mellett a cég saját tőkéje kizárólag belülről, a visszatartott profittal növekszik, és teljesül a kamat-, a társaságiadó- és az osztalékfizetés egy választott vagy cél-tőkestruktúra függvényében (részletesen lásd: Vanlommel, 1993; Katits, 2017b). A növekedési ráta és az azt finanszírozni képes megtérülési arány közötti kapcsolatot a következő változókkal fejezzük ki.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= az értékesítési árbevétel növekedési rátája (Growth Rate of Sales)
s
= önfinanszírozási arány (Self Financing Ratio), amely a belső saját tőke növelésének mértékére utal. Értéke 1, ha teljes mértékben visszatartott profit finanszírozza a saját tőke növekedését (0 s 1).
l
= az össztőkén belül a saját tőke aránya
e
= a vállalat által fenntartani kívánt fizetőképességi arány (Solvency Rate), amely az hányadossal fejezhető ki
RD
= kamatfizetési ráta
= társasági adóráta
d
= osztalékfizetési ráta
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Milyen mértékű növekedést érhet el az a vállalat, amely teljesítené az elvárásokat és az igényeket (RD, TC, d, e, s)? Másképpen fogalmazva: ha megtervezzük a következő periódus megtérülési rátáját , akkor ebből levezethetjük a vállalatra vonatkoztatott FGR finanszírozható növekedés rátáját az alábbi formában:
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az FGR-egyenlet számlálójában az adózott eredmény szerepel, amely esetben az eszközökön nyert Operational Profit/Total Assets globális megtérülési rátából levonjuk az e mértékű saját tőkére jutó osztalék (d osztalékfizetési rátával) és az kamat nagyságát, természetesen ügyelve a társaságiadó-korrekcióra. A nevezőben pedig az adott esetben fenntartani kívánt fizetőképességi arány (e) és az önfinanszírozási arány (s) szorzata szerepel. Ez azt jelenti, hogy ha az aktuális növekedési ráta meghaladja az FGR növekedési rátát, akkor a vállalkozás nem képes eleget tenni fizetési kötelezettségeinek, pénzügyi biztonsága és önfinanszírozói kapacitása13 veszélybe kerülhet. Az S Kft. 100 százalékban visszatartja az adózott nyereséget, ezért nulla az osztalékfizetési ráta (d), így az FGR finanszírozható növekedés rátája 3,3 százalék.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A közölt négy árbevétel-növekedési rátával tervezett árbevétel – terv–tény összehasonlításban – a vezetői ellenőrzésre is alkalmas (10.9. ábra).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenntartható működés külső vagy pótlólagos tőkét igényel,14 amelyekhez kalkulációs variánsokat lehet összeállítani a cég aktuális működésére szabott módon, vagyis vállalati vagy projektszemléletben, a tény- vagy cél-tőkestruktúra, a teljes vagy részleges kapacitáskihasználás és a növekedési ráta függvényében. Arra is tekintettel kell lenni, hogy az EFN nemcsak rövid és hosszú lejáratú idegen forrás, hanem tulajdonosi tőke is lehet, ami arra utal, hogy a finanszírozási szerkezetre vonatkozó döntést is kell hoznunk.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.9. ábra. A vállalkozás négy lehetséges árbevétel-növekedési rátája a finanszírozási források és gazdálkodásuk paramétereinek függvényében
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az EFN-kalkulációk a következő szcenárióra, így tervezési paraméterekre épülnek. A 10 százalékos árbevétel-növekedés nagyobb, mint az IGR, SGR és FGR számított növekedési ráták, vagyis indokolt az EFN számítása. Ez a növekedés reálisan megvalósítható, és a korábbi árbevétel-növekedési rátákhoz hasonló mérték. A nettó profithányad, a profitvisszatartási ráta és az árbevétel igényességi arányaiban változatlan marad, mert ezekben egyik évről a másikra nem feltételezhetünk nagy változást. Ezek mellett változó paraméter a kapacitáskihasználás, vagyis a betegforgalom és a mérleg szerinti tőkestruktúra. A teljes kapacitáskihasználás a jelenlegi alkalmazotti létszámmal a maximálisan ellátott betegforgalmat jelenti. A közölt 3. és 4. esetben 25 százalékos csökkenéssel számoltunk, ami egy pesszimista változat. A mérleg szerinti tőkestruktúra, a hosszú lejáratú kötelezettségek és a saját tőke aránya a vizsgált 1. esetben változatlan, vagyis a tényértékkel azonos. A következő 2–4. esetben mint cél-tőkestruktúra 28 százalékos, vagyis a saját tőkének több mint negyede hosszú lejáratú kötelezettség. A jelenlegi tulajdonosok ennél nagyobb adósságot és finanszírozási kockázatot nem vállalnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A legegyszerűbb eset az, amikor az S Kft. nem képes több betegvizsgálatot teljesíteni, vagyis maximális a kihasználtság, és változatlanul fenntartja a 2019. évi tőkeszerkezetet. Ekkor az árbevétel-növekményhez szükséges eszközigény finanszírozását nem fedezi teljes mértékben a tervezett árbevétel visszatartott profitja, amit a Weston és Copeland szerzőpáros az alábbi egyenlettel számol (Weston & Copeland, 1988).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. lehetőség: teljes kapacitáskihasználás és változatlan tőkestruktúra, valamint 10 százalékos árbevétel-növekedés esetén
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

ales = árbevétel-növekményhez szükséges eszközigény

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

ales = az árbevétel növekménye évről évre

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= = eszközigényességi ráta

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tervezett profit, vagyis a 2020. évi árbevétel visszatartott profitja

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tervezett árbevétel

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tárgyévi árbevétel

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= = nettó profithányad

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= profitvisszatartási ráta
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tehát az S Kft. 10 százalékos árbevétel-növekedést közel 20 millió HUF külső forrás bevonásával tud elérni. (Ezt alátámasztja az 5,3 százalékos IGR növekedési ráta is, mivel ennél nagyobb növekedésnél van szükség külső forrásra.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amennyiben az S Kft. egy választott vagy cél-tőkeszerkezet mellett szeretné finanszírozni az árbevétel-növekményhez szükséges eszközigényt, úgy az EFN nagysága Chandra szerint (Chandra, 2011) az alábbi.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2. lehetőség: teljes kapacitáskihasználás és cél-tőkestruktúra, valamint 10 százalékos árbevétel-növekedés esetén
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

ales = árbevétel-növekményhez szükséges eszközigény

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

ales = az árbevétel növekménye évről évre

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= = eszközigényességi ráta

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Liabilities = kötelezettségek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tervezett profit, vagyis a 2020. évi árbevétel visszatartott profitja

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tervezett árbevétel

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tárgyévi árbevétel

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= = nettó profithányad

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= profitvisszatartási ráta
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tehát az S Kft. 10 százalékos árbevétel-növekedést közel 6 millió HUF külső forrás bevonásával tud elérni. (Ezt igazolja a 6,4 százalékos SGR növekedési ráta is, mivel ennél nagyobb növekedésnél van szükség külső forrásra, mert megváltozott a tőkeszerkezet.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ha az S Kft. egy választott tőkeszerkezet mellett szeretné finanszírozni az árbevétel-növekményhez szükséges eszközigényt, de nem teljesül a 100 százalékos kapacitáslekötés, akkor az EFN nagysága Brigham és Ehrhardt szerint (Brigham & Ehrhardt, 2016) az alábbi lesz.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

3. lehetőség: 75 százalékos kapacitáskihasználtság és cél-tőkestruktúra, valamint 10 százalékos árbevétel-növekedés esetén
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

ales = árbevétel-növekményhez szükséges eszközigény

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

ales = az árbevétel növekménye évről évre

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= = eszközigényességi ráta

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tervezett profit, vagyis a 2020. évi árbevétel visszatartott profitja

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tervezett árbevétel

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= tárgyévi árbevétel

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= = nettó profithányad

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

= profitvisszatartási ráta
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ha az S Kft. éves 10 százalékos növekedését mindössze 75 százalékos kapacitáskihasználással éri el, vagyis 25 százalékkal visszaesik a nyújtott szolgáltatások száma, és az egyéb paraméterek változatlanok, akkor nem szükséges pótlólagos eszközigény.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenti feltételek mellett a vállalatnak nincs külső finanszírozási igénye, sőt finanszírozási tartaléka képződik, amelyet fordíthat egy új profil kialakítására, az üzletmenet finanszírozására vagy tartozások fizetésére.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

4. lehetőség: 50 százalékos árbevétel-növekedés, ami 260 676 ezer HUF árbevételt jelent, 75 százalékos kapacitáskihasználtság és cél-tőkestruktúra
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

EFN = –8 631,272 + 27 886,52 = 19 255,248 ezer HUF
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tehát ha – árbevételben mérve – a 231 712 ezer HUF szolgáltatásnyújtási kapacitást meghaladja a tervezett 260 676 ezer HUF árbevétel, akkor az S Kft-nek körülbelül 20 millió HUF hiteligénye van. Két lépésben jutottunk el a végeredményhez, mert először a létező kapacitáskihasználtság mellett feltételezett nagyságot (a kapacitáskihasználatlanság miatt forrástöbblettel), majd a hiányzó szolgáltatás biztosításához szükséges külső tőkeigényt kellett számolni. Együttvéve közel 20 millió HUF az EFN nagysága.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.28. táblázat áttekinti a kapott eredményeket. Ahol negatív értéket látunk, ott a cég nem igényel pótlólagos finanszírozási forrást, sőt többletforrással rendelkezik.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.28. táblázat. EFN-kalkuláció vállalkozási szemléletben, a kapacitás, tőkestruktúra és növekedési ráta függvényében
Teljes kapacitáskihasználás és változatlan tőkestruktúra, valamint 10%-os árbevétel-növekedés esetén
19 679,284 ezer HUF
Teljes kapacitáskihasználás és cél-tőkestruktúra, valamint 10%-os árbevétel-növekedés esetén
5 967,7264 ezer HUF
75%-os kapacitáskihasználtság és cél-tőkestruktúra, valamint 10%-os árbevétel-növekedés esetén
–13 537,7736 ezer HUF
50%-os árbevétel-növekedés, ami 260 676 ezer HUF árbevételt jelent, 75%-os kapacitáskihasználtság és cél-tőkestruktúra
19 255,248 ezer HUF
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A megoldási lehetőségek további feltárásában mérlegeljük a belső (IGR), a fenntartható (SGR), a finanszírozható (FGR) és az önfinanszírozható (SFGR) növekedési ráták alapján kapott értékesítési árbevételek nagyságát. „Ebből levezethetjük – vállalkozásunk következő évre tervezett pénzügy-gazdálkodási paraméterei alapján – a működési költség és eredmény nagyságát, a befektetési és finanszírozási tervezetek bevétel és ráfordítás hányadát, a marginális társasági adókulccsal feltételezett adózott nyereséget, majd abból a tulajdonosi kör elvárását figyelembe véve a fizethető osztalék és a tiszta nyereség nagyságát.” (Katits & Szalka, 2014, 11)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.29. táblázat szemlélteti a négy növekedési rátával számolt árbevétel-nagyságokat a tervezett eredménykimutatásban. A fő sorok a változatlannak feltételezett 9 százalékos nettó profithányaddal számolt adózott eredmény, a 3 millió HUF hitelállományra jutó, átlagosan 10 százalékos kamatfizetés és 9 százalékos marginális társasági adófizetés után tervezhető osztalékfizetés és a tiszta profit nagysága. Továbbra sincsen osztalékfizetés, vagyis 100 százalékos a profitvisszatartási ráta. Azt látjuk, hogy az SFGR finanszírozható növekedés teljesülésekor lehet elérni a legnagyobb ÉNÁ-nagyságot magas – körülbelül 90 százalékos – működési költséghányaddal.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.29. táblázat. Az eredménykimutatás főbb sorai a négy növekedési ráta függvényében (ezer HUF)
IGR = 5,3%
SGR = 6,4%
FGR = 3,3%
SFGR = 62,7%
Értékesítés nettó árbevétele
182 995,00
184 906,20
179 518,87
282 746,57
Működési költségek
164 896,30
166 618,47
161 763,96
254 782,32
Kamatfizetés
0,30
0,30
0,30
0,30
Adózás előtti eredmény
18 098,40
18 287,43
17 754,61
27 963,95
Marginális adófizetés
1 628,55
1 645,87
1 597,91
2 516,76
Adózott eredmény
16 469,55
16 641,56
16 156,70
25 447,19
Osztalék
0
0
0
0
Tiszta profit
16 469,55
16 641,56
16 156,70
25 447,19
Forrás: saját számításokon alapuló szerkesztés Katits, 2017b alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az S Kft. fenntartható működéséhez rendszeres és zökkenőmentes pénzáramlás és pénzforgalom szükséges a tartozások határidőben történő teljesítése, valamint a szolgáltatásnyújtások finanszírozása érdekében. Várható pénzbeáramlás származik a közfinanszírozott és a magánellátásból, illetve egyéb pénzügyi műveletekből. Várható pénzkiáramlással jár az üzletmenet (beszerzés, bérek, közüzemi díjak, adó- és járulékfizetési kötelezettség), a befektetés, a finanszírozás és az osztalékfizetés. Minimális tartalékegyenleggel is számol a kft., mert egy bizonyos pénzösszegnek mindig a vállalkozás rendelkezésére kell állnia. A 10.30. táblázat szerint 24 millió HUF nyitó pénzeszközállomány-nagyságból indulunk ki, a minimális tartalékegyenleg 0,5 millió HUF.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.30. táblázat. A likviditás tervezése és ellenőrzése pénzforgalom- és pénzáram-szemléletben
Október
November
December
Nyitó pénzeszköz-állomány
24,0
36,0
29,0
Várható pénzbeáramlás
35,0
52,0
48,0
Várható pénzkiáramlás
23,0
59,0
40,0
Működési pénzáram
12,0
–7,0
8,0
Működési záró egyenleg
36,0
29,0
37,0
Minimális tartalékegyenleg
0,5
0,5
0,5
Likviditási terv/tény egyenlege
36,5
29,5
37,5
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 10.30. táblázat a 2019. üzleti év utolsó három hónapjának havi nyitó és záró pénzeszközforgalmát mutatja úgy, hogy figyelembe veszi a szolgáltatások/vizsgálatok/betegforgalom működési pénzáramát, és ez lesz a havi záróegyenleg – ami egyúttal a következő hónap nyitó egyenlege is. Azt is látjuk, hogy havonta mekkora összeg áll rendelkezésre az aktuális fizetendő tételekre, többlet esetén pedig megtakarításra.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A forgótőke-igény kalkulációjához adottak a következők. Az S Kft. minden hónap 10. napján fizet munkabért. A rezsiköltségek számla szerinti rendezése átlagosan 15, a banki hiteltörlesztés 30 naponként történik. Az áfa-befizetési kötelezettség teljesítése átlagosan 30 nap, az áfa-visszaigénylés átlagosan 45 nap. Ha a készletlekötési időt, a vevői követelések behajtásának idejét és a szállítói tartozások rendezésének idejét továbbra is a 2019. évi eredménykimutatásból és a mérlegből számított értékekkel feltételezzük, valamint átlagosan minimum napi 500 ezer forintos bevétellel számolunk, akkor számszerűen meghatározhatjuk a pénzlekötési időt, a hitelnyújtási időt és a forgótőke-igényt napokban és értékben. A 10.31. táblázatban szereplő eredmény megnyugtató, mert a likviditási terv szerint biztosított a likvid forgótőke-igény, ami pénzeszköz formájában is rendelkezésre állhat.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.31. táblázat. Az S Kft. likvid forgótőke-igényének számítása
Pénzlekötési idő (nap)
Hitelnyújtási idő (nap)
Készletek
1
Követelések
2
Szállítói tartozás
25
Bérek, fizetések
30
Rövid lejáratú hitel
Rezsi
15
Áfa-befizetési kötelezettség
30
Áfa-igény
45
Összesen
48
100
Forgótőke-igény (nap)
–52
Forgótőke-igény/többlet (ezer HUF)
26 000 000
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi diagnózis elkészítése és a fenntartható növekedés pénzügyi lehetőségeinek vizsgálata után már véglegesíteni tudjuk a pénzügyi SWOT-elemzéshez (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) készített kimutatásunkat (10.32. táblázat).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.32. táblázat. A pénzügyi SWOT-elemzés
Erősségek
Gyengeségek
· stabil, szabályozott működésű családi vállalkozás
· növekvő árbevétel (1%)
· IGR (5,3%), SGR (6,3%) és FGR (9,1%) miatt EFN-igény nincs
· kedvező likviditási ráták, magas és likvid forgótőke, pozitív működési pénzáram
· minimális a hitel- és alacsony az adósságállomány, hitelképes
· az ágazati átlaghoz képest jobb eszközarányos jövedelmezőség
· alacsonyabb ÉNÁ-, ÜTE-, EBT-, EAT-növekedés az ágazati átlaghoz képest
· magas működési költséghányad, ezen belül magas személyi jellegű ráfordítások az ágazati átlaghoz képest
· magas fix költség a változó költségekhez képest (a fedezeti pont felfelé és jobbra tolódik a fedezeti grafikonon)
· a termelési tényezők (eszköz, élőmunka) rosszabb hasznosítása az ágazati átlaghoz képest
· a tőkearányos (ROA, ROE, ROI) és az élőmunka-arányos hatékonyság gyengébb, mint az ágazati átlag
Lehetőségek
Veszélyek
· felülről nem zárt magánellátás, a gyógyfürdő-forgalom és a foglalkozás-egészségügyi ellátás fejlesztése: G=15%/év
· külföldi és fizetőképes betegkör kiépítése
· regionális érdekeltségű gyógyfürdő (három megyét érint), amely az év minden időszakában üzemel
· növekvő igény a magánrendelésre
· igény gyógyszercégek számára végzett kutatásra
· az elszámolás bonyolultsága; két hónapra visszamenőleges finanszírozás; változó NEAK-szorzó
· a szabályok változása
· szezonálisan változó forgalom
· a finanszírozásba nem épül be az amortizációs költség, és nem fedezi a kötelezően előírt béremelést
· a hatósági előírások miatt nem végezhető tetszőleges, a bevételi viszonyoknak megfelelő leépítés
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi elemzésből származó diagnózis készítése indokolta a fenntartható növekedés 2019. évi pénzügyi vizsgálatát, amelyből feltárhatjuk a jövőbeli növekedési lehetőségeket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A diagnóziskészítés és a fenntartható működés pénzügyi elemzése után feltárjuk az S Kft. előtt álló újabb lehetőségeket, amelyeket éppen a stabil és profitábilis működés nyit meg. „Kvantitatív növekedés alatt a gazdasági teljesítmény változását értjük, ami esetünkben a nyújtott szolgáltatások teljesítményének pozitív változása, és amelyet a vállalati materiális és immateriális vagyonváltozás mérésével igazolhatunk.” (Katits & Szalka, 2014, 2)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tervezeteket az alábbi két alapvető finanszírozási forgatókönyv szerint érdemes készíteni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. A belső finanszírozási erő lehetőségeinek kihasználása (10.10. ábra), vagyis növekedés belső finanszírozásból. Az S Kft. a kedvező üzleti környezet nyújtotta lehetőségek maximális kihasználását kizárólag belső forrásból fedezi. A további forrásbevonás kizárólag pályázattal lehetséges, ezért ezt a forgatókönyvet az S Kft. belső növekedési képességét maximálisan kihasználva javasoljuk felépíteni.
  2. A külső finanszírozási kapacitás mérlegelése az optimális tulajdonosi érték növelése érdekében (10.10. ábra), vagyis növekedés külső finanszírozásból. Az S Kft. saját tőkéje mellett a tőkeracionalizálás és a hosszú lejáratú, alacsony kamatozású növekedési hitel biztosíthatja a szükséges forrást. Ez az alternatíva a működési ráfordítások növekedését involválja, amelyek lehetnek a létszámnövekedésből eredő, személyi jellegű ráfordítások vagy azt kiváltó technikai fejlesztésből eredő fenntartási és üzemeltetési költségek, valamint arányos anyagjellegű ráfordításnövekedés. Célszerű a létszámot saját, alvállalkozói és interim erőforrásokból felépíteni annak érdekében, hogy a vállalkozói erőforrásokat – az esetleges redukált működés gazdaságos megoldása esetén – le lehessen építeni.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.10. ábra. A belső finanszírozási erő és a külső finanszírozási kapacitás összetevői
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tehát a növekedési pályán maradás pénzügyi előfeltétele a stabil működés; ezt a már említett FINel logika szerinti kontroll biztosítja a benchmark ismeretében. A két növekedési forgatókönyv közül a belső finanszírozással megvalósuló első változat áll közelebb a vizsgált családi vállalkozás, az S Kft. tulajdonosainak gondolkodásához. A sikeres és stabil működés, valamint a növekedési pályán maradás mint program véghezviteléhez is elengedhetetlen a professzionális és agilis cégvezetés.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A két forgatókönyv ismeretében az alábbi kvantitatív növekedési utak jöhetnek számításba (a vállalat materiális és immateriális vagyonváltozásával mérve).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. A nyújtott szolgáltatások/betegforgalom növelése. Az S Kft. képes elérni nagyobb ügyfél-/betegforgalmat, képes növelni az orvosi ellátások számát. Ennek érdekében több befektetés és ahhoz több finanszírozási forrás szükséges, ami emeli a mérlegfőösszeget, és egyúttal erősíti a kft. vagyoni pozícióit. A jövedelmezőség növelése érdekében növekedés várható a (működési, nettó és tiszta) nyereségszintekben. Például akkor, ha a versenytársakhoz képest ugyanazokat a vizsgálatokat és betegforgalmat nagyobb volumenben, így a fajlagos változó költségeket alacsonyabb szinten tartva, vagyis magas fedezettel és így nyereségesen éri el. Hasonlóképpen a teljes szolgáltatási kínálatból kevesebb beteg ellátása szükséges a működési veszteség elkerüléséhez.15 Ez alapján tehát arra a következtetésre jutunk, hogy az S Kft. hátrányba kerülhet a versenytársakkal szemben a csekélyebb vállalati méret/nagyság miatt.
  2. A működési, nettó és tiszta jövedelmezőség növelése, a veszteség korlátozása. Az S Kft. vagyonkomponensei hozamerejének növelése a kulcs- és az alacsony fedezetű szolgáltatásokra fókuszálva. Meg kell keresni a „fedezetfogyasztás” okait a teljes szolgáltatási lánc optimalizálásával, a nem hatékony tényezők kiiktatásával és az innováció előtérbe állításával. Ennél a növekedési útnál nyilvánvalóan a családtagok mint tulajdonosok és az alkalmazottak egyetértésére és készséges hozzáállására is szükség van. A vállalatnak tehát előnye származik abból, ha szolgáltatásai esetleges költségracionalizálási lehetőségeit gyorsan meg tudja valósítani, ami viszont a jövedelmezőség mellett a gazdaságos működést is lehetővé teszi.
  3. Hátszél. Az S Kft. új irányba szeretné pozicionálni magát a magánrendelések számának és bevételének növelésével a környezeti trendek (még) kedvezőbb kihasználása és a magyar kormány célkitűzéseinek megvalósításához történő hozzájárulás érdekében, amihez részben az üzleti partnerek támogatása, részben pedig nem kizárólag egy alkalomra vagy projektre szóló pénzügyi forrástámogatás bevonása is szükséges a változásokhoz való alkalmazkodóképesség, a rugalmasság miatt. A kvalitatív növekedést a vállalat materiális és immateriális vagyonváltozása mellett szemléljük.
  4. Struktúrajavítás értékesítési politikával. Az S Kft. arra koncentrálja az erejét, amiből a jövőben a legnagyobb előnye származik. Rendszeresen elemezni kell a betegszámot/ügyfélkört, a szolgáltatási kínálatot a közfinanszírozott és a magánbevételek arányosabbá tételével.
  5. A nyújtott szolgáltatások egyértelmű profilírozása és piacszegmentálása (részpiacok és piaci rések szerint), valamint komplex szolgáltatási csomag kínálata a magánorvost igénybe vevőknek (a magánrendelések portfóliójának növelésével). Tehát az S Kft. minden energiáját arra koncentrálja, hogy még kedvezőbb módon kielégítse a teljesen világosan behatárolt szolgáltatást igénybe vevő célcsoportok szükségleteit.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalkozásban érdekelt piaci szereplők pénzügyi igényei teljesíthetők az alábbi öt növekedési út szerint. „A megtérülés maximalizálása: 1. növekedési út. A veszteség korlátozása: 2. növekedési út. A befolyásolási-irányítási lehetőségek/kontroll biztosítása a vállalkozás finanszírozásával: 3. növekedési út. A likviditás biztosítása exitlehetőségekkel: 4–5. növekedési út.” (Katits & Szalka, 2014, 12)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A cégkockázat pénzügyi faktorai (7. fejezet) szintén biztosítják az említett lehetőségek kihasználását.16 Az értékesítési kockázat alacsony, mert az árbevétel-növekedés jövedelmező gazdálkodással és finanszírozási biztonsággal jár. (Ezt kontrollálni lehet az ismertetett növekedési ráták számításával az ÉNÁ növekedésének ismeretében.) A likviditási és csődveszély-kockázat alacsony, mert az S Kft. fizetőkész és fizetőképes. (Ezt kontrollálni lehet a statikus likviditási ráták és a dinamikus likviditás számításával.) A befektetési és finanszírozási kockázat mértéke is alacsony, mert az adósság- és hitelállomány és az eszközfinanszírozás összhangja megfelelő. (Ezt kontrollálni lehet a tőkestruktúra és a tulajdonosi arány, az eszközfinanszírozás és a finanszírozási „aranyszabályok” számításával.) Az üzleti kockázat mértéke is alacsony, mert zökkenőmentes és profitábilis az üzletmenet. (Ez ellenőrizhető a profit- és cash-alapú fedezeti analízissel, a forgótőke-gazdálkodás vizsgálatával és az érzékenységi vizsgálattal.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Balanced Scorecard (BSC) négy szempontból elemzi a vállalatot: pénzügyi teljesítmény, vevők, belső folyamatok, tanulás és fejlődés, valamint összeköti a pénzügyi és a nem pénzügyi jellegű mutatókat (Kaplan & Norton, 1999; Horváth & Partners, 2015). A vállalat stratégiai céljai megvalósulásának pénzügyi teljesítménye összhangban van a BSC többi területével – olyan, mint egy holisztikus rendszer. Arra vonatkozóan, hogy a stratégiai cél és a többi területen megfogalmazott célok és elvárások, valamint a végrehajtott intézkedések pénzügyileg hogyan teljesülnek, a cég vezetői kiemelték a következő vizsgálati elemeket: a magánbevételek, a jövedelmezőség, a fix költségek, a kihasználtság és az operatív cash-flow alakulása. A fix és változó költségek jelenlegi, kedvezőtlen megoszlására jobban oda kell figyelni, amihez használható például a 6–7. számlaosztályos vagy a munkaszámos könyvelés. A 6–7. számlaosztályok használatának azonban nemcsak a szakmai és az informatikai háttere igényelne nagyobb erőforrásokat, hanem aránytalan adminisztrációt és költségnövekedést eredményezne, ezért ebben a konkrét esetben nem lenne észszerű a bevezetése. A munkaszámos könyvelés bevezetését azonban egyértelműen javasoljuk, mert a fix és változó költségek megbontásán túl például a költség felmerülésének helye is megbontható, vagyis elkülöníthetőek lennének például a magánegészségügyi és a közfinanszírozott ellátások, valamint az alapműködéshez tartozó költségek (10.33. táblázat).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.33. táblázat. A BSC pénzügyi teljesítés modulja
Pénzügyi teljesítés
Célok
Magán-bevételek↑
Jövedelmezőség↑
Fix költség
Kapacitás-
kihasználtság↑
Pénzforgalmi
egyenleg↑
Értékek
ΔMagán-bevételek
Nettó és működési profithányad
Fix költséghányad
Költségarány
Betegforgalom és szolgálati létszám/
tevékenység
Működési pénzáram és forgótőke-elemek
Elvárások
+10–15 százalék/év
+1–5 százalék/év
+2–4 százalék/év
+5 százalék/Q
+5 százalék/év
Intézkedések
Beruházás
ÉNÁ, ÜTE, EAT;
terv–tény/Q
Önköltség-számítás aktualizálás;
Fix költség/hó
kontrolling
Munkaterv/fő
kontrolling
Pénzforgalmi terv/hó
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az S Kft. tehát prosperáló, növekvő, stabilan fizetőképes vállalkozás, amely állapotot a következő időszakban is szeretné fenntartani. Az esettanulmány-feldolgozás utolsó lépésében azt javasoljuk, hogy az S Kft. növelje tovább belső finanszírozási erejét, amelyhez mind tervezési, mind ellenőrzési eszköz a négy növekedési ráta, a forgótőke-igény számítása. Ez utóbbit a likviditási terv–tény-kontroll pénzáramlási és pénzforgalmi szempontból is visszajelezte vagy igazolta.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A közölt pénzügyi eszközök akkor biztosítják a fenntartható működést, ha a vezetők munkáját a vállalat profiljára szabott irányítási és ellenőrzési rendszer segíti. A közölt négy árbevétel-növekedési rátával tervezett éves eredménykimutatás és mérleg – terv–tény összehasonlításban – a vezetői ellenőrzésre is alkalmas.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ha az SaGR (Sales Growth Rate) az értékesítési árbevétel növekedési rátáját jelöli, akkor az alábbi négy relációra és következtetésre jutunk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Ha SaGR<IGR, vagyis az S Kft. az értékesítés növekedésében nem használta ki a tiszta nyereségből történő finanszírozás lehetőségét, akkor relatíve alacsony növekedést produkálhat. Ennek oka az alacsony jövedelemtermelés, ami a magas működési költséghányadból ered; működési és finanszírozási zavarok az elégtelen forgótőke miatt; piaci problémák a változó és/vagy csökkenő keresletből eredően; menedzselési gondok.
  2. Amennyiben SaGR>IGR, de az SGR nagyságát nem éri el, úgy az S Kft. maximálisan kihasználta az önfinanszírozási lehetőséget, miközben mérleg szerinti forrásszerkezete változatlan maradt. A meglévő tulajdonosi kör nem szándékozik új tulajdonosokat bevonni, így maradt a hagyományos és alternatív idegen források igénybevétele (Walter, 2014; Nádasdy et al., 2011), valamint az intern saját tőkenövelés (Katits, 2017b).
  3. Az S Kft. magas növekedést ér el akkor, ha SaGR>SGR. Ezt a magas növekedést több tényező is eredményezheti: a szervezeten belül az eszközhatékonyság javítása, a működési költségek csökkentése a tevékenységek racionalizálásával, de akár szervezetfejlesztés keretében. Külső tényező lehet a piaci kereslet növekedése a magánegészségügyi szolgáltatások iránt és az áremelés.
  4. Ha FGR>SaGR, akkor az S Kft. nem tud eleget tenni fizetési kötelezettségeinek, pénzügyi biztonsága és önfinanszírozói kapacitása kedvezőtlenre fordul.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A stabil pénzügyi működéshez havi kontroll alatt kell tartani a jövedelemtermelés folyamatát, a fizetőképességet pénzforgalmi és pénzáram-szemléletben, az adósságot a törlesztési határidőkkel, valamint az eszköz- és vagyongazdálkodás hatékonyságát. Ha el lehet választani a betegirányítást és a nyújtott szolgáltatásokat önálló profilokra, akkor szintén havi bontásban kell tervezni és ellenőrizni a forgótőke-igényt, amelyeket összeadva éppen a pénzforgalmi egyenlegből származó összeg biztosíthat likvid forrást.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az esetlegesen felmerülő problémákat a vezetésnek kíméletlenül fel kell fednie évről évre, átfogó és precíz audit keretében, és egyúttal hatékony döntéshozatalra és végrehajtásra is képesnek kell lennie. Röviden: egy professzionális menedzsment a helyes úton vezet és konzekvensen megvalósít. Amennyiben esetleg csökken a tervezett betegszám vagy a vizsgálatok száma, úgy ki kell dolgozni a redukált működés gazdaságos működtetésének alternatíváit. Fordított esetben, ha a vállalat a beruházások által generált növekedési pályán halad, akkor az árbevétel-növekedés, a jövedelemtermelés és a finanszírozás összhangja elengedhetetlenül fontos, amihez szintén alkalmas tervezési-elemzési ellenőrzési paraméter a négy említett növekedési ráta, valamint az EFN-kalkuláció. Ezek után nélkülözhetetlen előfeltétel azoknak a pénzügyi szakembereknek a megléte, akik a fenntartható gazdasági működés érdekében meghozzák és végrehajtják a tudatos és következetes döntéseket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ebben az esettanulmányban egy évről évre készíthető és működési–beruházási–finanszírozási paraméterekkel korrigálható pénzügyi kalkulációt mutattunk be, amely úgynevezett dinamikus pénzügyi fenntarthatóságot biztosít. Az adott üzleti évben választott/tervezett EFN és a növekedési rátával kialakított tőkeszerkezet mellett elért/kalkulált pénzárammal számított záró és nyitó tőkeérték különbségét vesszük. Amennyiben mind a záró, mind a nyitó időpontban vett tőkeérték megegyezik egymással, úgy a vállalkozás tartós jövedelmezősége, vagyis bevételi forrása és adófizetési képessége biztosított. A nyereséget a vállalkozásból tartósan kivonható összegnek tekintjük akkor, ha előtte végrehajtották azokat a beruházási és finanszírozási intézkedéseket, amelyek a jövőben is biztosítják a jelenben elért pénzáramot. Tehát a folyó év nyereségét a jövőben várható összegből származtatjuk (ex ante mérték), amelyet az üzleti évek záró időpontjára diszkontálunk. Ne felejtsük el, hogy a záró tőkeérték a következő üzleti év nyitó tőkeértéke. Egy ilyen, a jövőben várható pénzáramon alapuló számítást nem tudunk elvégezni a mérlegben található tételekkel. Ezt a számítást a vállalat menedzsmentje által végrehajtott, a jövőre vonatkozó döntések eszközének tekintjük. Ennek a számításnak a végeredménye megmutatja, hogy – a fenntartható működés érdekében – mekkora részt lehet kifizetni osztalékként. Fenntartható működésen nem bizonyos vagyontárgyak állagának fenntartását, hanem az évenként számított, így dinamikusan fenntartható tőkeérték megőrzését értjük. Abban az esetben, ha az ex ante nyereség (a kivonható pénzösszeg) meghaladja az adózott eredményt, és azt teljes mértékben kifizetik, akkor a mérleg szerinti saját tőke megőrzése már nem lehetséges. Különösen napjainkban, emelkedő árak idején az adózott eredmény meghaladja a tőkeérték megőrzéséhez kivonható nyereség nagyságát.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egyetlen esettanulmány feldolgozása alapján természetesen nem lehet univerzálisan érvényes receptet adni, de ez az esettanulmány bizonyította, hogy az intézkedési csomag választását mindig a vállalat szituációja, életszakasza, működésének karakterisztikája és (makrogazdasági) keretfeltételei szabják meg, amelyek dinamikusan változ(hat)nak üzleti évenként, így a fenntartható pénzügyi működés vizsgálatának módszertani lépéseit is évenként, vagyis dinamikus formában tervezzük. Ennek szükséges feltétele a növekedésre, a jövedelmezőségre és a finanszírozásra vonatkozó elvárások közötti összhang megteremtése, amihez a következő számításokat és elemzéseket végeztük el (a FINel pénzügyi szakértői rendszer moduljaival).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • A vállalati árbevétel négy növekedési rátájának számítása és értelmezése.
  • A vállalati növekedés külső finanszírozási igényének mérlegelése a betegforgalom kiszolgálásának (mint kapacitáskihasználás), a tőkestruktúrának és az árbevétel növekedési rátájának ismeretében.
  • Az eredményterv összeállítása négy növekedési ráta feltevése mellett és a reális terv kiválasztása.
  • Likviditási terv készítése pénzforgalmi és pénzáram-szemléletben.
  • A forgótőke-igény kalkulációja az üzletmenet finanszírozásához és kontrollja a likviditási tervvel.
  • Pénzügyi SWOT-elemzés.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezután lehet megtervezni a vállalat növekedésének lehetséges kvantitatív és kvalitatív útjait, amelyek kiválasztását segíti a BSC pénzügyi teljesítés modulja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A bemutatott fenntartható vállalati pénzügyi működés lépései nem kizárólag növekedési pályán alkalmazhatók. Hanyatló szakaszban vagy sikeres fordulatkezelés után, növekedési pályára állítás idején is célszerű alkalmazni és a kontrollingrendszer részeként beépíteni ezeket, aminek viszont előfeltétele a friss, modern szellemiségű, felelősséget vállaló menedzserek, alkalmazottak megléte (Katits et al., 2021).
9 Az angolszász szakirodalomban használatos turnaround kifejezést többféleképpen fordíthatjuk magyarra: fordulat, trendforduló, megfordítás, irányváltás, főként különböző válságstációkban használva. A turnaround intézkedések átfogó szervezeti változtatásokkal segítik a felépülést a hanyatlásból és a nehézségekből. Ezek az intézkedések sokfélék lehetnek, és alapvetően különböznek természetükben vagy elméleti megalapozottságukban (Bowman & Singh, 1993; Ndofor et al., 2013). Ennélfogva operatív és stratégiai döntéseket kell hozni és megvalósítani a csődeljárás megakadályozása érdekében. Így a fordulat menedzselése a vállalat válsághelyzetére adott reakció, ami azt jelenti, hogy a hangsúly a vállalati válság kezelésén, nem pedig annak megelőzésén vagy előrejelzésén van.
10 Innentől kezdve a „versenytársak” megnevezése átlagos értéket jelent.
11 A következő táblázatokban szürke háttérrel jelöljük az S Kft. működésének gyenge pontjait, amelyek korai figyelmeztető jelként szolgálnak.
12 Megjegyezzük, hogy vásárolt készlettípusról van szó, amelyet vizsgálatra, gyógyításra, kezelésre és eladásra fordítanak.
13 Itt az adózott eredményből az osztalékfizetés után megmaradt összeg, vagyis ha ez növekszik, akkor nő a cég megtakarítása (Krause & Arora, 2019).
14 EFN = External Funds Needed vagy AFN = Additional Funds Needed.
15 A fedezeti pont balra és lejjebb tolódik, azaz kevesebb szolgáltatás biztosítása és mérsékeltebb árbevétel szükséges a veszteségmentes működéshez, ami növeli a biztonsági koefficiens nagyságát (Katits, 2017a).
16 Ez a munka a Covid-járvány/válság alatt készült, ezért a kockázatmenedzselés során tekintettel kell lenni az S Kft. által indukált vállalati (nem szisztematikus) kockázatra, mivel a piaci, valamint a pénzügyi és gazdasági (szisztematikus) kockázat adott. A kockázatmenedzsment első lépése ezeknek a potenciális kockázatoknak az azonosítása és elemzése a növekedési szcenáriók függvényében.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave