Összefoglalás

 
„Az élet változás. A növekedés nem kötelező. Válassz bölcsen.”
(Karen Kaiser Clark)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elektrifikáció, a robotizáció, a megosztott mobilitás és az autonóm vezetés legújabb fejleményei megváltoztatják mind a termékek és szolgáltatások piacát, mind pedig az értékláncot a következő években. A pénzügyi TC-módszer (5. fejezet) és az SMESBJ applikáció (7. fejezet) alkalmazása szükségszerű akkor, ha

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • vállalkozásunk stabil életszakaszban van, vagy abban kíván maradni („sem növekedés, sem válság” időszaka), és preventív módon óhajtja elkerülni a válságot;
  • szervezetiforma-váltásnál a profilok leválasztásával kapcsolatos döntést kell hozni;
  • a beszállítóknál vagy az értékesítőknél a technológia- és modellváltás következménye a magas CAPEX, OPEX és HUMEX, amelyet menedzselni kell;
  • a családi vállalkozás átörökítés vagy értékesítés előtt áll;
  • cégünknek több telephelye vagy leányvállalata van, ráadásul nehézségekkel küszködünk, de egyes telephelyek/leányvállalatok működése zavartalanul tovább folytatható;
  • cégünk csődöt jelentett, és ki szeretné dolgozni a változtatásra-növekedésre épülő, optimista forgatókönyv mellett a működés megőrzésére épülő, pesszimista változatot is;
  • vállalkozásunk növekedési szakaszban van, de a menedzselés része a preventív szemlélet és a proaktív cselekvés;
  • vállalkozásunk akár hanyatló, akár emelkedő életpályán van.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alábbi táblázat szemlélteti a turnaround menedzselési munka logikai vázát és tartalmát a pénzügyi TC beillesztésével. Jelzés- és okfeltáró kutatás, valamint hatásvizsgálat nélkül nem tudjuk elvégezni a reális célkitűzés megvalósításához szükséges elemzési munkát, összeállítani a fordulatkezelési tervet a vezetői, a pénzügyi, a működési és a portfólióátalakítási technikákkal – kiegészítve a végrehajtási, ellenőrzési és korai figyelmeztető tevékenységekkel.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati turnaround menedzselés jellemzői a magyar gazdaságban
Reorganizációs és reaktív turnaround
Vállalati életszakasz
A látens válságszakasztól a kifejlett, de még uralható válságszakaszig (2.1., 2.2. fejezet).
Válságtípus
Stratégiai (látens) válság; jövedelmi (látens) válság; likviditási (akut) válság (2.2.2. fejezet).
Jelzés
A vállalat sikerpotenciálja sérül vagy elvész: a versenyelőny, a termékek/szolgáltatások minősége hanyatlik; az innováció hiánya. A jövedelmi potenciál eróziója: vállalati fedezet és hozamerő csökkenése, emelkedő bér- és készletezési költségek, a termelés/értékesítés/szolgáltatás mennyisége kezdetben stagnál, majd csökken → a forgóeszköz-gazdálkodás hatékonysága romlik (a fordulatszám csökken, a forgási idő növekszik). Likviditási problémák és eladósodás (2.3., 4.2., 5.4. fejezet).
Ok
Piaci változások és menedzsmenthibák, az értékesítés és a fedezet csökken, amihez magas készletezési és bérköltségek társulnak. Hibás vezetési és ellenőrzési eszközök (2.3., 4.3., 5.5. fejezet).
Hatás
A jövedelmező gazdálkodás célja sérül. Nincsen anyagi erőforrás a szükséges innovációk megindítására, a cég piaci hátrányba kerül. Hatástalan ellenintézkedésekkel a likviditást veszélyezteti, ami csődfenyegetésbe torkollik (2.4., 4.4. fejezet).
Cél
A hanyatlás tendenciájának megfordítása a fellendülés érdekében (6. fejezet).
Elemzés
Részletes és átfogó pénzügy-gazdasági elemzések: FINel, SMESBJ, EkoWIN.
Eszközök, technikák
Stratégiai terápiához: preventív és reorganizációs.
Operatív terápiához: reaktív (2.4., 6. fejezet).
Koncepció
Stabilizálási és növekedési pályára állítási koncepció (9. fejezet).
Megvalósítás
Projekt- és intézkedési tervek.
Ellenőrzés
Projektellenőrzés a felelősök feltüntetésével.
„A fordulatot kapcsoljuk a sikerhez!”
A megélhetés védelme – stabilizálás
Hatékonyság növelése
Növekedési pálya és hozam
· Likviditáskontrolling
· Kötelezettségek pénzügyi szerkezetének újrastrukturálása (prolongáció, szubsztitúció, transzformáció)
· Tőkelekötés menedzselése
· Kulcsemberek megtartása
· Üzleti modell és folyamatok adaptációja
· Fókuszban a nyereséges termékek/
szolgáltatások, vevők és diszpozíciók
· Make or buy-döntések, outsourcing
· Árak és költségstruktúra testre szabása
· A menedzsment professzionalizációja a működésben és a folyamatokban
· Minőségkontoll
· A munkaerő revitalizációja
· A növekedési potenciál kihasználása
· Innováció
· Folyamatok optimalizációja
· Stabilizáció coaching bevonásával
· IT-alapú kontrollingrendszer
· Munkatársak motiválása
Forrás: saját szerkesztés Katits, 2010, Katits, 2017 és Katits & Palányi, 2023 alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vevői kiszolgálás és a megrendelések teljesítése érdekében a kontrollerre úgy tekintünk, mint az alkalmazottak és a vezetőség egyik szolgáltatójára. Rendkívül fontos az emberek megbecsülése: vigye magával az embereket ebben a nehéz folyamatban, és mutassa meg nekik, hogy mit csinálnak, és mire alkalmasak. Ha meg tudjuk tanítani az embereket arra, hogy mit csinálnak, azzal sokat nyerhetünk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A speciális, szimultán, testre szabott turnaround koncepció és módszer segítségével javíthatjuk versenyképességünket, és fenntartható, ellenőrizhető eredményeket érhetünk el. A kontrollingot úgy kell felépíteni, hogy együtt „változzon és növekedjen” a társaság változásával és növekedésével. A beérkező megrendeléseknek, a készleteknek, a rendeléskezelésnek és a gyártásellenőrzésnek integrált rendszerben kell konvergálnia. Ez alapján reális előrejelzést készíthetünk, vagyis a mai napon tudjuk a következő hónapok történéseit. A vállalati tervezés azonban bizonytalansággal jár, így kockázatot is tartalmaz. Ennek kompenzálására létezik egy pragmatikus eszköz: az úgynevezett alternatívatervezés. (Angolszász nyelvterületen a Contingency Planning kifejezést használják, de a Soft Landing elszigetelhető válságkezelés is feltételez általános terveket tipikus válsághelyzetekre a „mindent megelőző” 0. lépésben; lásd 10.2. fejezet.) Egy olyan gyakorlatorientált tervezési módszerről van szó, amely a kritikus túlélés hatásainak felvázolásával bebiztosítja a vállalkozást az esetlegesen bekövetkező eseményekkel szemben. Ebben az értelemben az alternatívatervezés tárgya nem a jövőbeli, legmagasabb bekövetkezési valószínűségű esemény, hanem a legmagasabb válságpotenciál megadása. Az alábbi táblázat közli az alternatívatervezés tárgyára vonatkozó javaslatokat az említett adatbázisok és esetelemzések eredményeként.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Javaslat az alternatívatervezés tárgyára vonatkozóan
Külső környezet
· Gazdasági körülmények: hirtelen (váratlan) árcsökkentés a versenytársaknál; fontosabb vevők/szállítók csődje; gyors, hektikus és gyakori árfolyamváltozások; konkurens külföldi cég megjelenése a hazai piacon; versenytársak fúziója.
· Technológiai környezet: új termék, eljárás vagy IT-technológia megjelenése.
· Társadalompolitikai környezet: országos sztrájk; terrortámadás; kedvezőtlen vállalati publicitás, véleményalkotás, hírnévvesztés; mélyreható és gyakori változ(tat)ások a törvényhozásban, a jog és az államigazgatás terén; károsító folyamatok, események a vállalattal szemben (szabadalmak ellopása, másolása, szándékos károkozás, szabotázs, számítógépes támadás stb.).
· Természeti környezet: hurrikán, földrengés, tűzvész stb.
Belső környezet
· Pénzügyi potenciál: váratlan fizetésképtelenség, fizetési elmaradások; a hitelezők és a tulajdonosok elvárt és tényleges megtérülési követelményeinek jelentős eltérései, változ(tat)ásai.
· Értékteremtési potenciál: gépek, berendezések, felszerelések és épületek megsemmisülése elemi kár következtében; környezetszennyezés: káros anyagok megengedhetetlen kibocsátása; az IT-rendszer kudarca/hibái; alkalmazotti sztrájk; szakmai gondatlanság és/vagy hozzáértés hiánya; a vezető munkaerő kudarca és/vagy távozása; munkahelyi balesetek.
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A bizonytalanságot nemcsak az említett alternatívatervezéssel, hanem a különböző vállalati korai figyelmeztető rendszerekkel is mérlegelhetjük (7. fejezet), amelyek alapját éppen a tárgyalt TC-koncepció jelenti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alábbi összefoglaló ábra szemlélteti ennek a könyvnek a kiemelt részeit, a téma hiánypótló és a gyakorlatban nem vagy kevésbé alkalmazott részeit, miközben a sikeres fordulatkezelést szolgálja a vállalati életciklus-, turnaround- és fenntartható pénzügyekre épülve, mint a változ(tat)ásra kész működés és gazdálkodás kvantitatív alapjaira.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi TC-módszer kiemelt részei és a sikeres fordulatkezelés menete a magyar mintán tesztelt fordulatkezelési modell keretében
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bemutattuk és alkalmaztuk az EkoWIN és a FINel rendszert és a SMESBJ okosapplikációt mint menedzselési eszközt, amely javítja a működés hatékonyságát, valamint megőrzi, de fokozza is a szervezetek versenyelőnyét. A vezetők válogathatnak a fejlődési lehetőségek közül cégük életpályáján, és az életszakasz azonosításának ismeretében nem nélkülözhetik gazdálkodásuk jellemzőinek, a cégkockázatoknak az ismeretét. Az operatív pénzügyi terv a növekedési ráták függvényében, a külső finanszírozási és forgótőke-igény szerint készüljön. Ha a vezetők évről évre nem képesek realizálni a fenntartható növekedést, akkor legalább kontrollálják cégük turnaround és fenntartható pénzügyeit.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave