Maróth Miklós

Iszlám és politikaelmélet


Az értelem szerepe a világi törvényekben

Al-Mávardí etikai tanításának forrásaként az értelmet (ʿaql), és nem a kinyilatkoztatást jelöli meg, szemben azzal, amit a vallástudomány esetében figyelhetünk meg. A szerző szerint „minden erénynek van alapja, és minden kultúrának van forrása. Az erények alapja és a kultúra forrása az értelem.”61 A szöveg folytatásából megtudjuk, hogy az értelmet Allah tette meg a vallás gyökeréül, a világ támaszául, és ez igazgatja a világot a maga törvényeivel. Az értelem bizonyos dolgokat szükségszerűnek lát, és ezeket sokszor megerősíti a törvény; más dolgokat ellenben az értelem csak megengedhetőnek talál, de szükségszerűnek tartja azokat a törvény. Utóbb ezen állítást a szerző több idézettel igyekszik igazolni, amelyek részben az iszlám tekintélyeitől származnak, mint Mohamed próféta vagy Omar ibn al-Khattáb kalifa. Az ő mondásaik mellé továbbiakat csatol meg nem nevezett bölcsektől, ékesszólóktól és nevesített, ámde kevéssé ismert költőktől.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 120 2

Létezik-e az iszlám világának állameszméje? Mi az umma és a saría? Mi az állam célja? Miről szól a medinai alkotmány? Hogy függ össze vallás és politika a muzulmán világban? Ki a kalifa, a vezír, a sejk és az imám? Hogyan értelmezzük az arab világ társadalmi folyamatait? Miért érdekelte az Omajjád kalifákat Arisztotelész és Nagy Sándor levelezése? Ki volt Alfarabi, Ibn Sziná és Al-Mávardí? Összeegyeztethető-e az iszlám és a modern politika?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Iszlám és politikaelmélet érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maroth-iszlam-es-politikaelmelet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave