Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Utak a mozgóképhez

A beszéd, a zene és a kép rögzítése után már csak az volt hátra, hogy a mozgást is rögzíteni lehessen, ily módon tárolni a jövő számára és elküldeni a távolba. A mozihoz több irányból indultak el a fejlesztők. Egyrészt megfigyelték, hogy ha egyes mozgásfázisokról készült képeket gyors egymásutánban nézünk, akkor szemünk és idegeink „lassúsága” miatt folyamatos mozgásként látjuk. Minden diák megtapasztalja ezt, amikor füzetének szélére alakokat rajzol, és a lapokat gyorsan pörgetve figyeli az összeálló, mulatságos „rajzfilmet”. A 19. század második felében léteztek különféle gyerekjátékok, amelyek kukucskálóin forgó dobon vagy korongon futó képecskéket lehetett nézni: ezek körülbelül egy másodpercnyi mozgássá álltak össze, majd újrakezdődtek. Akármeddig lehetett nézegetni a ciklikusan ismétlődő mozgásokat, például futó állatot, repülő madarat.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave