Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Szerves ónformák

Mintegy 30–40 éve indult meg szerves ónvegyületek gyártása, mint a kémiai ipar fontos területe. Felismerve a triszubsztituált ónformák erős toxikus hatását az élőlények széles körére, azonnal megindult e vegyületek rovarírtószerként történő alkalmazása. A leghatásosabbnak a TBT bizonyult, amelyet öntisztító, bűztelenítő festékként alkalmaztak főleg tengeri járműveken. A pihenő hajókat is ezzel a hatásos festékkel vonták be, ami hozzájárult a partvidékek elszennyeződéséhez az egész világon. Korábban a bűztelenítésre réz-oxidokat alkalmaztak, de ezek drágák és kis hatékonyságúak voltak. Ezért áttértek szerves arzén-, ólom-, vagy higanyvegyületekre. Utóbbiakat azonban nagyon gyorsan betiltották, kivonták a forgalomból emberre mérgező hatásuk miatt. Az első szerves óntartalmú festék szabadalmaztatására 1947-ben Nagy-Britanniában került sor. 1980-ra már évente 140 000 tonna TBT-tartalmú bűztelenítő festék fogyott az Egyesült Államokban. Ez a siker a festék nagy hatékonyságának és tartós (4–7 év) voltának köszönhető. Az 1990-es évekre azonban a festék toxikus hatása miatt erősen korlátozták a használatát több országban. A TBT-tartalmú festék toxikus hatásával kapcsolatos legfeltűnőbb eset a 80-as években a francia Arcachon-öbölben az osztrigatelepek gyors kipusztulás volt. Ezek alapján fedezték fel, hogy a TBT igen toxikus hatást fejt ki a tengeri élőlények pl. tengeri csigák belső elválasztású mirigyeire. Már 2 ng/dm3 TBT elegendő ahhoz, hogy a csigák sterilizálódjanak, megszűnjék a szaporodásuk.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave