Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


2. A német büntetőjogi rendszer fejlődésének rövid vázlata

A büntetőjogi dogmatika rendszerező és kritikai funkciója hosszú történelmi tradícióra tekint vissza és mindkét funkció egymással szorosan összekapcsolódik. Már a természetjog korszaka óta, különösen a német idealizmus érvényre jutásával a büntetőjog kritikai-filozófiai magyarázata kiemelkedő jelentőséget kapott. A büntetőjog ilyen jellegű megközelítésének kulminációja/tetőpontja és exponense, azaz kimagasló képviselője a 18. és a 19. század fordulóján, ismeretesen Feuerbach volt. Feuerbach számára a kétkötetes Revision (1799–1800) és a büntetőjogi tankönyve (első kiadás 1801) együtt meghozta a „modern büntetőjog-tudomány megalapítója”, illetve „atyja” hírnevet. A büntetőjog kritikai-filozófiai magyarázatához kapcsolódóan Feuerbachnál (aki először filozófiát, majd jogot tanult) már szerepelt az a felirat, amelyet tankönyve általános része visel, ami igencsak „beszédes”: a büntetőjog filozófiai vagy általános része. Ez a felirat megmaradt egyébként a posztumusz kiadásokban is (a 12. kiadástól, 1836-tól a 14. kiadásáig, 1847-ig), jóllehet a kiadó (Herausgeber) Mittermaier Feuerbach elméleti-filozófiai koncepcióját nem osztotta, nem képviselte.532

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave