Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


5.3.2. A jóvátétel önálló szankcióforma

A jóvátételnek a büntetőjog szankciórendszerébe való integrálása mellett meggyőző okok szólnak. Az áldozat érdekét ezzel jobban lehet szolgálni, mint a szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel, amely az elkövető által teljesítendő jóvátételt gyakran meghiúsítja. Empirikus vizsgálatok is mutatják, hogy a sértett és a közösség a tettes-áldozat kiegyezés alapján teljesített jóvátételnél az elkövető pótlólagos megbüntetésére a kis és a közepes súlyú kriminalitás eseteiben vagy nem, vagy csupán csekély súlyt helyez. Az olyan esetekben, amelyeket manapság alacsony összegű pénzbüntetéssel büntetnek, a teljes körű jóvátétel jogkövetkezménye a büntetéstől eltekintés lehet, míg a viszonylag súlyosabb deliktumoknál a jóvátétel a felfüggesztett büntetéshez járulhat hozzá vagy kötelező jellegű büntetésenyhítéshez vezethet. A büntetőjogi szankció és a jóvátétel viszonya tehát alapvető probléma lett, még pontosabban: integrálódott; amennyiben a jóvátétel a büntetőjog szankciórendszerébe integrálódik, további kérdés, lehet-e a jóvátételre kötelezés büntetőjogi büntetés, avagy intézkedés, vagy sui generis különálló szankcióforma.

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave