Kovács Kármen

Kutatási és publikálási kézikönyv nem csak közgazdászoknak


A szakdolgozat megszövegezése

A szakdolgozat tényleges megírásához a fentiekben kifejtett munkafolyamatok után célszerű csak nekilátni, illetve a szakirodalmi áttekintés rész kidolgozására és megszövegezésére már a gyakorlati vizsgálatot megelőzően vagy azzal egyidejűleg sor kerülhet. A legfontosabb, hogy csak akkor ajánlott elkezdeni az anyag fogalmazását, amikor a hallgató tisztázta magában, tartalmilag, logikailag, szerkezetileg hogyan szeretné felépíteni dolgozatát, mi lesz a kiindulópont, és hova szeretne eljutni. Ha ugyanis nem tervezi meg valaki előre írásművének gondolatmenetét és struktúráját, akkor egyrészt már viszonylag kevés oldal megírása után elakadhat, vagyis előfordulhat, hogy nem tudja, miként folytassa munkáját. Másrészről nagy valószínűséggel nem lesz jó bizonyos szempont(ok)ból a dolgozat struktúrája; például „mozaikszerűvé” válhat, ami azt jelenti, hogy a kisebb-nagyobb szerkezeti egységek illeszkedése tartalmilag nem következetes, a feldolgozott szűkebb-tágabb témák nem kapcsolódnak megfelelően egymáshoz. Harmadsorban pedig, a nem tudatosan felépített dolgozatot át lehet ugyan később alakítani, azonban ez rendkívül munka- és időigényes, és megköveteli a hallgató részéről mind a megírt, mind a tervezett tartalom rendkívül jó átlátását. Mindezek miatt nagyon fontos a szakdolgozat gondolatmenetének, felépítésének alapos átgondolása a megírás megkezdését megelőzően, és ennek egy jól elkészített tartalmi-szerkezeti vázlat formájában történő rögzítése.

Kutatási és publikálási kézikönyv nem csak közgazdászoknak

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 037 3

Könyvünk célja, hogy segítséget nyújtson a tudományos kutatómunkához és a kutatás eredményeit közlő publikációk elkészítéséhez. Bár elsősorban a közgazdaság-tudomány és az üzleti tudományok területén kutatóknak szól, részletesen foglalkozik a természet- és társadalomtudományos kutatás és publikálás sajátosságaival, így más tudományágak művelői is nagy haszonnal forgathatják. A fiatal kutatók számára átfogó, egyben elmélyült áttekintést ad mind a kutatásról, mind a szakmai közlemények megírásáról, ugyanakkor a tapasztalat szakemberek számára is sok fontos és újszerű kutatás-módszertani ismeretet tartalmaz. Külön fejezetben tárgyalja a szakdolgozat-készítés módszertanát, így a végzős főiskolai, egyetemi hallgatók nélkülözhetetlen kézikönyve.

A kötet a tudományos kutatómunkát és publikálást azok összetett jellegére fókuszálva, alaposan és részletesen mutatja be, valamint a nemzetközi szakirodalomban fellelhető tudásanyagot és elfogadott elveket közvetíti. Ebből következően egyedülálló e kézikönyv a hazai kiadványok között. A kötetet mintegy 35 magyarázó ábra és egy több mint 400 kifejezést tartalmazó angol-magyar szószedet teszi teljessé.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovacs-kutatasi-es-publikalasi-kezikonyv-nem-csak-kozgazdaszoknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave