Nemeskürty István

Mi, magyarok

Történelmünk ezerszáz éve


Bethlen és Pázmány: két országrészben közös hazáért

A cseh felkelés és a Frigyes cseh király segítségére siető Bethlen Gábor reménykeltő helyzete – a magyar országgyűlés 1620 augusztusában magyar királlyá választotta! – hónapok alatt semmivé zsugorodott, mert 1620. november nyolcadikán a császári haderő Prága közelében (Fehérhegy) megsemmisítő vereséget mért a fellázadt csehekre, és Frigyes király, aki „sem pénzt, sem katonát nem hozott magával, csak költséges udvartartást” (Szekfű), fejvesztetten menekült, meg sem állva Hollandiáig. Itt azonnal kapcsolatba lépett apósával, Jakab angol királlyal. Ennek viszont az lett a következménye, hogy a menekült református német fejedelem, rövid ideig cseh király, kedvező hírét keltette a vele szövetkezett Bethlen Gábornak, aki így belekerült Európa nagyhatalmainak érdeklődési körébe, sőt Leopold Ranke, a múlt század nagy német történetírója szerint Bethlen „ist ein machtiges Oberhaupt der Weltbewegung geworden” – a protestestáns világtörténelem hatalmas vezetőjévé vált. Bethlen révén tehát mint Magyarország, mint magyar állam kerültünk vissza Európa köztudatába. És ez még akkor is így igaz, ha ez a köztudat még mindig – egyébként joggal – kedvezőtlen elbírálást is jelent. I. Jakab angol király, Stuart Mária fia, így inti a szerinte politikailag határozatlan lengyel rendeket:


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 041 0

Ez a mű nem száraz történettudományi értekezés, hanem - mint ahogy azt már Nemeskürty Istvántól megszoktuk - lebilincselően izgalmas, nagyszerű olvasmány, mely hozzásegíthet ahhoz, hogy múltunkat végigkísérve jobban megérthessük jelenünket.

A szerző Magyarország történetét dolgozza fel, időrendben haladva a honfoglalástól egészen 1947-ig, a párizsi békéig. Így olvashatunk az államalapító Szent Istvánról és a többi Árpád-házi király uralkodásáról, az Anjouk koráról, a Hunyadiak dicsőségéről, a török megszállásról és a három részre szakadt ország keserveiről. A szerző elénk tárja a kuruc világot, részletesen bemutatja a Habsburg Birodalmat, ír a jakobinus mozgalomról, a napóleoni háborúkról, a reformkorról, valamint a 48-as polgári forradalomról és szabadságharcról, majd az ezt követő kiegyezésről. Külön fejezet szól az első világháború tragédiájáról, majd pedig a trianoni békétől a párizsi békéig terjedő történelmi időszakról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeskurty-mi-magyarok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave