Nemeskürty István

Mi, magyarok

Történelmünk ezerszáz éve


Életünket és vérünket

A magyar társadalom 1712 után kénytelen volt beletörődni, hogy az 1526 előtti magyar állami függetlenség nem állítható helyre. További véráldozatok a magyar nép és a magyar nyelv kipusztulásához vezettek volna. A Bocskaitól Thökölyn át Rákócziig tartó, több mint egy évszázados küzdelem kudarcba fulladt. Most, hogy 1716 októberében Temesvárral és környékével („bánság”) a középkorban a szent koronához tartozó utolsó magyar terület is felszabadult a török uralom alól, azzal sem hitegethettük magunkat, hogy „majd a török kiűzése után…”


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 041 0

Ez a mű nem száraz történettudományi értekezés, hanem - mint ahogy azt már Nemeskürty Istvántól megszoktuk - lebilincselően izgalmas, nagyszerű olvasmány, mely hozzásegíthet ahhoz, hogy múltunkat végigkísérve jobban megérthessük jelenünket.

A szerző Magyarország történetét dolgozza fel, időrendben haladva a honfoglalástól egészen 1947-ig, a párizsi békéig. Így olvashatunk az államalapító Szent Istvánról és a többi Árpád-házi király uralkodásáról, az Anjouk koráról, a Hunyadiak dicsőségéről, a török megszállásról és a három részre szakadt ország keserveiről. A szerző elénk tárja a kuruc világot, részletesen bemutatja a Habsburg Birodalmat, ír a jakobinus mozgalomról, a napóleoni háborúkról, a reformkorról, valamint a 48-as polgári forradalomról és szabadságharcról, majd az ezt követő kiegyezésről. Külön fejezet szól az első világháború tragédiájáról, majd pedig a trianoni békétől a párizsi békéig terjedő történelmi időszakról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeskurty-mi-magyarok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave