Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Harmadik korszaka: a száműzetés évei

Mint fentebb láttuk, Kr. u. 8-ban Augustus császári rendelettel kiutasította Ovidiust Rómából, s Tomiba küldte. A relegatio igazi okát azóta sem sikerült tisztázni. Maga Ovidius az életrajzi elégiájában azt állítja, hogy száműzetésének oka mindenki előtt ismeretes, ezért nem kell azt saját vallomásával megerősítenie (Tristia 4, 10, 99–100). E diplomatikus fogalmazásból arra következtethetünk, hogy a költő számára még ekkor sem volt tanácsos az igazi okot leírni. Száműzetésének okaként itt a megsértett császár haragját (laesi principis ira 98) említi. A Tristia második könyvében, amelyet Augustushoz intéz, száműzetésének két okát említi: carmen et error (Tristia 2, 207). A carmen esetében a kutatók egyetértenek abban, hogy az Ars amatoriáról van szó, s Marót Károlynak igaza lehet abban, hogy a carment tágabban is érthetjük: nemcsak az Ars amatoria, hanem Ovidius minden elégiája, sőt az akkorra már elkészült Fastija is meggyőzte Augustust arról, hogy Ovidius javíthatatlan: egész költészetével szándékosan aláássa erkölcsi programját. Hasonló eredményre jut Borzsák István, amikor hangsúlyozza, hogy az Ars Amatoria parodikus reminiszcenciái Augustus nemrég hozott törvényeinek persziflázsát nyújtják, s hogy azt a megütközést, amelyet az Ars amatoria keltett az idősebb Iuliának a száműzetését követő időben, helyrehozza, szinte külső nyomásra vállalkozott a Fasti és a Metamorphoses megírására, ám pajzán hangnemét ezekben sem tudta, vagy nem akarta megváltoztatni. Elképzelhető tehát, hogy a relegációban egész „életműve” szerepet játszott.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave