Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Valerius Maximus élete

Tacitus Annalesének elején a következő megállapítást teszi: „Tiberius és Gaius, Claudius és Nero uralkodásának történetét, melyet uralkodásuk idején a félelem színezett hamisra, bukásuk után a még eleven gyűlölet hatása alatt írták meg” (1, 1; fordította Borzsák I.). Míg Seneca említett történeti művét feltehetőleg az utóbbi csoportba sorolhatnánk, hiszen Tiberius halála után adta ki, Valerius Maximus „történeti munkája” biztosan az első csoportba tartozik, mert Tiberiusnak és korának dicséretét árasztja, a forradalmi mozgalmak közismert hőseit pedig igencsak elmarasztalja. A Gracchusokat pártütőknek tartja; Tiberius Gracchust méltán tekintették – szerinte – a haza ellenségének, mert saját érdekét elébe helyezte hazája üdvének (4, 7, 1). Brutus és Cassius pedig Caesar megölésével súlyos bűnt követett el (l, 5, 7). C. Cassiust közönséges apagyilkosnak és hazaárulónak nevezi, s közli róla azt az anekdotát, hogy a philippi csatában Caesar fenséges árnya megjelent előtte és halálra rémítette (1, 8, 8). Öngyilkosságával kapcsolatban pedig előadja azt a történetet, amely szerint valamely isten úgy megbénította a jobb kezét, amellyel a haza atyját megölte, hogy önmaga ellen sem tudta fordítani. Ezért megkérte szolgáját, Pindarust, döfje le, hogy így a hazaárulásért kijáró büntetést elkerülhesse (6, 8, 4).

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave