Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Művei

Jeromos óriási életművet hagyott hátra. Műveit – műfajuk szerint – hat nagyobb csoportra oszthatjuk. Az elsőbe tartoznak a bibliafordítások, kommentárok és egyéb, a biblikum tárgykörébe sorolható munkák. E csoportból mindenekelőtt nagyszerű bibliafordítását kell kiemelnünk. E fordításnak nagy értéke, hogy bár Jeromos szíve mélyén a szóbőségen alapuló cicerói stilus követője volt, és kezdetben visszariadt a Szentírás egyszerű és fésületlen stílusától, a Biblia esetében mégis meg tudta tagadni saját stíluseszményét, és fordításában megtartotta az eredeti fordulatait, népiességét, egyszerű közvetlenségét. Mindezt tudatosan, kettős megfontolásból tette: egyrészt ráébredt arra, hogy az Evangélium nem a szavakban, hanem azok értelmében, s nem a felszínen, hanem a lényegben van: Nec putemus in verbis scripturarum esse Evangelium, sed in sensu: non in superficie, sed in medulla (Michaeas 2,7). Másrészt belátta azt, hogy a Bibliát mindenkinek értenie kell, az egyszerű műveletlen tömegeknek is, s talán szándékosan azért olyan egyszerűek a Szentírás szavai, hogy az egyszerű népet is tanítani tudják: ut rusticam contionem facilius instruerent (Epistulae 53, 10,1). Ilyen megfontolásból kerülhetett ki keze alól efféle varázslatosan egyszerű, népies (vulgáris) szöveg:

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave