Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


De civitate Dei (Isten állama)

Augustinus legterjedelmesebb műve: 22 könyvből áll. Az 1. könyv bevezetésében maga is magnum opus et arduumnak (nagy és nehéz munkának) mondja. Alarich 410. augusztus 24-én elfoglalta és kifosztotta Rómát. Bár e szomorú esemény nagyobb véráldozatok nélkül zajlott le, és nem is tartott hosszú ideig (három napig folyt a fosztogatás, a negyediken zsákmánnyal megrakottan elhagyták a várost a gótok), mégis az a tény, hogy a birodalom örökkévalóságának szimbólumát elfoglalták, komoly megrázkódtatást okozott a római társadalomnak, pogányoknak és keresztényeknek egyaránt. A pogányok e katasztrófát az istenek büntetésének értelmezték, pontosabban annak, hogy a kereszténység államvallássá lett, a pogány vallásokat pedig betiltották. Augustinus egyik fontos célja művével, hogy bebizonyítsa: a kereszténység nem hibáztatható Róma elfoglalásáért. Ezzel a kérdéssel foglalkozik az 1–10. könyv, az első nagy rész, amely az apologetikus keresztény idoralom folytatásának tekinthető. Augustinus azonban nemcsak vádakat cáfol, hanem felvázolja egy keresztény történelemfilozófia alapjait is, szembeállítva az Isten államának eszmevilágát az evilági állam ideológiájával. Ez a témája a második résznek, a 11–22. könyvnek.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave