Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Élete

Ennius az utolsó univerzális költő a maga korában: írt tragédiát, komédiát, eposzt, tanítókölteményt, saturát és epigrammát. Kr. e. 239-ben született a mai Lecce melletti Rudiaeban Calabriában, nem messze Tarentumtól. E terület régtől fogva a messapusokhoz tartozott, de a görög hatás is igen hamar elérte. Különféle népek találkoztak e határterületen, ezért a szellemi élet sokszínű és mozgalmas volt. Suetonius semigraecusnak nevezi (Gramm. 1), Gellius pedig megjegyzi róla: „Quintus Ennius azt mondta, hogy három szíve van, mivel görögül, oscul és latinul egyaránt tudott beszélni” (17, 17, 1). Feltételezhető, hogy műveltségének alapjait Tarentumban szerezte meg, hiszen ez volt az a gazdag és művelt város, amelynek szellemi kisugárzása Rudiaet is megérintette.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave