Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A C. Herenniusnak ajánlott Retorika vitás kérdései

E latin nyelvű retorikai tankönyv keletkezésének ideje és szerzőjének személye vitatott. A nehézséget az okozza, hogy a római irodalomban először Hieronymus hivatkozik rá, s úgy idézi, mint Cicero retorikáját Herenniushoz, mégpedig kétszer is. Először az Abdias prófétához írt kommentárjának előszavában (6, 1152 A, Migne), majd a Rufinus ellen írt apológiájában (1, 16, 2, 428 B, Migne). A belső érvekből, a szerző módszeréből, a mű sajátosságaiból azonban nyilvánvaló, hogy Cicero nem írhatta. Hogy Hieronymus mégis Cicero műveként hivatkozik rá, annak két valószínű oka van. Az egyik az, hogy a kézirati hagyományban abban az időben, amikor a tekercseket kódexformába átírták, e retorikát Cicero retorikai műveihez kapcsolták. E hozzákapcsolást lehetővé tette, hogy Cicero, amikor ifjúkori retorikai művéről, a De inventionéről beszél, többes számban libri rhetoricinek nevezi azt. Ebből arra következtethettek, hogy Cicero a többes számmal két műre, a De inventionéra és a Rhetorica ad Herenniumra utal. Hieronymus másik oka pedig az lehetett, hogy észrevette, hogy az eltérések mellett sok hasonlóság is van e két mű között. A Herenniusnak ajánlott retorika tehát nem Cicero műve, ezért szerzőjének megállapításához először azt kell tisztázni, mikor keletkezett.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave