Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


A termodinamika főtételei

A termodinamika vagy régebben használatos magyar nevén hőtan a fizikának az az ága, amelyik a makroszkopikus testek tulajdonságaival, energiájukkal és energiájuk változásaival foglalkozik. E tudomány megszületésekor és felvirágzásakor az atomok és molekulák viselkedéséről még csak elképzelések voltak, amelyeket mérésekkel nem lehetett kellőképpen alátámasztani. Ezért a kor felfogása az volt, hogy a hő (latinul: caloricum) súlytalan, rugalmas folyadék, amelynek jelenléte termikus (θϵρμης [thermész] = hőség, meleg, görögül) tulajdonságokban nyilvánul meg. Feltételezték, hogy egy test melegítésekor abba hőfolyadék áramlik; hűtésekor pedig kiáramlik belőle. Először különbséget tettek az intenzitás (a testen belüli melegség mértéke) és az extenzitás (a hőfolyadék mennyisége) között. Később az intenzitás fogalmát pontosítva alakult ki a hőmérséklet. Hogy mennyi „hőfolyadék” kell egy adott test hőmérsékletének egy fokkal történő emeléséhez, azt a hőkapacitás mondja meg. A hőerőgépek működését is a vízierőgépek működése alapján magyarázták; a testek hőmérsékletét a víz helyzeti energiájának, a „hőfolyadék” mennyiségét pedig a víz mennyiségének megfelelőjeként kezelve. Ezzel a feltételezéssel Sadi Carnot (1796–1832) francia tüzértiszt 1821-ben már a „hőfolyadék munkává alakításának” korlátait is pontosan kiszámította. Maga a termodinamika szó is innen származik; a hő munkavégző „erejére” utal. Hogy a „hőfolyadék” kapcsolatos a munkával, azt már a XVII. században is feltételezték. A termikus jelenségeknek a molekuláris mozgással történő értelmezése azonban igazán csak a XIX. század végén vezetett eredményre. Ekkorra viszont már kialakult a termodinamika fogalomrendszere, így ma is használjuk a „hőfolyadék” tulajdonságaihoz kapcsolódó kifejezéseket (pl. hőáram, hőkapacitás).

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave