Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Általános elvek

Amint azt a 2.2. fejezetben láthattuk, az ionizációs energia igen hasznos adat, amely jól összefüggésbe hozható az elemek kémiai sajátságaival. Azt is láttuk, hogy az ionizációs energia értéke a periódusos rendszer egy csoportján belül felülről lefelé csökken, és egy perióduson belül balról jobbra nő. Így tehát egy elem a p-mező bal alsó részén (pl. Tl, Pb) elegendően kis ionizációs energiával rendelkezik ahhoz, hogy – az s-mező elemeihez hasonlóan – határozott fémes tulajdonságokat mutasson, pl. jól vezeti a hőt és az elektromosságot, ugyanakkor az ionképződés nagyobb energiaigénye miatt adott reaktánssal szemben (pl. savak, vagy halogének) kisebb reakcióképességű, mint s-mezőbeli (és sokszor d-mezőbeli) szomszédai. Tekintsük például az ólmot, a 14. csoport legnagyobb rendszámú elemét. Az ólom tipikus fém, ugyanakkor csökkent reakcióképességét jól példázza az a tény, hogy az ókori ólom vízvezetékcsövek még ma is megcsodálhatók a múzeumok kiállítótermeiben. A p-mezőbeli fémek csökkent reakcióképessége mellett általános elvként érvényesül az „inert elektronpár” hatás. Ez azt jelenti, hogy a vegyértékelektron-héj s-elektronjai egy csoporton belül lefelé haladva egyre kevésbé vesznek részt reakciókban, azaz egyre inertebbé válnak. Például míg a 13. csoport második eleme, az alumínium kizárólag Al3+-ionokat képez, addig a csoport alsó felében található indium kémiájában mind az In3+-, mind az In+-ionok megtalálhatók. Hasonlóképp a 14. csoport két legnagyobb rendszámú elemét (Sn, Pb) levegőn hevítve rendre ón(IV)-oxidhoz, illetve ólom(II)-oxidhoz jutunk. Mindez arra utal, hogy amíg az ón oxidációja során mind a négy vegyértékelektron leszakad, addig az ólom oxidációja során csak a p-elektronok távoznak:

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave