Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Ultrahangvizsgálatok

Az ultrahang frekvenciája a mozgó tárgyakról visszaverődik és megváltozik. Ez a jelenség vonatkozik a vörösvértestekre is. A frekvenciaváltozás arányos a véráramlás sebességével (Doppler-effektus). A módszerrel mérhető az artériákban a pulzushullám, a véráramlás sebessége, iránya. A véráramlás sebessége elsősorban az erek átmérőjétől és viszkozitásától függ. Amennyiben egy artéria legalább 50%-kal beszűkül, akkor a szűkület utáni szakaszon a sebesség jól mérhetően megnő. Az érfal egyenetlensége miatt turbulencia alakulhat ki, amelyet az UH-vizsgálat ki tud mutatni. Bőrön keresztül a carotis communis és ágai, az artéria vertebralis és a subclavia vizsgálható. A visszaverődött ultrahangok átkódolhatók színekké (színes Doppler-készülékek). A transzkraniális Doppler (TCD) technika az agyalapi nagy artériák (a. cerebri anterior, media és posterior) és a circulus Willisii vizsgálatára alkalmas, amennyiben azt a koponyacsontok, azok vastagsága lehetővé teszi.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave