Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Migrén

A gyakoriság a felnőtt populációban kb. 15% körüli (a felmérések rendkívül széles határok közötti adatokat szolgáltatnak: 5–25% közötti értékek). Nőknél 3–4-szer gyakoribb. A migrénes rohamok ⅓-a bevezető tünettel, aurával nem jár. Az első migrénes roham felléphet gyermekkorban, de típusosan a betegség, a rohamok kezdete 20–40 éves korra tehető. Az életkorral előrehaladva a fejfájások gyakorisága ritkulhat vagy megszűnhet (főleg menopausa után). Migrénesek családtagjai között 50%-ban fordul elő fejfájás (migrénes vagy más típusú), amely a genetikai tényezők szerepére utal. Migrénes rohamot provokáló tényezők: időjárás-változás, fényingerek, menses, fogamzásgátló tabletta szedése, túlzottan sok vagy kevés alvás, pszichés megterhelés, stressz stb.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave