Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Az alkoholizmus pszichiátriai vonatkozásai

  1. Patológiás részegség. Akár kis mennyiségű alkohol fogyasztásakor felléphet tudatzavar, hallucináció, melyre a beteg a későbbiekben amnéziás. Ilyenkor kriminális cselekedetek is előfordulhatnak. Poriomania társulhat a patológiás részegséghez (a beteg órákig, napokig barangol, utazik stb., melyre amnéziás).
  2. Delirium tremens. Tartósan fennálló krónikus alkoholizmusban, alkoholmegvonást követően lép fel. Komplex anyagcserezavar jellemzi, a vitamin- és ionháztartás is felborul. A mortalitás 5–10% (az alkoholmegvonás történhet önkéntesen, orvosi tanácsra vagy ha trauma, illetve más betegség miatt a beteg nem tud alkoholt fogyasztani). Tünetei:
    1. kéztremor,
    2. vegetatív tünetek (pulzus nő, verejtékezés, láz, hányinger, hányás),
    3. izgatottság, szorongás, tudatzavar,
    4. hallucinációk, melyek leggyakrabban haptikusak (pl. hangyamászásérzés), vizuálisak (pl. ijesztő férgek, egerek, kígyók látása), akusztikusak. A hallucinációk nagyfokú félelmet, szorongást váltanak ki, védekező, menekülő magatartással kísérten.
    A szervek működése a fennálló anyagcserezavar mellett átmenetileg az alkohol mindennapi bevitelével éppen kompenzált. Az alkohol megvonását követően az anyagcserezavar dekompenzálódik. A terápia nem lehet – a mai orvosi szemlélet szerint – alkohol adása (régebben ezt tették). Komplex intézeti ellátás és gyógyszerelés mellett gyógyulás remélhető.
  3. Akusztikus hallucinózis. Krónikus alkoholizmus talaján hirtelen fenyegető, vádló hallucinációk lépnek fel tiszta tudat mellett.
  4. Alkoholos paranoia és féltékenység. Féltékenységi téveseszme-rendszer, többnyire férfiak krónikus alkoholizmusában észlelhető.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave