Irimiás Anna

Az örökségturizmus menedzsmentje


I.1. Az örökségturizmus tudományos kutatásának fejlődése

Az örökségturizmus a legősibb és legátfogóbb turisztikai termék (Timothy, 2017). Az örökség olyan értéket jelent, amit a múltból örököltünk, a jelenben megőrzésre érdemesnek tartunk, hogy átadhassuk azt a jövő generációi számára.2 Az örökség lehet megfogható (az athéni Akropolisz), szellemi (a solymászat), természeti (az iráni Lut-sivatag), kulturális (a pekingi Nyári Palota), ősi (Valcamonica sziklarajzok) vagy kortárs (a Giro d’Italia bicikliverseny). Az örökség felkeresése, megismerése szolgáltatják a turisták számára az utazás legfőbb motivációját. Tudományterületi besorolás szerint, már amennyire ennek bármilyen jelentősége is van az örökségturizmus irányításának és szervezésének szempontjából, több kutató a kulturális turizmus egyik ágaként tartja számon, mások viszont annak szinonimájaként kezelik. Az örökségturizmus és a kulturális turizmus között annyi átfedés nyilvánvalóan létezik, hogy mindkét turisztikai termék alapja a tágan értelmezett kultúra. A turizmust érintő tudományos kutatásokban és a turisztikai iparági fejlesztésekben egyaránt kiemelt helyet foglal el.

Az örökségturizmus menedzsmentje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 228 5

Mi a közös a középkori harctéri bemutatókban, a rozsdás ipari területekben, Jane Austen regényeit idéző bálokban és a hagyományos sajtkészítésben? A megismerés öröme, a történelem kézzel fogható megtapasztalása, a helyi értékek identitásformáló jelentőségének felfedezése. Az örökségturizmus menedzsmentje című naprakész szakkönyv nemzetközi és hazai kontextusban vizsgálja az innovatív örökségmenedzsment turizmusra, területi fejlődésre és vállalkozásokra gyakorolt hatását. A szerző több mint tízéves, a kulturális és örökségturizmus területén végzett kutatásai során a vezetéstudomány, a geográfia és a kulturális tanulmányok módszereit ötvözte a folyamatok széleskörű vizsgálata érdekében. A könyv célja, hogy egy átfogó, tudományos, ugyanakkor a gyakorlatban is hasznosítható útmutatóként szolgáljon az örökségmendzsment területén dolgozó szakembereknek, egyetemistáknak és a téma iránt érdeklődő olvasóknak.

Irimiás Anna turizmuskutató, számos hazai és nemzetközi egyetem oktatója, fő kutatási területe a kulturális turizmus, örökségmenedzsment és a harcterek turizmusa. 2015-ben jelent meg szintén az Akadémiai Kiadó gondozásában a Filmturizmus című monográfiája.

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-az-oroksegturizmus-menedzsmentje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave