Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az egészségdeterminánsok dinamikája, hatásainak súlypontváltozásai [8]

„Az egészségre ható tényezők mindegyike többé-kevésbé inkább dinamikus, mintsem állandó eleme azoknak az emberi tapasztalatoknak, amelyek meghatározzák a betegségek és a halálozás esélyeit. Az egészségi állapot jelentős javítását szolgáló beavatkozások kidolgozásához minden bizonnyal nem elég önmagában egyetlen tényezőre összpontosítani. Az egészséget befolyásoló tényezők közötti kölcsönhatások nem statikusak, hanem az ember élete során jelentős változásokon mennek keresztül. A környezeti tényezők hatása jobban kihat a sérülékenyebb alpopulációk, például az idősek, a gyerekek és a valamilyen egészségügyi gonddal küzdő emberek egészségére. A kockáztatómagatartást meghatározó tényezők összetettek, és szorosan összefonódnak egymással és egyéb társadalmi-gazdasági, kulturális és pszichoszociális meghatározó tényezőkkel. Ezeknek a kölcsönhatásoknak a létezését tudomásul kell venni, és megfelelő elemzőmódszerek segítségével foglalkozni kell velük. Az egészséget meghatározó tényezők közötti kapcsolatok és kölcsönhatások azonban rendkívül bonyolultak, így a statisztikai modellezés csak egyszerűsített műveletek elemzésére ad lehetőséget. Általában az egészséges és az egészségtelen életmód ismérvei csoportosan jelennek meg. Azok az emberek, akik ügyelnek a rendszeres testmozgásra, általában inkább követik az étrendre vonatkozó időszerű ajánlásokat, és ritkábban dohányoznak. További vizsgálatokra és kutatásokra van szükség ahhoz, hogy tisztázzuk az egészséget befolyásoló tényezők között fennálló rendkívül összetett és változékony kölcsönhatásokat, és az egészségre gyakorolt hatásukat” (27. ábra).

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave