Hunyadi László, Vita László

Statisztika II.


Ellenőrző kérdések

  1. Foglalja össze a regressziószámítás lényegét a két- és többváltozós modellek esetében!
  2. Milyen feltételezéseket kell tennünk a többváltozós, lineáris regressziós modell esetén az egyes komponensekre, ha azt szeretnénk, hogy a modell egyértelműen becsülhető legyen?
  3. Mit jelent a KLN és hogyan alkalmazzuk azt a regressziós becslés során?
  4. Mi az összefüggés regresszió- és korrelációszámítás közt? Mi a hasonlóság, illetve az eltérés a kétváltozós esetben a meredekségi együttható és a korrelációs együttható közt? Hogyan lehet egyiktől a másikhoz eljutni?
  5. Mit jelent az, hogy az elaszticitás függvény? Írjon fel különböző kétváltozós regressziós függvényeket, és határozza meg a hozzájuk tartozó rugalmassági függvényeket! Ábrázolja ezeket! Határozza meg azt az x értékeket, amelyek mellett a rugalmasság egységnyi!
  6. Mit jelent az, hogy a regressziós modelleket általában (többnyire) mintavételi keretek közt tárgyaljuk? Milyen többletinformációkat követel meg, illetve eredményez az, ha modellünket mintavételi keretek közé helyezzük?
  7. Foglalja össze és értelmezze a Standard Lineáris Modell feltételeit!
  8. Hasonlítsa össze a regressziós t- és F-próbákat! Mikor, milyen feladatara melyiket kell használni? Próbálja meg logikai megfontolások alapján megválaszolni azt a kérdést, hogy kétváltozós esetben vezethet-e ellentétes döntésre a t- és az F-próba!
  9. Gondolja végig, mit jelent az egyes változók varianciája és a hozzájuk tartozó becsült paraméterek varianciája! Hasonlóan, magyarázza meg, mi a különbség az egyes változók kovarianciája és a becsült paraméterek kovarianciája közt! Keressen összefüggéseket a kétféle variancia, illetve kovariancia közt!
  10. Fogalmazza meg, hogy mi a kapcsolat, illetőleg az eltérés a korrigálatlan, illetve a szabadságfokkal korrigált determinációs együtthatók között. Mikor, milyen esetekben használjuk az egyiket, illetve a másikat?
  11. Lehet-e a szabadságfokkal korrigált determinációs együttható negatív? Ha igen, mikor, milyen esetekben, és hogyan magyarázható ez a jelenség?
  12. Számítsa ki egy y=β0+β1x+β2x2+ε alakú kétváltozós kvadratikus regressziófüggvény rugalmassági függvényét. Vegyen fel paraméterértékeket, és ábrázolja a két függvényt!

Statisztika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 222 3

E tankönyv a gazdaságtudományi képzési terület hallgatóinak alapképzésére szánt két féléves statisztikai tananyag második része, a szerzők a Statisztika I. című tankönyvének szerves folytatása. Tartalma összhangban van a megfelelő HEFOP-ajánlásokkal. A kötet a statisztika mindennapi gyakorlatában kiemelkedő mintavételi eljárásokat, a mintából való következtetés – a becslés és a hipotézisvizsgálat – standard módszereit, valamint a korreláció- és regresszióelemzés leginkább használt módszereit tárgyalja. A regresszióelemzés ismertetésével bepillantást nyújt a gazdasági jelenségek statisztikai modellezésébe is. Az anyag tanulását – az első kötethez hasonlóan – a fontosabb fogalmak jegyzéke, ellenőrző kérdések és a fejezetek végén található kiegészítések könnyítik meg, melyeken többek között megtalálható a tankönyv szemléltető példáinak az Excellel kivitelezett megoldása is. A kötetet záró rövid fejezet azt mutatja be, hogy miképpen biztosítható a társadalom különféle vezető testületeinek és tagjainak statisztikai információkkal való folyamatos ellátása. Ennek kapcsán ismerteti a statisztikai tevékenység etikai szabályait is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hunyadi-vita-statisztika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave