Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Normatív háttér és monitoring

Az elmúlt több mint 60 évben az ET 47 tagállama meglehetősen nagy acquist fejlesztett ki. Az eddig kidolgozott több mint 200 egyezmény főként emberi jogi kérdésekkel foglalkozik, de más olyan területeket is felölel, amelyek erősítik Európa demokratikus, társadalmi és kulturális összetartozását. Ezek az egyezmények, ajánlások, határozatok a tagországoknak iránymutatásul szolgálnak az adott területen, de nem kötelezi őket automatikusan (nem érvényesül a szupranacionalitás elve). Az egyezmények többsége azonban a polgári és politikai jogokra, szociális jogokra, kisebbségi jogokra, a rasszizmus elleni harcra és a korrupció és pénzmosás elleni küzdelemre terjed ki, és ezen standardok aktív európai monitorizálására is. Néhány, elismert szakértőkből álló független testület folytatja ezt a monitorizálást, ami lehetővé teszi az eltérések meghatározását és ajánlások megfogalmazását a tagállamok számára.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave