Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Az emberi jogi külpolitika jogi kerete

Eredetileg hiányzott a jogi alap egy emberi jogi külpolitika kialakítására. Az egyedüli, közvetett emberi jogi vonatkozás az Európai Közösségeket létrehozó szerződés preambulumában van, amelyben a tagállamok egyesítve forrásaikat elkötelezik magukat „a béke és szabadság megőrzésében és megerősítésében”. Az egyértelmű jogi alap hiánya ellenére a hatvanas évek eleje óta fokozatosan kifejlődött az okmányok széles skálája, amelyek az emberi jogok védelmét és előmozdítását szolgálták a közösségen kívül. A közösség élve a gazdaság adta jogaival, a kereskedelmi és segélyrendelkezéseket sokszor ahhoz a feltételhez kötötte, hogy az érintett állam mennyire tartja tiszteletben az emberi jogokat. A gazdasági kereteken kívül a második eszköz a jogok előmozdítására az 1970-ben létrehozott Európai Politikai Együttműködés, amelynek keretében is volt koordináció emberi jogi ügyekben. A fordulatot Maastricht hozta, mivel az emberi jogok tiszteletben tartása a közös rendelkezések között szerepel, ami azt sugallta, hogy mind a három pillérre alkalmazható, így az Unió közös külpolitikájához is inspirációs forrásként szolgálhat. Nem szabad túlértékelni azonban az F2 cikket, nemcsak azért mert egyszerűen megismétli az 1983-as Stuttgarti Nyilatkozatban131 már kimondottakat, de azért is, mert a zárórendelkezések szerint a külpolitika feletti bírói kontroll elmarad. Az Amszterdami Szerződés javítja a közös külpolitika hatékonyságát, amennyiben egy Főképviselőt jelöl ki a külpolitika megjelenítésére, szervezésére. Újdonság, hogy a petersbergi feladatokat, illetve missziókat (humanitárius segély, békefenntartás) beemelték a szerződésbe.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave