Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Egyéb intézmények

Az 1990-es Párizsi Csúcs eredményeként jött létre az EBEÉ Parlamenti Közgyűlése is. 1991. április elején Madridban ültek össze az EBEÉ-tagállamok parlamenti képviselői, és megfogalmazták az alapvető eljárási szabályokat, munkamódszereket, mandátumokat stb. Első éves rendes ülésére 1992. július 5-én, Budapesten ült össze a 245 parlamenti képviselő 34 ország képviseletében (ma 320 képviselő 56 ország képviseletében). Évente egyszer ülnek össze a Titkárság segítségével Koppenhágában. A hivatalban levő elnök rendszeres kapcsolatban van a Parlamenti Közgyűléssel, és informálja az EBESZ munkájáról a testületet. A Közgyűlés három bizottságot hozott létre gyakorlatilag a Helsinki Záróokmány kosarait követve, így a demokráciáért, emberi jogokért és humanitárius kérdésekért felelős bizottság a harmadik kosárban megfogalmazott és a későbbi dokumentumokban továbbfejlesztett ügyekkel foglalkozik. Ezek a bizottságok összefoglaló jelentéseket és határozattervezeteket készítenek a plenáris ülés számára. A Közgyűlés határozatait eljuttatja a Miniszteri Tanácshoz, a hivatalban levő elnökhöz és az aláíró országok nemzeti parlamentjeihez. Az EBESZ keretében vállalt emberi jogi kötelezettségek támogatására és kikényszerítésére a Közgyűlés kifejlesztett egy programot a választások monitorizálására a volt Szovjetunió és Kelet-Európa újonnan létrejött demokráciáiban. 2004 és 2009 között pl. 38 misszióban közel 1500 parlamenti képviselő követte nyomon az egyes választásokat. Egy ilyen látogatás után rendszerint a Közgyűlés jelentést bocsát ki, amely a politikai és jogi háttérről, valamint a választások demokratikus jellegéről tájékoztat. A párbeszéd és a parlamenti demokrácia támogatására a Közgyűlés speciális missziókat is küld kritikus vagy válságos területekre. A Közgyűlés nem kormányközi jellege döntő szerepet játszik ilyenkor, persze a hazájukban magas tisztséget betöltő parlamenti képviselők meglehetősen nagy hatást tudnak kifejteni hazai parlamentjükben is.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave