Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Szakértői testületek

A bogotái konferenciát követően szórványos kísérletek születtek arra, hogy az AÁSZ-en belül valamilyen intézményes mechanizmus jöjjön létre az emberi jogok kezelésére. Ezek az erőfeszítések nem hoztak különösebb kézzelfogható eredményt egészen 1959 augusztusáig, amikor is a Külügyminiszterek Tanácskozó Gyűlésének ötödik ülésén Santiagóban elfogadtak egy határozatot, amely megbízást adott egy „Amerika-közi emberi jogi bizottság létrehozására, amely hét főből állna, és amelynek tagjait egyénként, személyes minőségükben választaná meg az AÁSZ Állandó Tanácsa”. A létrehozott bizottságnak limitált mandátuma volt az emberi jogok támogatására, viszont sui generis pozíciót élvezett az Amerika-közi rendszerben. Az AÁSZ Állandó Tanácsa 1960-ban fogadta el az Emberi Jogok Amerika-közi Bizottságának szabályzatát, és megválasztotta tagjait, majd még ebben az évben megtartotta első ülését. A Szabályzat az AÁSZ „önálló egységének” tekinti a Bizottságot, amelynek fő funkciója „az emberi jogok tiszteletben tartásának és védelmének előmozdítása”. Az emberi jogok értelmezésekor az Ember jogainak és kötelességeinek amerikai deklarációjában előírtakra kell támaszkodnia. Tehát a „nem kötelező jellegű” Amerikai deklaráció így a Bizottság alapvető normatív eszközévé vált. Az Alapszabály nagyon korlátozott hatalmat ad csak a Bizottságnak. A Bizottság tanulmányokat és jelentéseket készíthet, hogy tudatosítsa az emberi jogok fontosságát Amerika népei közt. Továbbá tájékoztatást kérhet a tagállamok kormányaitól az emberi jogok kérdésében elfogadott intézkedéseikről, és javaslatot is tehet a tagállamok kormányai számára az emberi jogok érdekében teendő fokozatos intézkedések elfogadására, illetve tanácsot adhat az Amerikai Államok Szervezetének is. A Bizottság első ülésén ezt a cikket, hogy „általános ajánlásokat tegyen az egyes tagállamoknak, illetve mindegyiküknek egyszerre”, tágan értelmezte. Erre az interpretációra támaszkodva tanulmányok készítésébe fogott, amelyek „az emberi jogok körül kialakult helyzetet” vizsgálták a különböző AÁSZ-tagállamokban, jelentéseket, illetve ajánlásokat készített azoknak a kormányoknak, amelyekről úgy ítélte, hogy az emberi jogok tömeges megsértésében részesek. Ahhoz, hogy ezeket az országjelentéseket elkészítsék, a Bizottság panaszokat vizsgált ki, tanúkat hallgatott meg, és néhány esetben helyszíni vizsgálatot folytatott a különböző országokban. Ezek a „látogatások” a Szabályzat 11. cikkén alapultak, amely lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy „bármelyik amerikai állam területére belépjen, ha a szavazatok abszolút többségével úgy dönt, és az érintett kormány hozzájárul”.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave