Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


Az iszlám és az emberi jogok

Az iszlám úgy tekint az egyénre, mint Isten nagylelkűségének örökösére. Megköveteli az egyénektől, hogy a szabályoknak megfelelő életet éljenek, és jócselekedeteket hajtsanak végre a közösségben, amelynek támogatása vallási meggyőződésből származó cselekedet. A közösség a társadalmi igazságosság, összetartás és a közösségi jólét elvein alapszik, s a társadalmi testvériesség elve határozza meg a muszlimok szerveződésének módját. Akasha megfogalmazásában: „Az ember mint Isten hasonmása, aki maga a teljes szabadság és teljes szükségszerűség, részt vesz mindebben a szabadságban és szükségszerűségben. Az egyéni szabadság abban rejlik, hogy az ember átadja magát az isteni akaratnak, és szabadságát saját énjén belül keresi. Az egyén szabadsága ott ér véget, ahol a közösség szabadsága kezdetét veszi.” A liberalizmus ezzel szemben a korlátozástól mentes egyéni szabadságot hangsúlyozza. Az iszlámban szabadnak lenni annyi, mint közösséghez tartozni és a többi emberrel együtt részt venni a kultúra megteremtésében. Ehhez a gondolatszabadság, a gyülekezési szabadság és a szólásszabadság feltétlenül szükségesek. „A nyugati liberalizmus azért jelenti ki a szabadság elvét, hogy elkerülje a zsarnoki rendszert; az iszlám a társadalmi hagyományok követésének erényét hangsúlyozza. Olyan hagyományokét, amelyek gyakran elnyomó rendszert támogatnak. A nyugati liberalizmus az önös érdekeket emeli ki, az iszlám pedig a közjónak tulajdonít jelentőséget. Néhány egyén számára az ilyen típusú egyenlőségre törekvő megközelítés a szabadság alapvető jellemzőit tagadja meg, mivel a tudatos közösséghez tartozás fegyelmet és lemondást követel. Az individualista liberalizmus azonban nem veszi figyelembe a nem elnyomáson alapuló közösségek erejét az alkotóképességre.”

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave