Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


ASEAN

Az 1967-ben alapított ASEAN egészen a nyolcvanas évekig csak egy volt a világban látható számos integrációs kezdeményezés közül, melyek nagy része el is tűnt a történelem útvesztőjében. Az ASEAN szövetség azonban megtalálta és kidolgozta közös értékrendszerének alapjait, és így a válságok következtében nem esett szét, sőt éppen ellenkezőleg, még tovább is tudott erősödni. Kulturálisan, etnikailag és vallásilag is rendkívül diverzifikált a régió, miközben a gazdasági fejlettség színvonalában úgyszintén hatalmas szakadékok mutatkoznak. Mégis sikerült mára egy olyan többnemzetiségű szövetséget létrehozniuk, melyről már megállapítható, hogy az EU-t követően ez a világ második legfejlettebb integrációs területe.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave