Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Az esettanulmányok tanulságai, avagy mit mond az empíria?

Ahhoz, hogy a fenti elméleti részben felvetett kérdéseket megválaszoljuk, illetve hipotéziseinket alátámasszuk/elvessük, az esettanulmányok módszerét választottuk. 6 olyan országot választottunk ki, amelyek különböző időpontokban folytattak sikeres exportorientációt (leghamarabb Japán, majd Dél-Korea, s időben legkésőbb pedig Kína, illetve Törökország). Továbbá olyan országokat vontunk be a vizsgálatba, ahol a nagy belső piac következtében lehetőség van a hazai keresletvezérelte növekedési modellre való áttérésre (India, Kína, Brazília, de Japán és Törökország sem tartozik a kis országok közé). Igaz, hogy az esettanulmányok csupán 6 országot fednek le, de mindenképpen reprezentatívnak tekinthetjük a mintát, hiszen a világ népességének 42%-a él ebben a 6 országban, ahol a világ GDP-jének 30%-át állítják elő, a világ ipari hozzáadott értékének közel 40%-át termelik, s ami az exportorientáció szempontjából fontos, hogy a világ exportjában való részesedésük 2017-ben 23% volt.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave