Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Bevezető

Kína a világ legnagyobb fejlődő országa, melynek gazdasági ereje nem csupán jelentős, hanem az elmúlt évtizedekben folyamatosan növekvő is: míg az évezred kezdetén a kínai gazdaság – a bruttó nemzeti termék (GDP) értékét alapul véve – alig tíz százaléka volt az amerikainak, addig ma már több mint 60 százaléka, vásárlóerő-paritáson számítva pedig 2013-ban meg is előzte az Egyesült Államokat. A kilencvenes évek során felgyorsult, majd a kétezres évek elején is szárnyaló kínai GDP növekedését 2010 után lassuló – de mára talán stabilizálódó – ütem jellemzi, miközben a távol-keleti óriás külgazdasági expanziója továbbra is töretlen.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave