Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Bevezetés

Brazília hatalmas és természeti kincsekben, munkaerőben gazdag ország. 2017-ben a CIA Factbook szerint GDP-je (vásárlóerő paritáson 3219 milliárd dollár – PP$) szerint a világ 9. (2011-ben még 6.), területe (8,5 millió km2) és lakosságának száma (207,4 millió) alapján pedig a világ 5. legnagyobb országa. Latin-Amerika gazdaságának 40 százalékát adva és a környező országokkal jelentős áru-, tőke- és munkaerő-forgalmat folytatva Brazília meghatározó a szubkontinens gazdasági-társadalmi fejlődésére nézve. Az ország hatalmas művelhető földterületekkel, hosszú tengerparttal és jelentős ásványkincsekkel rendelkezik. Ezért, bár a brazil gazdaság világpiaci nyitottsága viszonylag kicsi (az export és az import együtt a GDP 23,5 százalékát tette ki 2017-ben a CIA Factbook szerint), gazdasági növekedése jelentősen függ a világpiaci (és spekulációs) áringadozásokra különösen érzékeny ipari és mezőgazdasági nyers- és alapanyagok exportjától. A természeti kincsekkel való ellátottság tehát – sok más fejlődő, perifériás és félperifériás országhoz hasonlóan – olyan áldás, ami a profitorientált termelési viszonyok között átoknak mutatkozik a felzárkózásra nézve. A nyersanyagok, energiahordozók, mezőgazdasági termények ugyanis olyan „könnyű” értékesítési (profitrealizálási) lehetőséget biztosítanak, ami ellenérdekeltté teszi a tőkét a termelékenységnövelő beruházásokban, és egyéb feldolgozóipari, innovatív ágazatok fejlesztésében. Bár ez a „keserű méz” tipikusan a fejlődő országok történelmi terhe, a jelenség a szakirodalomban „holland kór” néven vált ismertté,114 ami jelzi, hogy ez a „betegség” adott esetben egyes fejlett országokat is utolérhet.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave