Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


A kutatás módszertani keretei

A mára globálissá vált – pontosabban eleve nemzetköziként kialakult – tőkerendszer, avagy kapitalizmus vizsgálatának értelmes szintje maga a világrendszer, amit a metodológiai rendszerszemlélet (methodological systemism – Bunge, 2000) keretében lehet sikerrel vizsgálni és jellemezni (ld. még Korzeniewicz, 2018). E módszernek a világgazdaságra adaptálása Immanuel Wallerstein nevéhez kötődik, aki a történetiség és függés viszonyait reflektorfénybe állító más tudósok (pl. Marx, Furtado, Prebish, Arrighi) eredményeit is felhasználva foglalta egységbe a ma világrendszer-elméletként ismert nézetrendszert (Wallerstein, 2004).

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave