Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


A kereskedelem földrajzi megoszlása

India legfontosabb külkereskedelmi partnerországa az Egyesült Államok, ahova 2016-ban mintegy 42 milliárd dollár értékben szállított árut és szolgáltatást. Az USA-t az Egyesült Arab Emirátusok követi, ahova 30 milliárd dollár értékben szállítottak indiai termékeket. A sort Hongkong (13,2 milliárd dollárral), illetve Kína (8,92 milliárd dollárral), valamint az Egyesült Királyság (8,57 milliárd dollárral) folytatja. Az import legnagyobb része viszont nem az USA-ból, hanem Kínából származik (58,4 milliárd dollár), amit az USA követ 21,7 milliárd dollárral. Hongkongból 15,4 milliárd dollár értékben hoz be árut és szolgáltatást India, Svájcból 14,6 milliárd dolláros az importszámla, míg Dél-Korea zárja a sort 11,6 milliárd dollárral.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave