Project Management Institute

Agilis gyakorlati útmutató


2. Meghatározások

A3 Egy gondolkodásmód és egy szisztematikus problémamegoldási folyamat, amelynek segítségével összegyűjtik a vonatkozó információt egyetlen A3 méretű papírlapra.
Agilis (Agile) Egy szakkifejezés, amit arra használnak, hogy leírják az értékeit és alapelveit annak a gondolkodásmódnak, amit az Agilis kiáltványban fejtettek ki.
Agilis alapelvek (Agile Principles) Az agilis projektleszállítás tizenkét alapelve, amelyek az Agilis kiáltványban testesülnek meg.
Agilis coach (Agile Coach) Egy olyan agilis tudással és tapasztalattal rendelkező egyén, aki útmutatást tud adni, és oktatni, mentorálni tudja a szervezeteket és a csapatokat az átalakításuk (transzformációjuk) során.
Agilis egységes folyamat (Agile Unified Process) Egy leegyszerűsített és könnyen érthető megközelítés, amely elősegíti az agilis technikák és fogalmak mentén üzleti alkalmazás szoftver fejlesztését. Ez a racionális egységes folyamat (RUP) egyszerűsített változata.
Agilis életciklus (Agile Life Cycle) Egy olyan megközelítés, amely egyaránt iteratív és inkrementális, amely elősegíti a munkarészletek további pontosítását és a gyakori szállítást.
Agilis gondolkodásmód (Agile Mindset) Egy olyan gondolkodásmód és viselkedés, amely az Agilis kiáltvány négy értékén és tizenkét alapelvén alapszik.
Agilis gyakorló szakértő (Agile Practitioner) Egy olyan agilis gondolkodásmódot képviselő személy, aki a hasonelvű kollégákkal együttműködik a keresztfunkcionális csoportokban. Más néven agilista.
Agilis kiáltvány (Agile Manifesto) Az eredeti és hivatalos meghatározása az agilis értékeknek és alapelveknek.
Agilista (Agilist) Lásd Agilis gyakorló szakértő
Akadály (Impediment) Ami meggátolja a csapatot abban, hogy elérje a célkitűzéseit. Blokkolóként is ismert.
Alapfelhasználók (Personas) Egy bizonyos típusú felhasználó, aki egy csoport olyan végfelhasználót képvisel, akiknek hasonlók a céljaik, motivációik, és képviseli személyes jellegzetességeiket is.
Automatikus kód minőség elemzés (Automated Code Quality Analysis) Az automatikuskód programhibáinak és sebezhetőségének tesztelése.
Blokkoló (Blocker) Lásd Akadály.
Célra való alkalmasság (Fit for Purpose) Egy olyan termék, amely megfelel annak a célnak, amire tervezték.
Crystal család módszerei (Crystal Family of Methodologies) Könnyített agilis szoftverfejlesztési módszerek egy gyűjteménye, amely a termék egy sajátos körülményhez való felhasználhatóságára összpontosít.
DevOps Olyan gyakorlatok gyűjteménye, amely a fejlesztési és üzemeltetési munkatársak közötti együttműködés javításával létrehoz egy zökkenőmentes szállítási folyamatot.
Dinamikus rendszerfejlesztési módszer (DSDM, Dynamic Systems Development Method) Egy agilis projekt leszállítási keretrendszere.
Dupla hurok tanulás (Double Loop Learning) Egy olyan folyamat, amely megkérdőjelezi a mögöttes értékeket és feltevéseket, azért hogy a tünetekre figyelés helyett inkább megtalálja a kiváltó okokat és javító ellenintézkedéseket dolgozzon ki.
Egykörös tanulás (Single Loop Learning) A problémák megoldására irányuló olyan gyakorlat, amely csak előre meghatározott specifikus módszereket használ anélkül, hogy megkérdőjelezné ezeket a módszereket a tapasztalat fényében.
Életciklus (Life Cycle) Az a folyamat, amin keresztül a terméket elképzelik, létrehozzák és használatba helyezik/átadják.
Elfogadási tesztvezérelt fejlesztés (ATDD, Acceptance Test-Driven Development) Egy együttműködésen alapuló elfogadási tesztkritériumot létrehozó módszer, ami alapján a leszállítás megkezdése előtt az elfogadási tesztforgatókönyvek elkészülnek.
Ellenpélda (Anti Pattern) Egy ismert, hibás munkamódszer (példa), amely nem ajánlatos.
Elszigetelt szervezet (Siloed Organization) Egy olyan módon strukturált szervezet, amely az ügyfél számára szükséges leszállítandó értékek előállításának csak egy részében vesz részt. Ezzel szemben lásd az Érték folyamatot.
Értékfolyam (Value Stream) Egy szervezeti felépítés, ami az ügyfelek által megfogalmazott érték folyamatos szállítására összpontosít az egyéni termékek vagy szolgáltatások átadásán keresztül.
Értékfolyam megfeleltetés (Value Stream Mapping) Egy olyan lean vállalati módszer, ami az ügyfélnek előállított termék vagy szolgáltatás létrehozásához szükséges információ vagy anyagok áramlásának dokumentálására, elemzésére vagy fejlesztésére szolgál.
Evolúciós érték leszállítása (EVO, Evolutionary Value Delivery) Az első nyílt agilis módszer, amely tartalmazza azokat a specifikus komponenseket, amelyek más módszerekben nincsenek meg: azaz több mérhető értéket képviselő követelmény leszállítását célozza meg az érintettek számára.
eXtreme programozás (eXtreme programming) Egy olyan agilis szoftverfejlesztési módszer, ami jobb minőségű szoftvert eredményez, jobban reagál a változó ügyfél követelményekre, és gyakoribb használatba vétel, illetve termékátadás jellemzi rövidebb ciklusokban.
Fejlesztésre kész definíciója (DoR, Definition of Ready) Felhasználó-központú követelményeket tartalmazó csapatok ellenőrző listája, ami tartalmazza az összes információt, amire a csapatnak szüksége van ahhoz, hogy el tudjon kezdeni dolgozni a feladaton.
Felhasználói történet (User Story) Egy rövid leírása a leszállítandónak, ami egy adott felhasználó számára értéket jelent.
Felhasználói történet megfeleltetés (User Story Mapping) Egy vizuális gyakorlat, amely során a munkát egy olyan hasznos modellbe szervezik, ami segít megérteni az idővel létrehozandó magas értékű (nagyobb megtérülést eredményező) funkciók csoportját, beazonosítani az elmaradásokat a hátraléklistában, és hatékonyan megtervezni az átadásokat, amelyek értéket szállítanak a felhasználóknak.
Festékcsepegtető (Paint-Drip) Lásd Törött fésű.
Folyamat mester (Flow Master) A coach, aki egy csapat önálló munkavégzését és a szolgáltatást megrendelő menedzsert segíti, folyamatos munkavégzés vagy Kanban-módszer szerint dolgozik. Azonos a Scrum-mesterrel.
Folyamatosan mélyülő tervezés (Progressive Elaboration) A projektmenedzsment-tervben a részletesség növelésének iteratív folyamata, amint nagyobb mennyiségű információ és pontosabb becslés áll rendelkezésre.
Folyamatos integráció (Continuous Integration) Egy gyakorlat, amelyben a csapattagok munkájának termékei gyakran integrálásra és egymással validálásra kerülnek.
Folyamatos leszállítás (Continuous Delivery) Az elkészült inkrementumnak az ügyfelek részére történő azonnali leszállítás gyakorlata, amely gyakran kis tételekben és automatizált technológia segítségével történik.
Funkcionális követelmény (Functional Requirement) Egy specifikus viselkedés, amit egy terméknek vagy egy szolgáltatásnak végre kell hajtania.
Funkcionális specifikáció (Functional Specification) Egy specifikus funkció, amit egy rendszernek vagy egy alkalmazásnak végre kell hajtania. Jellemzően egy funkcionális specifikáció dokumentumban van leírva.
Funkcióvezérelt fejlesztés (FDD, Feature-driven Development) Egy könnyített (pehelysúlyú) agilis szoftverfejlesztési módszer, amelyet az ügyfelek által értékesnek tartott jellemzők vezérelnek.
Futam (Sprint) Egy időablakos iteráció leírása a Scrumban.
Futam-hátraléklista (Burndown-chart) A Scrum-csapat által meghatározott részfeladatok listája, amely a Scrum-futam során elvégzendőket tartalmazza.
Futam tervezés (Sprint Planning) Egy olyan esemény a Scrumban, amely során a Scrum-csapat együttesen megtervezi az aktuális futam elvégzendő feladatait.
Gördülő tervezés (Rolling Wave Planning) Egy iteratív tervezési módszer, amely során az elkövetkező időszakban elvégzendő munkát részletesen megtervezik, míg a jövőbeli munkát csak nagy vonalakban tervezik.
Gyorsteszt (Smoke test) Könnyített tesztelések használatának olyan gyakorlata, ami biztosítja, hogy a rendszer legfontosabb funkciói a fejlesztés alatt az elvártaknak megfelelően működnek.
Haladási diagram (Burn-up chart) Egy grafikus megjelenítés, amely az elvégzett munkát a termék használatba vételéhez még szükséges munkával szemben ábrázolja.
Használatra kész definíciója (DoD, Definiton of Done) A csapat egy ellenőrzőlistája, amely tartalmaz minden olyan szükséges kritériumot, aminek teljesülnie kell ahhoz, hogy a leszállítandó az ügyfélhasználatra alkalmas legyen.
Használatra való alkalmasság (Fit for Use) Egy olyan termék, amely a jelenlegi formájában használható, hogy elérjék azt a célt, amire tervezték.
Hatás megfeleltetés (Impact mapping) Egy stratégiai tervezési módszer, amely menetrendként szolgál a szervezet számára az új termék létrehozásánál.
Hátraléklista (Backlog) Lásd Termék-hátraléklista
Hátraléklista finomítás (Backlog Refinement) A projektkövetelmények pontosítása a tervezés előrehaladtával és/vagy az a folyamatosan ismétlődő tevékenység, amely során a csapat együttműködve felülvizsgálja, frissíti és leírja a követelményeket, hogy megfeleljen az ügyféligény elvárásainak.
Hibrid megközelítés (Hybrid Approach) Két vagy több agilis és nem agilis elem kombinációja, amely nem agilis végeredményhez vezet
Hoshin Kanri Egy stratégia vagy irányelv bevezetési módszer.
I-alakú (I-shaped) Egy olyan személyre utal, aki egyetlen területre szakosodott, és nem érdeklődik vagy nincs készsége további, a csapat számára szükséges készségek megszerzésére. Lásd még T-alakú és Törött fésű.
IDEAL Egy szervezetfejlesztési modell, amelyet az öt fázis leírása alapján neveztek el: kezdeményezés, diagnosztizálás, létrehozás, működés és tanulás.
Időablak (Time Box) Egy meghatározott időtartam, például lehet 1 hét, 2 hét, 3 hét vagy 1 hónap. Lásd még Iteráció.
Információs kijelző tábla (Information Radiator) Egy jól látható fizikai megjelenítő felület, amely tájékoztatást nyújt a szervezet többi tagjának, lehetővé téve a naprakész tudás megosztását a csapat megzavarása nélkül.
Inkrementális életciklus (Incremental Life Cycle) Egy megközelítés, amely befejezett leszállítandókat biztosít, amelyet az ügyfél azonnal használhat.
Inkrementum (Increment) Egy funkcionális, tesztelt és elfogadott leszállítandó, ami része az átfogó projekteredménynek.
Iteráció (Iteration) Egy időablakos termék vagy leszállítandó fejlesztési ciklus, amelyben minden, az érték leszállításához szükséges munka elvégzésre kerül.
Iteratív életciklus (Iterative Life Cycle) Egy olyan megközelítés, amely lehetővé teszi a visszajelzést egy befejezetlen munkára, hogy fejlessze és módosítsa azt.
Kádencia (Cadence) A végrehajtás ritmusa, üteme. Lásd Időablak.
Kaizen események (Kaizen Events) Események, amelyek a rendszer fejlesztését célozzák.
Kanban-módszer (Kanban Method) Egy agilis módszer, amelyet az eredeti kanban leltár felügyeleti rendszer ihletett, és kifejezetten tudásmunkára használatos.
Kanban-tábla (Kanban Board) Egy vizualizációs eszköz, amely lehetővé teszi a munka folyamatának tovább fejlesztését, megjelenítve a szűk keresztmetszeteket és munkamennyiséget.
Keresztfunkcionális csapat (Cross Functional Team) Szakértők csapata, akik rendelkeznek minden olyan készséggel, amely szükséges az értéket képviselő termékinkrementumok leszállításához.
Keretrendszer (Framework) Gondolatok vagy tények alaprendszere vagy struktúrája, ami egy megközelítést támogat.
Kevert agilis (Blended Agile) Két vagy több agilis keretrendszer, módszerek, elemek vagy gyakorlatok együttes használata, mint például a Scrum gyakorlata kombinálva az XP és Kanban módszerrel.
Kollektív kód tulajdon (Collective Code Ownership) Egy projekt gyorsítási és együttműködési technikája, melynek során bármelyik csapattag jogosult bármilyen projektmunka terméket vagy leszállítandót módosítani, így hangsúlyozva a csapatszintű tulajdonjogot és az elszámoltathatóságot.
Lean szoftverfejlesztés (LSD, Lean Software Development) A lean szoftverfejlesztés a lean gyártási elvek és gyakorlatok átültetése a szoftverfejlesztési szakterületre, szem előtt tartva minőség és gyorsaság elérését az ügyféllel való együttműködéssel, a lean elvek és gyakorlatok alapján.
Méretezett agilis keretrendszer (SAFe, Scaled Agile Framework) Vállalati méretű, lean- és agilis fejlesztéshez az integrált minták tudásbázisa.
Mobbing Egy módszer, amelyben több csapattag egyidejűleg ugyanazzal az adott részfeladattal foglalkozik, és összehangolják a munkához hozzáadott értéküket. Hasonló a páros programozáshoz.
Munkahátralék-diagram (Burn-down chart) Egy grafikus megjelenítés, amely a még elvégzendő munka mennyiségét mutatja az idő függvényében egy iterációban (időablakban).
Nagyméretű scrum (LeSS, Large Scale Scrum) A Nagyméretű scrum egy termékfejlesztési keretrendszer, amely kiterjeszti az scrumot méretezési útmutatókkal, úgy, hogy megőrzi a Scrum eredeti célját.
Napi scrum (Daily Scrum) Egy rövid, napi megbeszélés, amelyben a csapat együtt átnézi az előző napi előrehaladást, megállapítja a teendőket az aktuális napra, és kiemelten kezeli a felmerült vagy várható akadályokat. Napi standupként is ismert.
Önszerveződő csapat (Self Organizing Team) Egy keresztfunkcionális csapat, amelyben az emberek folyamatosan vezetői tevékenységeket vállalnak a csapat céljainak elérése érdekében.
Párosítás (Pairing) Lásd Páros munka.
Páros munka (Pair Work) Egy olyan párosítási módszer, amikor két csapattag azonos munkafeladaton egyidejűleg dolgozik.
Páros programozás (Pair Programming) Két fejlesztő, akik közösen egy részlet programozására összpontosítanak.
Prediktív életciklus (Predictive Life Cycle) Egy hagyományosabb megközelítés, amikor a tervezés jelentős része előbb elkészül, majd végrehajtásra kerül egy lépésben; egy egymást követő folyamatként.
Prediktív megközelítés (Predictive Approach) Egy olyan munkairányítási megközelítés, amely egy részletes munkaterv szerint vezeti a projektet az életciklusa során.
Projektmenedzsment iroda (PMO, Project Management Office) Egy menedzsment struktúra, ami egységesíti a projekttel összefüggő irányítási folyamatokat és elősegíti az erőforrások, módszerek, eszközök és technikák megosztását.
Scrum Egy agilis keretrendszer komplex termékek fejlesztésére és fenntartására, meghatározott szerepekkel, bizonyos eseményekkel és eszközökkel.
Scrumban Egy menedzsment keretrendszer, amely akkor alakul ki, amikor csapatok Scrumot alkalmaznak mint választott munkamódot, és a Kanban-módszer szemléletén át értik meg és folyamatosan javítják azt, ahogyan dolgoznak.
Scrum-csapat (Scrum team) A Scrum módszertant használó csapat összetétele: a fejlesztési csapat, a Scrum-mester és a folyamatgazda.
Scrum-mester (Scrum Master) A fejlesztési csapat és a folyamatgazda coacholását végző személy a Scrum keretrendszerben. Elhárítja az akadályokat, segíti a produktív eseményeket és megvédi a csapatot a zavaroktól. Lásd még Folyamat mester.
Scrumok scrumja (SoS, Scrum of Scrums) Egy olyan technika, amely összehangolja az ugyanazon terméken dolgozó több csapatot, összpontosítva az átfedésekre és kölcsönös függőségekre, munkájuk integrációjára.
Scrum-tábla (Scrum Board) Egy információközvetítő tábla, amit a termék- és a futam-hátraléklista menedzselésére használunk, és megmutatja a munka folyamatát, valamint annak szűk keresztmetszeteit.
Specifikáció példával (SBE-Specification by Example) Egy együttműködési megközelítés, amely meghatározza a szoftvertermékek követelményeit és üzletorientált funkcionális teszteléseit. A követelményeket valóságos példákon keresztül érteti meg és szemlélteti elvont állítások helyett.
Spike Egy rendszerint határozott időtartamú rövid időintervallum egy projekten belül, amely során a csapat kutatásokat végez, vagy egy prototípust készít, hogy a megoldás egyik részének, szempontjának életképességét bizonyítsa.
Strukturális átalakítás (Refactoring) Termékminőség-technika, amely révén a termék tervezése javítható fenntarthatóságának és más kívánt jellegzetességeinek növelésével anélkül, hogy megváltoztatná a várt viselkedését.
Swarming Egy olyan módszer, amely során a csapat több tagja egy specifikus akadályelhárítás megoldásán együtt dolgozik.
Szakterületi agilitás (DA, Disciplined Agile) Egy folyamatdöntési keretrendszer, ami lehetővé teszi az egyszerűsített folyamatdöntéseket az inkrementális és iteratív megoldás leszállítással kapcsolatban.
Szervezeti elfogultság (Organizational Bias) Egy szervezet preferenciái meghatározott szempontok, mértékek vonatkozásában, amelyeket a következő alapértékek jellemeznek: kutatás a végrehajtással szemben, sebesség a stabilitással szemben, mennyiség a minőséggel szemben, rugalmasság a kiszámíthatósággal szemben.
Szervezeti változtatásmenedzsment (Organizational Change Management) Egy átfogó, ciklikus és strukturált megközelítés egyének, csoportok és szervezetek áttérése a jelenlegi állapotból a jövőbeni állapotba, célzott üzleti előnyök mentén.
Szolgáltatáskérelem-menedzser (Service Request Manager) Az a személy, aki szolgáltatáskérelmek megrendeléséért felelős, maximalizálva az értéket a folytonos folyamat vagy Kanban környezetben. Egyenértékű a termékgazdával.
T-alakú (T-shaped) Olyan személyre utal, aki egy adott szakterületen specializálódott, és érdeklődik további, a csapat számára szükséges készségek megszerzése iránt. Lásd még I-alakú és Törött fésű.
Támogató vezetés (Servant Leadership) Egy vezetési gyakorlat, amely a csapatot támogatja, összpontosítva a csapattagok igényeinek és fejlesztésének megértésére és kezelésére; a lehető legjobb csapatteljesítmény elérése érdekében.
Támpont (Pivot) Egy tervezett ciklusmódosítás, aminek a célja a termék vagy stratégia új hipotéziseinek tesztelése.
Technikai kötelezettség (Technical Debt) A termékéletciklus korábbi pontján el nem végzett munka elhalasztott költsége.
Termékgazda (Product Owner) Egy személy, aki felelős a termék értékének maximalizálásáért, és aki végső soron felelős és számonkérhető a létrehozott végtermékért. Lásd Szolgáltatáskérés-menedzser.
Termék-hátraléklista (Product Backlog) A felhasználó-központú követelmények egy rendezett listája, amelyet a csapat kezel és frissít egy termék esetén.
Tervezés-Végrehajtás-Ellenőrzés-Beavatkozás (PDCA, Plan-Do-Check-Act) Egy iteratív menedzsmentmódszer a szervezetek számára, amely segíti a folyamatok és termékek felügyeletét és folyamatos fejlesztését.
Tervvezérelt megközelítés (Plan-Driven Approach) Lásd prediktív megközelítés.
Tesztvezérelt fejlesztés (Test-DrivenDevelopment) Egy módszer, ahol a teszteléseket a munka megkezdése előtt meghatározzák, azért hogy a munkavégzés során folyamatosan validálva a köztes terméket végül hibátlan munkaeredményt kapjanak (nulla hiba szemlélet).
Törött fésű (Broken Comb) Egy olyan személyre utal, aki különféle szintű szakképzettséggel és számos készséggel rendelkezik, ami a csapat számára szükséges. Festék csepegtetőként is ismert. Lást továbbá T-alakú és I-alakú.
Történetpont (Story point) Egy mértékegység nélküli mérőszám, ami a felhasználói történet relatív becslés technikák esetében használatos.
UX tervezés (UX Design) A felhasználói élmény fokozásának folyamata a használhatóság és elérhetőség növelésére összpontosít, amely a felhasználó és a termék közötti kölcsönhatásban nyilvánul meg.
Üzleti követelmény dokumentumok (BRD, Business Requirements Documents) Egy meghatározott projekt az összes követelményét tartalmazza.
Viselkedésvezérelt fejlesztés (BDD, Behaviour-Driven Development) Egy olyan rendszertervezési és -validálási gyakorlat, amely során az első tesztelveket és angolnyelvszerű programozott forgatókönyveket használják.
Visszatekintés (Retrospective) Egy rendszeresen megtartott workshop, amely során a résztvevők megvizsgálják a munkájukat és az eredményeiket azért, hogy tovább fejleszthessék (mind a folyamatot, mind a terméket).

Agilis gyakorlati útmutató

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 948 8

Jelen könyv a Project Management Institute (PMI) Agile Practice Guide című kötetének magyar nyelvű kiadása. Ez a hazánkban hiánypótló könyv a projektmenedzsment gyorsan fejlődő és terjedő innovatív irányzata, az agilis projektmenedzsment aktuális összefoglalását adja. Segít megérteni, értékelni és felhasználni az agilis és a hibrid megközelítéseket. Gyakorlati útmutatást nyújt arra vonatkozóan, hogy mikor, hol és hogyan alkalmazzák az agilis megközelítéseket, valamint praktikus módszereket és eszközöket biztosít a szakemberek és szervezetek számára, hogy növeljék agilitásukat.

A kiadványt más PMI standardokkal összehangolva állították össze, ideértve a Project Management Body of Knowledge (PMBOK® Guide) hatodik kiadását is. A könyv a Project Management Institute és az Agile Alliance® együttműködésének eredményeképpen az agilis megközelítés state-of-theart bemutatását tartalmazza (Scrum, Lean, Kanban, Scrumban stb.), és mint ilyen, nem hiányozhat egyetlen projektvezető könyvespolcáról sem.

Translated by PMI Budapest,

Hungarian Chapter

Hivatkozás: https://mersz.hu/project-management-institute-agilis-gyakorlati-utmutato//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave