Márkus Attila, Czigler Balázs

Neurológia

Bővített, átdolg. kiadás


Porckorongsérv a nyaki gerincszakaszon

A nyaki szakaszon a lényegesen kisebb terhelés miatt ritkábban alakul ki porckorongsérv, mint a lumbális szakaszon. A leggyakrabban az középső-alsó nyaki szakaszon észlelhető a CV–VI, illetve a CVI–VII közötti discusokon. A kialakult gyöki fájdalommal járó tünetcsoportot cervicobrachiális (nyak-kar) szindróma névvel illetik. A váll- és karfájdalom többnyire fizikai megterhelést követően lép fel, az érintett gyököknek megfelelően a kar ulnáris (singcsonti) vagy radiális (orsócsonti) felszínére és az ujjakba kisugárzóan. A fájdalom mellett a gyök dermatómájának disztális részében általában zsibbadás is jelentkezik. Ha a gyök kompressziója kifejezett, akkor reflexkiesés és izomgyengeség is felléphet. A fejben és a felsővégtagban – hasonlóan, mint a lumbális porckorongsérvnél – kényszertartás alakulhat ki. A nyaki folyamatok szuverén vizsgáló módszere az MR, mellyel a radiculopátiát okozó eltérést pontosan lehet lokalizálni, és azt is, hogy a sérv eléri-e komprimálja-e a gerincvelőt, illetve okoz-e abban károsodást, myelopathiát. A gerincvelői érintettség (myelopathia) során felléphetnek alsóvégtagi pyramispályatünetek, a húgyhólyag innervációs zavarai. Myelopathia esetén a porckorongsérv műtéti eltávolítása indokolt.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 055 7

Tankönyvünk második, átdolgozott kiadása több mint egy évtized után jelenik meg. Bár maguk a neurológiai betegségek keveset változtak ez idő alatt, ismereteink róluk jelentősen gyarapodtak, ahogyan számos kórkép esetében a kezelési lehetőségek is. Amellett, hogy igyekszünk követni ezeket a változásokat, az új kiadással célunk még inkább megfelelni azon elvárásoknak, melyeket a könyv olvasóközönsége támaszt.

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de reményeink szerint a klinikai pszichológia – és persze a neurológia – iránt érdeklődők, illetve az érintett területeken dolgozó más szakemberek (klinikai pszichológusok, neuropszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, ápolók), akár neurológiai betegekkel kapcsolatba kerülő orvosok is haszonnal forgathatják majd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-czigler-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave