Dömötör Ferenc, Bánlaki Pál, Tomanyiczka Kálmán, Berezvai Gábor

Járműgyártási méréstechnika


A hőmérséklet mérése

A hő és a hőmérséklet modern fogalma XIX. századi tudományos eredményekhez kapcsolódik. Az anyagokat felépítő atomok vagy molekulák mozgási energiája, rezgései határozzák meg az anyagrészek, szilárd anyagok esetében a testek hőenergiáját. Ha egy testnek hőenergiát adunk át, akkor magasabb lesz a hőmérséklete, vagy megváltozik a szerkezete, állapota. Egyszerűen szólva, a hőmérséklet egy test melegségének fokát adja meg. A hőenergia hővezetés, hőáramlás vagy hősugárzás útján adódik át, a hőmérséklet a hőátadás potenciálját adja meg. A hőenergiával kapcsolatos ismeretekkel a termodinamika tudománya foglalkozik [5.4]. A mérésekkel kapcsolatban a termodinamika II. főtétele igen fontos. Eszerint a termikus kölcsönhatások során létrejött valóságos folyamatok mindig irreverzibilisek (megfordíthatatlanok). Másként megfogalmazva: a hőmérséklet mindig kiegyenlítődik, tehát külső beavatkozás nélkül nem kerülhet hő egy alacsonyabb hőmérsékletű helyről egy magasabb hőmérsékletű helyre. A hőenergiaátadási-folyamat végén termikus egyensúly alakul ki, a résztvevő objektumok hőmérséklete azonos lesz. Hőenergiaátadási-folyamat játszódik le akkor, ha a mérendő objektumot érintkezésbe hozzuk a hőmérséklet-érzékelő eszközzel. A folyamat végén a mérőeszköz megadja az objektum hőmérsékletét. A leírt, ideális, egyszerű modell azonban számos feltételezést rejt magában. A gyakorlatban, a valós világban ezek csak korlátozottan teljesülnek, és a valós mérések során számos nehézség jelentkezhet.

Járműgyártási méréstechnika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 300 8

A jegyzet anyaga a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar tantervéhez igazodva a Járműmérnöki MSc képzés Járműgyártási Méréstechnika című tárgyának oktatásához kapcsolódik.

A járműgyártásban igen sok technológiát alkalmaznak, sokféle terméket állítanak elő. Ezek méréstechnikája könyvtárnyi irodalmon is túllép. A jelen jegyzetben ezért a metrológia története és alapjai kerülnek bemutatásra. A következő nagy egység néhány fontos ipari méréstechnikai feladat gyakorlati megoldási lehetőségeiből ad válogatást, például a környezetei, akusztikai vagy gépjármű-vizsgáztatási témakörökben. Ezek a fejezetek szemléltetik a metrológia mindenkori és mai nehézségeit is. A további két záró fejezet – a korábbiakra alapozva – visszatér az elméleti kérdésekre és a mérési hibák magasabb szintű kezelését, a mai tudományos kutatási-fejlesztési helyzetet mutatja be, a jövőbe mutató szemlélettel.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banlaki-berezvai-domotor-tomanyiczka-jarmugyartasi-merestechnika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave