A mechanika kísérleti módszerei
3.1.3.2. A kísérleti berendezés leírása söprőszinuszos gerjesztéshez
- Állítsuk össze a rendszert a 3.13. ábrának megfelelően! Kössük össze a Brüel & Kjaer analizátort és a notebookot a patch kábellel! A PCB-gyorsulásérzékelőt az Input 2 jelű aljzatba, a másik gyorsulásérzékelőt az Input 1 jelű aljzatba illesszük a 3.13. ábra szerint!
- Rögzítsük a delaminált rudat a megfogóban! Helyezzük a gyorsulásérzékelőket a rúd felületére a 3.13. ábra szerint!
- Illesszük az USB-hardverkulcsot (serial number: 2858276) a notebookba!
- Állítsuk be a dinamikus analizátor paramétereit a megfelelő jelfeldolgozáshoz! Állítsuk be a frekvenciatartományt a méréshez!
- Állítsuk be az alsó és felső frekvenciaértéket (start and stop frequency), valamint a pásztázási időt a 3.14. ábrán látható függvénygenerátoron! Kössük össze a függvénygenerátort, az erősítőt és a rázóasztalt a 3.13. ábrának megfelelően!
- Kapcsoljuk be a gerjesztést a rázóasztalon! Indítsuk el a jelfeldologzást a „gombot megnyomó kéz” ikonnal (ablak jobb felső része)!
- Mentsük el a rögzített jeleket a „pisztoly” ikonnal (képernyő jobb felső része)!
- Az Organiser / Display menü útvonalon keresztül jelenítsük meg a függvényeket! A 3.15. ábra egy példát mutat a mért frekvenciaátviteli függvényre a 120/6 kódjelű rúd esetén.
- Értékeljük ki a frekvenciaátviteli függvényt, és határozzuk meg az első négy sajátfrekvenciát [Hz]-ben és a csillapítási tényezőket! A frekvenciák a kereszt alakú kurzorral leolvashatók.
- Az eredmények elmenthetők .doc formátumban. Alkalmazzuk az Organiser / Workbook menü útvonalat, majd az Organiser / Report menüt! Vonszoljuk át a jeleket az előzőből az utóbbiba! Mentsük el az eredményeket a Report / Generate word menü útvonalon Word-dokumentumként!
- A Nyquist diagramot a frekvenciaátviteli függvény valós és komplex részének elmentésével tudjuk elkészíteni. Ez elérhető, ha a frekvenciaátviteli függvényre kattintunk az egér jobb gombjával, majd Save active curve, amivel .txt formátumban tudunk menteni.
Tartalomjegyzék
- A MECHANIKA KÍSÉRLETI MÓDSZEREI
- Impresszum
- Előszó
- Jelölésjegyzék
- 1. fejezet. Nyúlásmérés alapjai
- 2. fejezet. Lineárisan rugalmas törésmechanika
- 2.1. A mechanikai mezők szingularitása
- 2.2. Energiaalapú törési kritérium
- 2.3. Indirekt kiértékelő módszerek
- 2.4. Direkt kiértékelő módszerek
- 2.5. A repedésterjedési folyamat szabályozása és stabilitása
- 2.6. A DCB-próbatest javított mechanikai modellje
- 2.7. Az MMB-típusú próbatest
- 2.8. A módusok szeparációja vegyes I/II-es feladat esetén
- 2.9. Az MSCB-próbatest
- Felhasznált irodalom
- 3. fejezet. Delaminált kompozit rudak dinamikája
- 3.1. A szabad rezgési feladat megoldása
- 3.2. A dinamikus stabilitási feladat megoldása
- 3.3. Lengésképek és fázissík portrék
- Felhasznált irodalom
- A függelék
- B függelék
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2019
ISBN: 978 963 454 381 7
Ez a jegyzet a BME Gépészmérnöki Karán oktatott azonos című, mesterképzésen előadott tárgy tematikája alapján készült el, felhasználva az elmúlt tíz év oktatási tapasztalait. A jegyzet azok számára nyújt továbblépést, akik ismerik a szilárdságtan és a végeselem módszer alapjait. Bízom benne, hogy mind a mesterképzésre járó hallgatók, mind pedig az érdeklődő szakemberek hasznosítani tudják a jegyzetben leírtakat.
Hivatkozás: https://mersz.hu/szekrenyes-a-mechanika-kiserleti-modszerei//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero