Winkler Gusztáv

A hadviselés művészete III.

A zsoldoshadseregektől a vonalharcászatig, 1500–1700


Az angol polgárháború, Cromwell hadserege

E fejezetben kell kitérni a harmincéves háborúhoz kapcsolódó „mellékhadszíntér”, a Brit-szigetek katonai állapotára, hadművészetére. Hogy az önmagában komoly fejlődést megértsük, meg kell említeni a mezei hadseregek XVII. századi angliai állapotát. Mivel évszázadok óta a flotta biztosítja a szigeteket, hadseregük fejletlen. A haderő zömét a városi, vidéki és nemesi milíciák alkotják. Gyakorlatilag csak időszakosan hívhatók be (amire nincs is nagy szükség), kiképzésük emiatt gyenge, jóformán a tűzfegyverek kezeléséhez sem értenek. Az adottságok miatt, amikor ellentétbe kerül a parlament a királlyal, az első feladat a milíciák megkaparintása. A parlamentnek szerencséje van, mert a londoni csapatok képzettsége viszonylag a legjobb, ráadásul a londoni bankok korlátlan katonai hitelt tudnak nyújtani. Ennek ellenére az első harcok a király győzelmeivel végződnek, noha Londont nem tudja elfoglalni. Ekkor lép fel Oliver Cromwell (1599–1658), aki svéd mintára rohamra alkalmas nehézlovasságot szervez, melyet védelem gyanánt már csak mell- és hátpáncéllal és bőrkabáttal szerelnek fel. A polgárháború első szakaszában ez az egyetlen ütőképes erő. Cromwell csapatait fanatikus önkéntesekből szervezi, „fegyveres egyházzá” alakítja. Ezután lassan kialakul a szervezett (zsoldos) gyalogság is, rendszeres fizetéssel. Szervezetük az európaihoz hasonló, a csapatokat pikások, muskétások alkotják, túlsúlyban a muskétásokkal (5.11. ábra). A pikások védőfegyverzete a mell- és combvért, valamint sisak, a puskások kalapot viselnek, és ekkor jelenik meg náluk az egyenruha, a vörös kabát. Általában elmondható, hogy ez az új haderő vallási alapokon nyugodott, és jó harci szellemmel, de még nagyobb fegyelemmel rendelkezett. Igazából a Cromwell által levezényelt hadseregreform végül is sikeres felzárkózás volt Európa élenjáró hadseregeihez. Megemlítendő, hogy a fanatizmus gyakorlatilag nagyon kegyetlen hadjáratokat eredményezett, ami többször a foglyok kivégzésével is járt. A teljes, őt követő hadsereggel az élen Cromwell végül is szétkergeti a parlamentet (lord protector lesz), és 1655-ben nyílt diktatúrát vezet be (magát felségnek szólíttatva).

A hadviselés művészete III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 404 3

A kötet szerves folytatása Winkler Gusztáv A hadviselés művészete a kezdetektől a magyar államalapításig (I. kötet), illetve A hadviselés művészete a magyar államalapítástól a mohácsi vészig (II. kötet) című könyveinek. Ezekben segítséget kíván nyújtani a történelmi-hadtörténeti események jobb megértéséhez a hadművészet, haditechnika fejlődésének részletes bemutatásával.

Ahhoz, hogy a hadtudomány és a harcászat fejlődését, összefüggéseit folyamatokban lehessen vizsgálni, az egész európai térség egységes bemutatásánál az anyagot az idő függvényében és nem földrajzi tagoltságban kell tárgyalni. Ezzel a módszerrel talán sikerül rámutatni a közös fejlődési irányokra, arra, hogy gyakorlatilag hasonló kultúrájú és társadalmi felépítésű országok, nemzetek hadművészete is szükségszerűen hasonló. Ugyanígy, a cél szerint szeretné bemutatni a haditechnika egységes fejlődését. Természetesen a helyi etnikai, kulturális viszonyok ebben az egységes világban speciális jellegeket is kidomborítanak. Jó példa erre a magyar huszárság, ami tárgyalt korunkban erősödik meg. Az európai áttekintést színesíti azoknak a népeknek a hadművészete, amelyek valamilyen formában kapcsolatba kerültek Európával (pl. törökök).

A mű felépítése hasonló az előző kötetekhez. Nem hadtörténeti áttekintést nyújt, hanem a hadművészet mozgatórugóit, fejlődését követi. Ezt kiegészíti egy folyamatos haditechnikai elemzés. Winkler Gusztáv építőmérnök a hadművészet témakörében írt műveiben az elemzési célú elméleti részeket az adott periódusra jellemző hadjáratok bemutatásával illusztrálja. Az olvasó 30 térképvázlaton, több mint 25 erődítésrajzon és 15 harcrendi vázlaton követheti nyomon a hadművészeti fejlődés történetét, párhuzamosan a magyar hadművészet változásainak a nemzetközi trendekbe való integrálásával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/winkler-a-hadviseles-muveszete-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave