Winkler Gusztáv

A hadviselés művészete II.

A feudális hadszervezettől a zsoldos hadseregekig, 900-1500


Küzdelem az európai hegemóniáért

A XII. század végén felerősödnek a Franciaország és Anglia közötti, a kontinensen lévő angol birtokok miatti háborúk. A harc Normandia birtokáért folyik. A váltakozó sikerekkel folyó háború megmutatja az angol hadművészet sajátos vonását, amelyet még századokkal később is alkalmaznak. Ennek a legfontosabb vonása az, hogy felértékelődik a gyalogos harc. Az igaz, hogy nem zárt rendben harcoló lándzsás gyalogságról van szó, hanem mindig a gyalogos íjászok közé beálló lovagokról. Így egy olyan védekezésre alkalmas vonalat képeznek, amely vegyesen alkalmazhatja a távolharc fegyvereit és a lovagok nehézfegyverzetét. Itt kell megemlíteni az angol íjászok felszerelését. Eltérően a kontinens hadseregeitől, nem alkalmazzák az ekkor már teljesen elterjedt számszeríjakat, hanem az ún. angol hosszú íjat, amely hagyományos íj. Ennek a legfőbb oka valószínüleg az, hogy Angliában egyenesen támogatták a szabad parasztság fegyverforgatását, és a haderő jelentős részét mindig ez az íjász gyalogság alkotta. Ezt csak erősítette az angol nemesség erősen korlátozott külföldi hadkötelezettsége.

A hadviselés művészete II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 468 5

A Hadviselés művészete II. (a feudális hadszervezettől a zsoldos hadseregekig) című könyv alapvető célja az első kötethez hasonlóan segítséget nyújtani az európai hadtörténeti események megértéséhez a haditechnika és a katonai tevékenység fejlődésén, e fejlődés mozgatórugóin keresztül. A könyv által átfogott időintervallum ez esetben a 900. évtől 1500-ig tart.

Ahhoz, hogy a hadtudomány és a harcászat fejlődését, összefüggéseit folyamatokban tudjuk vizsgálni, törekedtünk az egész európai térség egységes bemutatására, az anyagot, amennyire lehetett, az idő függvényében és nem földrajzi tagoltságban tárgyaljuk. Ezzel a módszerrel talán sikerül rámutatni arra, hogy gyakorlatilag hasonló kultúrájú és társadalmi felépítésű országok, nemzetek hadművészete is szükségszerűen hasonló. Ugyanígy célunk szerint szeretnénk bemutatni a haditechnika egységes fejlődését. Természetesen a helyi etnikai, kulturális viszonyok ebben az egységes világban speciális jellegeket is kidomborítanak. Jó példa erre a magyar huszárság, ami tárgyalt korunkban jelenik meg. Az európai áttekintést színesíti azoknak a népeknek a hadművészete, amelyek valamilyen formában kapcsolatba kerültek Európával (pl. mongolok, törökök).

A könyv felépítése hasonló az első kötetéhez. Nem hadtörténeti áttekintést nyújt, hanem a hadművészet mozgatórugóit, fejlődését követi. Ezt kiegészíti egy folyamatos haditechnikai elemzés. Az elméleti részeket hadjáratok és jelentősebb csaták leírása illusztrálja, sok csatatérképpel és a korábbinál jóval több, a hadműveleti eseményeket bemutató térképlappal. A szárazföldi erők (gyalogság, lovasság, tüzérség) fejlődésének bemutatása mellett foglalkozunk a hadihajózás kérdéseivel is, valamint nagy súlyt helyezünk a vár- és erődépítészet változásainak tárgyalására, és a fejlődés menetének rajzokon történő bemutatására. A kötetet részletes katonai kronológia egészíti ki.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-hadviseles-muveszete-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave