Winkler Gusztáv

A hadviselés művészete II.

A feudális hadszervezettől a zsoldos hadseregekig, 900-1500


Politikai átrendeződések, a középkor alkonya

Míg a kontinens nyugati felében a hangsúly a francia–angol ellentétek a meghatározóak, tőlük délre lassan felemelkedik két új hatalom. Az egyik a burgundi állam. Nagyhatalmi helyzetét a francia belügyekbe való beavatkozás alapozza meg. A hatalom központosítása és az ország gazdagsága eredményeként új, mozgékony hadsereg felállítását teszi lehetővé, amely segítségével az évszázad második felében a térség meghatározó elemévé válik. A másik feltörekvő államalakulat az ibériai félszigeten jön létre. A kasztíliai és aragon királyságok az évszázadok alatt fokozatosan szorítják ki az arabokat a félszigetről. Ennek két közvetlen hatása van. Az egyik, a területnövekedés, fokozatos gazdasági és etnikai növekedéssel jár. Ez természetesen maga után vonja a katonai aktivitás növekedését. A spanyol hadviselés a használt eszközök tekintetében egyenrangú a franciával. Nehézlovasságuk felszerelésében, kiképzettségében nem marad el, de nem is jobb, mint északi szomszédjának hasonló lovassága. Ez a lemezpáncélt, zárt sisakot, lándzsát általánosan használó lovagokból álló fegyvernem fegyelmezettségében azonban erősebb, és ezek együtt óriási fölényt jelentenek már a XV. század első felében is a megszálló arab seregek fölött. A spanyol hadszervezet még a gyalogságot tekintve is eltérő fejlődési irányt mutat. Ugyanis a nagyszámú, hadköteles spanyol kisnemes sok esetben nem tudja megvásárolni a nehézlovas felszerelést, így gyalogosként szolgál. Ez természetesen a hűbéri motivációk alapján fegyelmezett, és támadni akaró és tudó gyalogságot jelent. A század közepére ez a tendencia már érezhető. A spanyol gyalogosok, főként a kardot és pajzsot használó egységek, tevőleges szerepet játszanak a reconquista záróhadjárataiban. Továbbá, megerősödésük lehetőséget ad a későbbiekben egy már nem feudális alapon szerveződő világhatalom hadseregében a gyalogság újabb színfoltjaként a lovagvilág további visszaszorítására.

A hadviselés művészete II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 468 5

A Hadviselés művészete II. (a feudális hadszervezettől a zsoldos hadseregekig) című könyv alapvető célja az első kötethez hasonlóan segítséget nyújtani az európai hadtörténeti események megértéséhez a haditechnika és a katonai tevékenység fejlődésén, e fejlődés mozgatórugóin keresztül. A könyv által átfogott időintervallum ez esetben a 900. évtől 1500-ig tart.

Ahhoz, hogy a hadtudomány és a harcászat fejlődését, összefüggéseit folyamatokban tudjuk vizsgálni, törekedtünk az egész európai térség egységes bemutatására, az anyagot, amennyire lehetett, az idő függvényében és nem földrajzi tagoltságban tárgyaljuk. Ezzel a módszerrel talán sikerül rámutatni arra, hogy gyakorlatilag hasonló kultúrájú és társadalmi felépítésű országok, nemzetek hadművészete is szükségszerűen hasonló. Ugyanígy célunk szerint szeretnénk bemutatni a haditechnika egységes fejlődését. Természetesen a helyi etnikai, kulturális viszonyok ebben az egységes világban speciális jellegeket is kidomborítanak. Jó példa erre a magyar huszárság, ami tárgyalt korunkban jelenik meg. Az európai áttekintést színesíti azoknak a népeknek a hadművészete, amelyek valamilyen formában kapcsolatba kerültek Európával (pl. mongolok, törökök).

A könyv felépítése hasonló az első kötetéhez. Nem hadtörténeti áttekintést nyújt, hanem a hadművészet mozgatórugóit, fejlődését követi. Ezt kiegészíti egy folyamatos haditechnikai elemzés. Az elméleti részeket hadjáratok és jelentősebb csaták leírása illusztrálja, sok csatatérképpel és a korábbinál jóval több, a hadműveleti eseményeket bemutató térképlappal. A szárazföldi erők (gyalogság, lovasság, tüzérség) fejlődésének bemutatása mellett foglalkozunk a hadihajózás kérdéseivel is, valamint nagy súlyt helyezünk a vár- és erődépítészet változásainak tárgyalására, és a fejlődés menetének rajzokon történő bemutatására. A kötetet részletes katonai kronológia egészíti ki.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-hadviseles-muveszete-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave