Winkler Gusztáv

A hadviselés művészete IV.

Az állandó zsoldos hadseregektől a tömeghadseregekig, 1700-1790


A Rákóczi-szabadságharc hadművészete

Kortársai szerint Rákócziban megvolt az intuíció, az inspiráció és a fantázia. De megvolt benne a helyes ítélőképesség, a céltudatos és megfontolt tervezésekre való alkalmasság, helyes szervezési érzék és a stratégiai elgondolások iránti fogékonyság is. Minden hadműveleti rendelkezését alapos megfontolás után adta ki, hamar felismerte azt, hogy csapataitól mit követelhet. A kuruc fővezérek között ő volt az egyedüli, aki felismerte a gyalogság fontosságát, és aki kellően értékelni tudta a várvívás és -védelem jelentőségét. Az erőket összefogva szerette alkalmazni, ellensége volt a csapatok szétdarabolásának. Tanulmányozta az akkori korban ismert stratégiai munkákat, szívesen meghallgatta és elfogadta a nálánál tapasztaltabbak tanácsát. Gyakorlati érzéke is volt a hadvezetés különféle ágazatai iránt. Bizonyítják ezt reánk maradt szabályzatai, szolgálati utasításai. Sok hadi ediktum, hadiutasítás, regula került ki a titkárságáról, s ezeket a fejedelem jórészt maga fogalmazta.

A hadviselés művészete IV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 469 2

A kötet szerves folytatása Winkler Gusztáv: „A hadviselés művészete a kezdetektől a magyar államalapításig” (I. kötet), a „A hadviselés művészete a magyar államalapítástól a mohácsi vészig” (II. kötet), valamint a „Hadviselés művészete III.” című könyveknek. E mű alapvető célja az előző kötetekhez hasonlóan segítséget nyújtani az európai történelmi-hadtörténelmi események jobb megértéséhez a haditechnika és a katonai tevékenység fejlődésén keresztül. A könyv által átfogott időintervallum ez esetben az 1700. évtől az 1789. évig tart.

A kötet felépítése hasonló az előző kötetekhez. Nem „csupán” hadtörténeti áttekintést nyújt, hanem főként a hadművészet mozgatórugóit, fejlődését követi. Ezt kiegészíti egy folyamatos haditechnikai elemzés. Az olvasó 40 harcászati és hadműveleti térképvázlaton, és 8 erődítésrajzon követheti nyomon a hadművészeti fejlődés történetét, beleértve az európai hatalmak más kontinenseken való fegyveres tevékenységét is. Természetesen ezzel párhuzamosan a magyar hadművészet változásainak a nemzetközi trendekbe való integrálását is tárgyalja.

A kötetben tárgyalt fő fejezetek a haditechnikai, hadművészeti változások fő szakaszai szerinti tagolásban jelennek meg. Ezek a következők:

1. A dinasztikus háborúk első periódusa (1700–1721), amely az új politikai rend kialakulásával végződik. 2. Az európai nagyhatalmi szerkezet átalakulása (1721–1740), amely katonailag a porosz hatalom felemelkedéséig tart. 3. Új egyensúlyi helyzet Európában (1740-1763), az európai politikai konszolidációig. 5. A világméretű hadszínterek kialakulása („világháborúk”) (1756–1789), egészen a francia forradalom hadművészetet megváltoztató korszakáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/winkler-a-hadviseles-muveszete-iv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave