Domokos László

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze


Ellenőrzési megállapítások után változtatási kényszerek között kitörési lehetőségek

A lineáris-funkcionális felépítésű, közpénzből működő bürokratikus szervezetek széles körben elfogadott jellemzője, hogy lassan intézik az ügyeket, sok adminisztrációt igénylő eljárásrendjük van, nehezen átlátható a működésük, legyenek azok önkormányzatok, állami vagy önkormányzati többségi tulajdonosi gazdasági társaságok stb. Sok előítélet is formálja a külső szemlélő véleményét, mint például, hogy az intézmény pazarlóan gazdálkodó, esetleg korrupció jellemzi, felesleges embereket foglalkoztat, rossz minőségű szolgáltatást nyújt. Ezen vélemények sokszor nem is a közelmúlt személyes tapasztalataiból, hanem inkább másoktól, sokszor a médiából származó tájékozódásból származik, vagy akár a vélekedések, a percepciók, a személyes tapasztalatok határozzák meg egy közpénzt költő szervezet munkáját, és kevésbé a tények, vagy éppen a ténylegesen ráfordított erőforrások. Melyek a mélyebb összefüggések, amelyek megalapozhatják a közpénzfelhasználás javuló megítélését? Milyen tényezők határozzák meg a külső környezetet? Melyek azok a tényezők, amelyek a közpénzt felhasználó szervezet vezetésének munkáját befolyásolják? Sokat számít a választás lehetősége az ügyfél számára. Veszélyhelyzetben egy jól szervezett monopólium is kedvező megítélést kaphat, mint a balesetnél szakszerűen intézkedő mentős, orvos, katasztrófavédő vagy éppen a rendőr. És más a helyzet egy óvoda, iskola, egyetem vagy éppen az idősekről gondoskodó, nappali ellátást nyújtó intézmény esetében.

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 474 6

„Okleveles közgazdászként végeztem 1988-ban a Janus Pannonius Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán, 1991-ben szakközgazdászként a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Továbbképző Intézetében. 1988-1990 között osztályvezető voltam, majd az azt követő négy évben Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestereként dolgoztam. 1995-1998 között gazdasági tanácsadóként tevékenykedtem, majd a Békés Megyei Önkormányzat elnökének tisztségét láttam el 1998-2002, valamint 2006-2010 között. 1998 és 2010 között országgyűlési képviselőként töltöttem be hivatásom.

Kutatási területem a jó kormányzás fenntartása, különös tekintettel a jó kormányzás eszközeire, amiben a számvevőszékek mint garantőr szervezetek jelennek meg. 2017-ben szereztem doktori fokozatot a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ugyanebben az évben a Nankingi Ellenőrzési Egyetem és a Miskolci Egyetem díszdoktorává avattak. Tudományos tevékenységemet számos folyóiratcikk jegyzi, 2019 óta a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi tanárává neveztek ki. 2010 óta az Állami Számvevőszék elnökeként látom el hivatásom, emellett 2011-től a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesületének elnöke és a Költségvetési Tanács tagja vagyok.

A könyv a jó kormányzás megteremtésének alapvető értékei, alapelvei között bemutatja a változások menedzselésének kereteit. Könyvemet azoknak ajánlom, akik mélyebb ismereteket szeretnének gyűjteni a jól irányított állam működéséről, garantőr-szervezetéről és az ellenőrzésről mint a fenntartható jó kormányzás eszközéről.”

Hivatkozás: https://mersz.hu/domokos-ellenorzes-a-fenntarthato-jo-kormanyzas-eszkoze//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave