Irimiás Anna, Jászberényi Melinda, Michalkó Gábor

A turisztikai termékek innovatív fejlesztése


Kooperáló termékek

Magyarországon 2009-ben történt felmérés az utazási motivációra irányulva a Budapesti Kulturális Munkacsoport munkássága alapján, ahol a megkérdezettek 24%-a jelölte meg a bort és a gasztronómiát vonzerőként (Nyúl–Ördög, 2009). A városi turizmus szemszögéből 2017-ben történt felmérés a Ráday utca újrapozicionálása során a Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata és a Corvinus Egyetem együttműködése alkalmával. A nemzetközi turisták körében a desztináció kiválasztása során fontos szempontot jelent a desztináció ízeinek megismerése, illetve a megkérdezettek 86,4%-a preferálja a gasztronómiai programokat (Sziva et al., 2017a). A nemzetközi gasztroturisztikai kutatások területén kiemelkedő szerepet tölt be a gasztronómiai élmény bemutatása, valamint hogy befolyásolja-e egy desztináció vonzerejét az úgynevezett emlékezetes gasztronómiai élmény (Mykletun–Gyimóthy, 2010; Lee et al., 2014b; Gheorghe et al., 2014; Rabbiosi, 2016). A falusi turizmus során a vidéki gasztronómiai örökség, a magyar mezőgazdasági termékek, valamit a borvidékek együttes erejével számos tematikus túra mutatható be a turistáknak. A vidéki gasztronómia fellendülésének egyik jeles példája, hogy a 2015-ös EDEN (European Destinations of Excellence) versenyen a hagyományokra épülő turisztikai desztináció címet a Mecsek Greenway nyerte el, amelynek koncepciója a slow food mozgalomra épült (World Tourism Organization, 2017). Köves (2018) alapján az ételek és italok minősége a szabadidős és a hivatásturizmusban is egyaránt fontos tényező a helyszín kiválasztása során. A gasztronómiai témájú filmek és gasztroműsorok pedig utazásra ösztönzik a filmturistákat (Irimiás, 2017).

A turisztikai termékek innovatív fejlesztése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 408 1

Ez a kiadvány arra vállalkozik, hogy a hazai és a nemzetközi szakirodalomra, tudományos vizsgálatokra, szakértői megfigyelésekre, jó gyakorlatokra és persze a szerzők kreativitására alapozva bemutassa a turisztikai termékek palettáját. Az olvasó találkozhat tradicionálisabb termékkel (városi turizmus, bevásárlóturizmus, gasztroturizmus, konferenciaturizmus), szembesülhet úgynevezett niche (rés) termékekkel (kalandturizmus, buliturizmus, sportturizmus, hajós turizmus, szenior turizmus, tudományos turizmus), és végül, de nem utolsósorban elmélyülhet a horizontális, szinte minden terméket átható szemléletformálásban (akadálymentesítés, szexualitás, fenntarthatóság, felelősségteljesség, lassúság). A kötet tanulmányainak gondolatvilágát az innováció szükségszerűsége vezérli.

A kiadvány a turisztikai termékek ismert logikájából/modelljéből kiindulva egyrészt megtartotta annak hagyományos formáját, másrészt számtalan új, innovatív megközelítéssel is találkozhatunk, amely egyaránt igaz azok tartalmára és stílusára. Az egyes termékek/fejezetek olyan szemléletmódot közvetítenek, melyek mára nélkülözhetetlenek a turisztikai trendek kereslet-kínálat értelmezéséhez, a desztinációk termékstruktúra analíziséhez, a piacszegmentációhoz.

Prof. Dr. Aubert Antal egyetemi tanár

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-jaszberenyi-michalko-a-turisztikai-termekek-innovativ-fejlesztese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave