Holló Dorottya

Értsünk szót!

Kultúra, kommunikáció, nyelvhasználat, nyelvtanítás

2., bővített, átdolgozott kiadás


Kérdések, feladatok

 
  1. Mi a pragmatika?
  2. Miért fontos a pragmatika az idegennyelv-oktatásban?
  3. Hozzon a fejezetben nem szereplő példákat magyarul arra, amikor egy nyelvi megnyilvánulás szó szerinti jelentését megváltoztatja a kontextus!
  4. Hozzon olyan példát, amikor a perlokúció (vagyis egy mondatnak a hallgatóra gyakorolt hatása) többféle helyes reakciót is megenged! Majd alakítsa át úgy a kiinduló mondatot, hogy csak egyféleképpen lehessen rá válaszolni!
  5. Hogyan különbözik Grice maximáinak megvalósulása különféle műfajokban (pl. baráti beszélgetés, hivatalos tárgyalás, napló, hivatalos levél)? Hasonlítson össze kettőt!
  6. Válasszon ki egy társas érintkezési formát, és hasonlítsa össze, hogyan zajlik le a kérdéses esemény a saját kultúrájában és a célnyelvi kultúrá(k)ban!
  7. Hozzon öt olyan példát a pragmatika és nyelvhasználat kapcsolataira, amelyek magyar anyanyelvűek számára fontosak lehetnek az ön által tanított vagy ismert idegen nyelven!
  8. Hozzon öt olyan példát a pragmatika és udvariasság kapcsolataira, amelyek magyar anyanyelvűek számára fontosak lehetnek az ön által tanított vagy ismert idegen nyelven!

Értsünk szót!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 434 0

Értsünk szót egymással, értsünk szót a világgal! Idegen nyelvet beszélve az a célunk, hogy minél jobban szót értsünk másokkal, hatékonyan kommunikáljunk, de ehhez nem elég a jó nyelvtudás. A könyv a kultúra, a kulturális különbségek és az interkulturális kompetencia szerepét mutatja be az idegen nyelvi kommunikációban, az idegennyelv-tanulásban és idegennyelv-oktatásban. A fejezetek ismertetik a témájukhoz kapcsolódó elméleteket, ezeket praktikus példákkal illusztrálják és a tanításban használható gyakorlatokkal is szemléltetik a nyelv és kultúra integrált tanításának lehetőségeit. A témakörök feldolgozását, megértést ellenőrző, valamint értelmező kérdések és feladatok segítik, így a könyv tankönyvként is használható a tanárképzésben, illetve kommunikációs képzésben. Ajánljuk a kötetet gyakorló és leendő tanárok, tanárképző és kommunikációs szakemberek, és idegen nyelveket szerető, tudatos nyelvtanulók és nyelvhasználók számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hollo-ertsunk-szot//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave