Kacsukné Bruckner Lívia, Kiss Tamás

Bevezetés az üzleti informatikába


Fizikai védelem

Az informatikai rendszert, bármely más vagyonhoz hasonlóan, fizikai elzárással is lehet és kell is védeni, egyrészt lopás és rongálás ellen, másrészt azért, mert szabad hozzáférés esetén könnyű olyan eszközöket telepíteni a rendszerbe, amelyek lehetővé teszik fontos adatok megszerzését. Minden olyan részegységet, amely nem a nyilvános használat célját szolgálja, jogosulatlanoktól elzárt helyen kell tartani, és a védelmi igényeknek megfelelően riasztóval, belépési azonosítórendszerrel felszerelni. A belépés azonosítása történhet egyszerű kóddal, mágneskártyával, intelligens kártyával vagy biometrikus azonosítórendszerrel, pl. ujjlenyomat- vagy íriszhártya-azonosítással. A vezeték nélküli hálózatoknál (pl. WiFi) számolni kell azzal, hogy a lokális hálózat az épületen kívül is elérhető lehet, tehát a fizikai védelem lehetősége csökken. Meg kell jegyezni, hogy nem csak a vezeték nélküli hálózatokat lehetséges az épületen kívülről lehallgatni, hanem a rendszer egyéb elemeinek (pl. katódsugárcsöves monitor) elektromágneses jelei is foghatók egy bizonyos távolságon belül, és megfelelő eszközökkel adatokká alakíthatók. Az ilyen jellegű kockázat kivédésére szolgálhat az épület elektromágneses árnyékolása, ez azonban meglehetősen drága.

Bevezetés az üzleti informatikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 485 2

Milyen informatikai ismeretekre van szüksége egy gazdasági vezetőnek? Egyrészt minimális szinten ismernie kell a korszerű információs technológiát, azt a hardver, szoftver és telekommunikációs eszköztárat, amelyet az informatikai piac üzleti megoldásai kínálnak. Másrészt, ami a legfontosabb, értenie kell, hogy üzleti tevékenysége mit jelent az információval való gazdálkodás szempontjából, és hogyan tudja üzleti céljaihoz megtalálni a megfelelő informatikai eszközöket. Ez utóbbi terület az, amelyre a könyv koncentrál, és megkísérli átadni azokat a legfontosabb ismereteket, amikre ma egy menedzsernek szüksége van.

A szerzők

Kacsukné dr. Bruckner Lívia a Nemzetközi Üzleti Főiskola Professor Emerita címmel kitüntetett nyugdíjas tanára. Matematikusként végzett az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, majd tíz évig tudományos munkatársként dolgozott az MTA SZTAKI Gépipari Automatizálási Főosztályán. Ez idő alatt a Budapesti Műszaki Egyetemen egyetemi doktori címet szerzett CAD/CAM tématerületen. Ugyanebben a témában egy évig a Polytechnic of Central London (ma University of Westminster) vendégkutatója volt. 1991-ben csatlakozott az Oxford Brookes University által Budapesten akkreditált International Business School-hoz, ahol 2016-ig vezető oktatóként, majd tanszékvezetőként irányította a főiskola informatikai oktatását. 2005-ben a Miskolci Egyetem Hatvany József Informatikai Tudományok Doktori Iskolájában PhD fokozatot szerzett elektronikus kereskedelmi és logisztikai rendszerek kapcsolódásának témájában. Nyugdíjazása óta részmunkaidős oktatóként, valamint szakdolgozati és PhD-témavezetőként vesz részt a főiskola munkájában.

Kiss Tamás jelenleg Londonban a Westminster Egyetem Informatikai Karának egyetemi tanára (professor), a Párhuzamos Rendszerek Kutatóintézet (Centre for Parallel Computing) igazgatója. Diplomáit a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán és az ELTE TTK informatika és matematika tanári szakán szerezte. 1997-ben csatlakozott a Nemzetközi Üzleti Főiskolához, ahol adjunktusként üzleti információs rendszerekkel kapcsolatos tárgyakat oktatott. 2001 óta a Westminster Egyetem Információs Rendszerek Tanszékének oktatójaként adatbázisokkal, elektronikus kereskedelemmel és integrált vállalatirányítási rendszerekkel foglalkozó modulok tematikáit dolgozza ki, és oktatja. Fő kutatási területe a Grid-rendszerek üzleti alkalmazásai és felhasználóbarát hozzáférési módjai.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kacsukne-bruckner-kiss-bevezetes-az-uzleti-informatikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave