Ábel Tatjána (szerk.)

Klinikai dietetika és orvostudomány


14.2.3. Milyen érvek szólnak a felnőttkori (időskori) vakcinációk mellett?

  1. Magyarországon változik a korfa. Egyre tovább élünk, több lesz az életkorából, alapbetegségeiből adódóan fogékony ember, vagyis emelkedik az infekcióra fogékony populáció aránya a teljes népességen belül. Időskorban az infekciók gyakrabban fordulnak elő és nagyobb halálozással járnak.
  2. A gyakoribb előfordulás növekvő egészségügyi kiadásokat jelent, illetve társadalmi terheket a család számára is.
  3. Az antimikrobás kezelés hatékonysága korlátozott súlyos fertőzések esetén, megfelelő indikáció esetén is.
  4. A szepszist túlélők életkilátása és életminősége jelentősen romlik. Átmeneti fizikai és tartós mentális károsodás alakulhat ki.
  5. Antibiotikum-fejlesztés napjainkban, érdemben nincs. A jelenleg használt készítmények hatása csökken, vagyis egyre több a velük szemben rezisztenciát mutató mikroba. Ezek többsége kórházban okoz fertőzést. Az idős populáció tagjai alapbetegségeik miatt lényegesen nagyobb arányban részesülnek kórházi fekvőbeteg-kezelésben.
  6. A vakcináció költséghatékony megoldás lenne ebben a populációban is. Az oltóanyagfejlesztéseknek köszönhetően egyre több betegség lesz megelőzhető alkalmazásával. Jelenleg kb. 200 oltóanyag van fejlesztés alatt. A fejlesztések aránya jelentős növekedést mutat a korábbi 200 évhez képest (14.3. ábra).
 
14.3. ábra: A vakcinák fejlesztése 1796-2000 között

Klinikai dietetika és orvostudomány

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 520 0

A kötet szerkesztője, Dr. Ábel Tatjána PhD, mint a tantárgy oktatója, alapos gondossággal válogatta össze a szükséges ismeretköröket, személye garancia arra, hogy egy újszerű, kiváló, jól használható tankönyv került összeállításra, mely maximális segítséget nyújt a dietetikus hallgatóknak majdani hivatásuk gyakorlásához. A felkért írók szakterületük kiváló képviselői, akik közül többen a gyógyító munkájuk mellett a dietetikusképzés elméleti és gyakorlati oktatásában is részt vesznek, így ismerik a dietetikusi munka jelentőségét, szükségességét, és azokat a releváns dietoterápiás kezeléseket, amelyek a team tagjaként egy dietetikustól elvárhatók.

A tankönyv a végzett dietetikusok részére is hasznos lehet, mert mint egy kézikönyv, segítséget nyújt eddigi ismereteik szinten tartásához, vagy egy-egy speciális területben való elmélyüléshez. Számukra azért is hiánypótló ez a kiadvány, mivel a legújabb kutatási eredmények következtében megismert, eddig ismeretlen új betegségekre, azok diagnosztizálására, gyógyszeres és diétás kezelésére is útmutatást adhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/abel-klinikai-dietetika-es-orvostudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave